Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mordehay kohen

14 yıl önce - Sal 12 Tem 2005, 23:46
İST » B1.02. Bahçe Sınıfı Vapurlar da mı Yolcu?

Benim yaşım tam Fenerbahce ve Paşabahce gibi. Yanlız bir kuşkum var sakın yakında uzaktan akrabam olan İngiliz william&danni brothers Dolmabahçe gibi gövdemde çatlaklık belirtisinden emekliğe ayrılmayayım.

can a.
14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 00:01

Vapurlarımıza bir şey olacak korkusuyla köprü kullanmaz oldum son zamanlarda. Sanki sayılı günleri kalmış gibi mümkün olduğu kadar çok binmeye çalışıyorum, bir borç öder gibi. Öyle seyrediyorum bazen saatlerce. İstanbul’un bu salına salına gezen gelinlerinin, bu şehrin belki de yaşayan en önemli simgelerinden birinin kaldırılabileceği düşüncesi çok rahatsız ediyor beni.

Eğer bu güzelliklerin yerine modernlik adına başka bir şeyler koyulacaksa, bu Venedik’te gondolları kaldırıp motorlu tekneler koymak gibi bir saçmalık olacak. Çok yazık.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 00:54

Alıntı:
Benim yaşım tam Fenerbahce ve Paşabahce gibi. Yanlız bir kuşkum var sakın yakında uzaktan akrabam olan İngiliz william&danni brothers Dolmabahçe gibi gövdemde çatlaklık belirtisinden emekliğe ayrılmayayım.

Aman Mordehay ağabey... Allah korusun!... Benim biraz üstteki mesajımda kastetmek istediğim senin yaşına değil, birikimine ve görmüş geçirmişliğine ithafendi... Bilirsin, "Paşabahçe" Şehirhatları'nın şu andaki en yaşlı ve en güngörmüşüdür.

İnsanlar gibi vapurların da şanslıları ve de şanssızları olabilmekte demek ki bu hayatta... Aynı jenerasyondan 3 kardeş vapurdan ikisi bugünlere ulaşabilmişken, üçüncüsü tamir edilemeyen kazan problemleri yüzünden 10 yıl önce emekliye ayrıldı. Bunların da çok fazla çalışacaklarını sanmıyorum. Çünkü torunları yaşlarındaki motorbotlar ve çocukları yaşlarındaki Glasgow'lar bile tekaüt (!) olduktan sonra...

Selâm ve sevgilerle...

Akın KURTOĞLU

umit1
14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 08:24

Akin bey ,Pasabahce ve Fenerbahce nin daha baska ozelliklerini de sayabiliriz.

Pasabahce Istanbul sehir hatlarinin gelmis gecmis en hizli vapurudur,bu unvani yarim asirdan fazla bir suredir kimseye kaptirmamistir.

Fenerbahce ise Iskocyanin neredeyse "milli tersanesi" diye tanimlayabilicegimiz Denny of Dumbarton insasi olupta dunyada orijinal durumda kalan "son ve tek" gemidir.

Fenerbahce den once Denny of Dumbarton tezgahlarinda insa edilen "Queen of Channel" adli vapur hala Italyada hizmettedir ama bu vapur tadil edilerek araba feribotuna ceveilmistir yani orijinalligini kaybetmis durumdadir.

Uc "Bahce" sinifi vapur hizmete girdiklerinde Istanbullular o zamana kadar sehir hatlari vapurlarinda gorulmeyen ondan sonra gorulmeyecek olan seylerle yanistilar,mesela "Kis Bahcesi" (winter garden).

Ama tabii her guzel seyin bir sonu vardir,Istanbul da felaket sekilde cagdaslasti "Bahce" ler hizmete girdikten sonra,nufusu yuzbinlerden 20 milyona dayandi,Hunkarbeyendinin yerini Lahmacun ve BigMac,Cennet gibi Kosklerin ve Bahceli evlerin yerini cagdas silolar,yani apartimanlar,Cana can katan korularin yerini siteler ve gecekondular,vapurda tertemiz deniz havasi solumanin yerini trafikte ekzos gazi solumak,Istanbul beyefindilerinin yerini kapkaccilar ve mafia bozuntulari,dinginligin yerini bosu bosuna kosusturma aldi.

Tabiki boylesine cagdaslasmis Istanbulda vapurlarin yerini konserve kutularinin almasi da cagdaslasmanin bir gerefidir.

mcagri
14 yıl önce - Sal 02 Ağu 2005, 05:34

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/HaberDetay.h ...erId=20623

cem karabulut
14 yıl önce - Sal 02 Ağu 2005, 05:58

Insallah tadilat icin ayrilan 30 milyon ytl fenerbahce ve pasabahce yide kapsar da sokulmeye yollamazlar.......

yılmazz

13 yıl önce - Cum 17 Mar 2006, 23:28

size maltepeden bir haber veriyim galiba oda krankla ilgili bir problemden dolayı tersaneye girmiş maltepe vapurundada bir krank değiştirme olayı yaşanacak ama ustalar makinesinin küçük ve krankının tek parça olaması nedeniyle daha hızlı bir operasyon olacağını sölüyorlar
paşabahçede çalışmalarda tüm hızıyla devam ediyor yatakların deflekşın ölçüleri bitmek üzere 2 yatak kaldı neden bu kadar uzun sürdü diye merak ederseniz ilk çıkan ölçüler hiç iç açıcı diğildi ama yatak alıştırıldıkça ölçüler istenilen seviyeden daha iyi bir duruma geldi. iş bitim tarihi için kesin bir bilgi veremiyeceğim arada nazar değiyor ve işler aksamakla kalmıyor bazen duruyor
bi haber daha var onuda kesin olarak doruladıktan sonra sizlere aktarıcam

yılmazz

13 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 18:58

paşabahçemiz iyileşiyor bloklar yerine konuldu montaj işlemi sürüyor aynı zamanda yenileme işlemleride yaklaşık 1,5ay sonra sıfır bir iskele motorla deneme seferine çıkacak tabiki sadece personelle 6-8saatlik bir deneme seferi performans ve değerler ölçülüp uygun bulunduktan sonra seferlere başlıyacak temennim inşallah bi sorun çıkmaz hep çıkacakmış gibi geliyor yüreğim azımda
bu arada bugünkü siren olayınıda vapur haberlerine ayrıntılı yazdım ama özetle vapur personelinin idoya yaptığı bir protesto ve her gün 5 dakika artakrak sürecek
ayrıntılar

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=14375& ...;start=200

Kutlu Singil

13 yıl önce - Cum 31 Mar 2006, 03:00
Bahçe Sınıfı Vapurlar da mı Yolcu?

!!! ÇOK ÖNEMLİ !!!

yilmazz kullanici adli kardesimizden bugun aldigim son derece kotu bir habere gore, burada A sinifi olarak adlandirdigimiz vapurlar, yani Pasabahce, Fenerbahce, ve Maltepe ile ilgili en fazla 3 sene daha seferde olacaklari ile ilgili bir karar ya da benzeri alinmis...

Lutfen ama lutfen bu konuyla ilgili birseyler yapalim... Lutfen....

En kisa zamanda Yilmaz'in bununla ilgili detayli bir bilgilendirme yapacagini biliyorum... Ancak bu kotu haber Fairfields olarak bilinen diger 3 gemi ile ilgili umutlarimida bir anda yok etti...

Korkunc... gercekten korkunc...  

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cum 31 Mar 2006, 05:50

Alıntı:
bugun aldigim son derece kotu bir habere gore, burada A sinifi olarak adlandirdigimiz vapurlar, yani Pasabahce, Fenerbahce, ve Maltepe ile ilgili en fazla 3 sene daha seferde olacaklari ile ilgili bir karar ya da benzeri alinmis...

Perşembe'nin gelişi, Çarşamba'dan belliydi zaten... Fairfields'lerin gidişinden sonra sıranın bunlara da geleceği âşikârdı.   Bu gidişle iyice deniz otobüslerine yüklenecekler anlaşılan. Deniz üzerinde yüzüp duran bir sürü konserve kutusuna yani!...      

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM