Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'da Tramvaylı Günler ve İETT
« önceki   1234 ... 113114115   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 3
Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pts 19 Hzr 2006, 22:07

Alıntı:
Arkadaki Skoda'da muhtemelen makas arabası. 1961 yazı olmalı en geç, araba vapuru seferi aynı yılın sonbaharında kalktı diye hatırlıyorum.

Doğru tesbit!...    

"Sirkeci-Kadıköy" arabalı vapur hattı, alan yetersizliği nedeniyle 21 Haziran 1961'de kaldırılıyor. Sonra bir ara yeniden konulduğu yönünde elimde bir not daha var, lâkin bunun doğruluğunu bugüne kadar teyid edebilmiş değilim. (İkinci kaldırılış tarihi olarak da; 9 Mayıs 1966 veriliyor)

Akın KURTOĞLU

umit1
14 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 08:40

Alıntı:
İkinci kaldırılış tarihi olarak da; 9 Mayıs 1966 veriliyor)

Bu tarihin dogru olmasi gerekir zira 61 den sonrada arabali seferleri vardi,hatta bir kac kez bindigimi hatirliyorum tarih ise kesinlikle 61 den sonrasi idi,

mehmet özerhun
14 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 17:30

Bu resim muhtemelen İstanbul yakasında tramvaylar kaldırılması esnasında peyderpey Kadıköy tarafına layterler ile aktarılırken çekilmiş bir fotograftır.
Resimdeki tramvay karaya indirildikten sonra herhalde depoya gidecekti.

Fotograf, Kadıköy İskelesi ve Arabalı iskelesi arasında kalan bölümü göstermektedir.

Tramvay arabası İstanbul ciheti tramvaylarından olup, hat tabelası da yerine takılı değildir.

İstanbul'dan tramvaylar geldikçe, Kadıköy ve Üsküdar'ın tramvayları seferfen alınmış ve nihayet yerlerine sadece bu tramvaylar çalışmaya başlamıştır.

İstanbul tarafından gelen bazı tramvaylar ise Kadıköy ve havalisinin özelliklerine göre
tadil edilmişlerdir.

-  37 numaralı tramvay (motris) açık hale getirilmiş ve 11 Üsküdar -Kısıklı - 12 Kadıköy - Üsküdar ve son senelerde 6 Kadıköy - Fenerbahçe, 6 Kadıköy - Fuatpaşa ve
6 Kadıköy - Kızıltoprak arasında çalışmıştı. Üsküdar ve Kısıklı hatları dik yokuşlu olduğundan ve eskisi gibi römork kullanılamadığından bölge halkını açık tramvay zevkinden mahrum etmek istemeyen idare, tramvay tarihinde ilk ve tek motrisi yazlık hale getirmiş olmalı.
37 numara Müzedeydi. Şimdi İstiklal Caddesinde 410 numara ile tekrar kapalı olarak çalışıyor veya nerede olduğunu bilmiyorum.

- İstanbul tarafından gelen 512 ve 516 numaralı II Mevki römorklar ise kırmızıya boyanıp
 gene ahşap koltukları ile I. mevki olarak 6 Kadıköy - Fenerbahçe hattında 1966 başlarına
 kadar çalıştılar.

-  İstanbul tarafından gelen 6xx numaralı II Mevki römorklar ise kırmızıya boyanıp gene   ahşap koltukları ile I. mevki olarak 6 Kadıköy - Fenerbahçe hattında 1966 başlarına  kadar çalıştılar. Bunların da galiba 2 adedi açık hale getirilmişti.

Koç müzesinde atlı tramvay olarak sergilenen 14 numaralı tramvay 'da İstanbul tarafından Kadıköy'e getirilen II. mevki bir römork idi (674 Numara)
İETT müzesi için tekrar yeşile boyanmış ve atlı tramvay şekline getirlmeye çalışılmıştı.
Orijinal 14 numaraya hiç benzememektedir ve Koç Müzesinde bulunan panosundaki
bilgiler gerçeği hiç yansıtmamaktadır.

Kadıköy tarafında bir açık römork daha vardı, diğerlerinden daha uzun olan bu vagon hakkında hiç bilgim yok, zannedersem sadece 1 yaz boyunca çalıştı.

Kadıköyde ÜKHTden kalma 4 adet daha açık arka vagon vardı. 411, 412, 413 ve 414
(ÜKHT 101,102,103,104) . Bunlardan 413, kardeşi 418 ile birlikte 411 numara olarak İstiklalde çalışyor (Müzedeki panosunda BERGMANN marka yazıyordu)

-  İstanbul tarafından gelen bazı II Mevki motrisler de kırmızıya boyanıp gene   ahşap koltukları ile I. mevki olarak Kadıköy ve Üsküdar havalisinde çalışmışlardır. (114 ve 118'i
hatırlar gibiyim)

Kadıköy'ün son 4-5 tramvaylı senelerinde ise ÜKHTden hiç tramvay çalışmadı.

Müzede ortadan kapılı 303 (ÜKHT No 35) SIEMENS motris ve 408 (ÜKHT NO ¿?) SIEMENS römork vardı.

35 Koç müzesinde fakat 408 in nerede olduğunu ise bilmiyorum

Mehmet Özerhun

umit1
14 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 18:07

Alıntı:
Bu resim muhtemelen İstanbul yakasında tramvaylar kaldırılması esnasında peyderpey Kadıköy tarafına layterler ile aktarılırken çekilmiş bir fotograftır.
Resimdeki tramvay karaya indirildikten sonra herhalde depoya gidecekti

Sanmam zira fotografta ne layter ne de tramvaylar tasinirken kullanilan cinste vinc goruluyor,(onde gorulen tekne deniz harp okuluna aittir ve kucuk bir teknedir.)
Arkadaki vincler ise rihtimda cogu zaman duran lastik tekerlekli ve hale mal tahliyesi bazende komur tahliyesi icin ullanilan vinclerdir.

Tranvaylarin Kadikoye  yolculuklari sirasinda cekilmis iki fotoyu bilgi vermesi icin ekliyorum.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 22:04

Ümit Üstad'ın son mesajının ilk fotosundaki "Şişli-Sirkeci" hattı, İETT'nin Avrupa yakasında son kalan 5 hattından biri ve numarası da: 17... Diğer 4 hat da;

16-Maçka-Çarşıkapı
19-Kurtuluş-Çarşıkapı
22-Arnavutköy-Dolmabahçe
37-Çarşıkapı-Bahçekapı

Bu acayip ilk ya da son kalkışlar, tramvay hatlarının parça parça sökülmesiyle oluşmuş, ilginç geçici hatlar...  

Akın KURTOĞLU

Kemal Çevik
14 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 22:56
Rumeli tramvayı

Alıntı:
Tramvay arabası İstanbul ciheti tramvaylarından olup...

Bu doğru, ama resim nakil sırasında çekilmemiş. Tramvay sefer almaya gittiği için de tabelası olmayabilir.

Kemal
14 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 11:44

Eski gazetelerden kesilmiş fotograflarda tramvaylar;

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cum 23 Hzr 2006, 03:12

Tramvaylar ve onların vazgeçilmezleri... Kapıya asılan veletler...    

650, 118 ve 167 araçlara asılıp seyahat eden çocuklar. İlki römorktur, diğer ikisi ise motristir. Üçüncüde polis (/bekçi) birini enselemiş Köprü üzerinden geçerken...  

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Sal 15 Ağu 2006, 00:14

Elinde "Eski Tramvaylar"la ilgil fotoğrafları olanlar varsa, bu başlık altına iliştirsinler. Yakın bir zamanda bu konu hakkında ciddi bir arşivleme yapılacaktır

Akın KURTOĞLU

Emre Konuralp
13 yıl önce - Pts 13 Ksm 2006, 00:17

ilk defa Taksim metro istasyonundaki tünelden geçtim ve orada tramvayın son seferinin fotoğrafı vardı ve beni çok etkiledi o fotoğrafı daha deminden beri sitede ve internette arıyorum ancak birkaç tane buldum ve onlar da benim aradığım fotoğraf değiller eğer elinizde varsa koyarsanız çok sevinirim.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 113114115   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM