Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'da Tramvaylı Günler ve İETT
« önceki   123 ... 112113114115   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 113
AhmetDemir

2 yıl önce - Pts 15 Oca 2018, 07:24

Bu fotograflari bile gorebildigim icin sansliyim aslinda. Keske trafigi yogun olmayan caddelerde tekrar hizmete alinabilse ama. Kac tane tramvay seti kaldi acaba?

sazanhayko
2 yıl önce - Sal 16 Oca 2018, 20:59

Elde kalan tramvay arabaları sadece 37 (410) 47 115 223 filo kodlu dört tane motristen ve 411 ve 418 filo kodlu iki tane römorktan ibaret, onlar da İstiklâl Caddesinde seferdeler.
Bundan başka bir tane 35 filo kodlu Siemens motris ve bir veya iki römork Rahmi Koç Müzesinde sergilenmekte.
Taşıt Müzesinde çürüyen 131 numaralı motris bir yerde okuduğuma göre Antalya'da.
187 ise depremde telef oldu diye biliyorum.
Kadıköy - Moda ringindekiler bizim araçlar değiller, 2003 yılında bu hat için alınan Köln Büyükşehir Belediyesinin eski tramvaylarıdırlar.

Bu veriler ışığında eski tramvaylarımıza yeni hat yapılması çok zor, ya da eskiyi yaşatmak isteyeceksek çakmalarını yapmamız gerekecek.

(+)

Bu seferki tramvayımız Karayköy'de 26 filo kodlu ve kazıklı 17 (Şişli - Sirkeci) hattında, Şişli'den gelip Sirkeci yönünde seferde.
Başka bir tramvay da Beyoğlu yönünde seferdeyken kameraya yakalanmış.

Misafir a0b

2 yıl önce - Çrş 17 Oca 2018, 01:01

Sayin Sazan 411 ve 418 nolu romorklar uzun zamandan beri Istiklal Caddesinden kaldirilmis olup biri Galata Kulesinin altinda kahve olarak kullaniliyor,bir digeri ise Rahmi Koc müzesinde sergileniyor,bilgilerinize.

sazanhayko
2 yıl önce - Prş 18 Oca 2018, 00:32

Ben onu unutmuştum açıkçası, hatırlattığınız için teşekkürler sayın Misafir. Ancak bir tane de sanatçı vagonu vardı, o arabanın akıbetini bilmiyorum.

(+)

Bu sefer de 46 filo kodlu ama tabelasında E harfi dışında bir şey okuyamadığım ikinci mevki tramvay mevkisini bilemeyeceğim bir yerde biletçilerle birlikte resme yansımış.

AhmetDemir

2 yıl önce - Prş 18 Oca 2018, 00:53

Acaba bu tramvaylarin orijinal krokileri var midir? Tabi uretim yapacak pek bir firma olacagi da muamma.Bu kulturun devamettirilmesi gerek

sazanhayko
2 yıl önce - Prş 18 Oca 2018, 03:24

Bence yoktur, belki vidası bile bulunamaz. Tek gerçek örnekleri İstiklâl Caddesinde, şimdi biraz konu dışına çıkacağım ama Düzce'de bu tramvayların bir çakmasını yapmışlar, ama çakma olduğunu öyle bir bağırta bağırta ilân ediyor ki sormayınız.
Önce resmini paylaşayım:

Üstelik geçenlerde bu çakma tramvay seferdeyken yolda kalmış, mecburen içindeki ve çevredeki vatandaşlardan tramvayı ittirmek için yardım istemişler.

Alıntı:
Düzce'de, İstanbul Caddesi'nin trafiğe kapatılması ile hizmet vermeye başlayan nostaljik tramvay arıza yapınca, vatandaşlar tarafından itilerek hemzemin geçitten kaldırıldı.

Düzce'de arızalanan bir tramvay vatandaşlarca itildi.Şehir merkezinde bulunan İstanbul Caddesi trafiğe kapatılırken, Düzce Belediyesi ile 15 Temmuz Şehitler Parkı arasında hat yapılarak nostaljik tramvay sefer yapmaya başladı.1 milyon 700 bin liraya mal olan nostaljik tramvay Büyük Camii mevkiindeki hemzemin geçitte arızalandı. Trafiğin ilerlemesini engelleyen tramvay çalışmayınca, devreye vatandaşlar girdi.Tramvayda seyahat eden vatandaşlar trafiğin açılması için nostaljik tramvayı itmek zorunda kaldı.Bozulan tramvay itilerek hemzemin geçitten kaldırılarak geçit ulaşıma açıldı. Vatandaşların tramvayı itmesi fotoğraflanırken, sosyal medyada birçok kişi tarafından paylaşıldı. Kaynak: Bozulan tramvayı yolcular itti

Bu da ilgili haberin linki:
http://www.olay.com.tr/bozulan-tramvayi-yolcular- ...37371h.htm

sazanhayko
2 yıl önce - Sal 17 Nis 2018, 04:20

İstiklâl Caddesi'nde 1952 yılında 17A (Mecidiyeköy - Sirkeci) hattında seferde olan bir tramvay.

(+)

Arka plânda iki adet daha tramvay görülmekte.
Facebok'tan alıntıdır.

sazanhayko
2 yıl önce - Prş 19 Nis 2018, 00:31

Bu seferki görüntümüz 1933 yılında Taksim Meydanı'ndan. Beş adet tramvay meydanın çevresinde gidecekleri yönlerde seferdeyken:

(+)

Facebok'tan alıntıdır.

sazanhayko
1 yıl önce - Pts 05 Ksm 2018, 14:27

Şimdiye kadar yine bu başlık tozlanmış, tozunu almak yine bana düştü. Bu sefer tramvayın İstanbul'un coğrafi olarak eriştiği en kuzey noktası olan Bebek son durağında 231 filo kodlu olanının bir resmi Facebok'a geldi, ben de buraya eski günlerin anısına ekleyeyim:

sazanhayko
1 yıl önce - Cmt 05 Oca 2019, 20:57

Şimdiye kadar sarı renkli bir tramvay resmi uzun uzadıya başlığa baktım paylaşılmamış. Bunlardan biri olan 197 filo kodlu olanı Eminönü'den Galata Köprüsü'ne doğru seferdeyken:

(+)

Facebok'tan alıntıdır.

sayfa 113
« önceki   123 ... 112113114115   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM