Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

17 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 22:04
[İST-A1.29] - İETT - Toplu Taşıma Haritaları

İETT'nin muhtelif zamanlarda yayınlamış olduğu Ulaşım Rehberleri'nden iki tanesinin harita görüntüsü şöyle:

(+)

1957 yılında İstanbul genelinde hizmet veren otobüs hatlarının ulaştıkları son noktalar çok kısıtlı olup, Surdışı'nda E5 boyunca, sadece Bakırköy, Bahçelievler, Zeytinburnu, Osmaniye, Havaalanı, Maltepe ve Akıl Hastahanesi'ne, Taşlıtarla yönünde ise sadece Eyüb ve Yıldıztabya'ya hizmet giderken, Beyoğlu yakasında da Levend, 4 Levend, Sarıyer, Okmeydanı ve Silâhtarağa'ya otobüsler ulaşılmakta. İç Beyoğlu'ndaysa; Kurtuluş, Feriköy, Maçka, Cihangir, Yıldız, Dikilitaş, Dolapdere ve Tünel'e otobüs hatları mevcut...

Anadolu yakasında ise; Kısıklı, Acıbadem, Koşuyolu, Bostancı ve Boğaz sahilinde de sadece Beykoz'a kadar İETT otobüs seferleri var...

(+)

13 yıl sonra (1970'de) ise, hatlarda gözle görülen bir artış var. Şehrin genişlemesine paralel olarak 3 yöne doğru açılmış kollar halindeki İETT hatları, hatırı sayılır bir hizmet artışını göstermekteler (Bu 2. haritanın hazırlanmasından kısa bir süre önce gelen 300 Leyland ve 100 kadar Büssing-U47D'nin de hatların glişmesine pozitif katkıları olduğu açık). Hatlar doğuda, Küçükçekmece ve Avcılar'a, kuzeyde Rumelikavağına ve Anadolukavağı'na, doğuda ise Pendik ve Yakacık'a kadar gitmekteler...

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Pts 10 Nis 2006, 05:45

Bu başlık, İETT Nostalji'den kopartılarak oluşturulmuştur. Ellerinde eski yıllara ait İETT toplu taşıma rehberleriyle ilgili bilgi olanlar, bunları burada biriktirirlerse, hepsi birarada toplanmış olacaklar...  

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Pts 15 May 2006, 04:07

(+)

1966 yılından kalma bir haritada, İstanbul'un Anadolu yakasının İETT otobüs hatlarını gösterir harita... Üzerindeki mavi renkli bilgiler, orijinal baskısıdır. Kadıköy yakasında harf türevlerinin yavaş yavaş başladığı dönem. Kimi hatlar sade, kimileri ise yanlarına harf almış. Bunların içinde Göztepe hattı semtin başharfini alırken, diğerleri klâsik tarzda "A" harfleriyle türevlendirilmişler... Harita üzerinde 19 adet İETT hattı işaretlenmiş...

Tam 40 yaşındaki bu haritada görünen düğümler, kıt'a değişim noktaları...

Akın KURTOĞLU

Kaan Kuyumciyan
12 yıl önce - Sal 04 May 2010, 20:07

Acaba benden başka kimsenin dikkatini çekti mi merak ediyorum. Ya da ben ancak mı fark edebildim acaba

İETT otobüs duraklarındaki haritalarda artık yavaş yavaş yeni ilçelerin de gösterildiği haritalar kullanmaya başlamış. Başakşehir, Esenyurt, Sultangazi vb gibi yeni ilçeler farklı renklerle fonlanmış haritalarda. Bunu anlamama Başakşehir'i simgeleyen ve geniş bir alana yayılmış sarı renk vesile oldu

Ben ilk Çırağan'da sahil yönündeki durakta gördüm. Beşiktaş'ta indim baktım hiç harita yoktu Bulvar girişindeki / Çarşı önündeki duraklara baktım eski haritalar vardı. Sonra bir otobüse bindim. Barbaros durağında da yeni harita vardı. O zaman anladım ki ilk gördüğüm aslında bir halüsü.... halisi... halisü... halüsinasyon değildi Bazı duraklarda gerçekten yeni haritalar kullanılıyordu.

Öyle anıyorum ki topyekûn bir değiştirme sözkonusu değil, yıpranan haritalar peyderpey yenileriyle değiştiriyorlar. Yoksa çok kullanılmayan, iki sapa durakta yeni harita kullanma gereği duymazlardı.

Kaan Kuyumciyan
12 yıl önce - Sal 11 May 2010, 18:08

Sözünü ettiğim harita budur Umarım bir an önce tüm duraklar yenilenir. Resim yükleme ölçütleriyle ilgili bir bilgim yok. Cep telefonuyla çektiğim ve aceleye getirdiğim için profesyonellik ve sanatsallık aramayınız Yalnızca görün diye.

Yer: Çırağan, Beşiktaş
  (+)

C. H. Engin Er

12 yıl önce - Sal 11 May 2010, 19:01

(+)

Harita çok şeyler gösteriyor, henüz Maltepe, Ümraniye ve Ataşehir isimli ilçeler yok. Ataşehir dediğimiz yer bile yok. Küçükyalı'nın Kartal'a bağlı olduğu dönemler.

Hatlardan pek çoğu günümüzde hayatta değil, ya da çok değişik güzergahlarda. 17 ve 12 bir de 4 numara hala aynı.

Dikkatimi çeken bir şeyde Sahrayıcedit'de İnönü ve Atatürk caddeleri yok, Bayar caddesi ise 7 numaraya ev sahipliği yapıyor..

Kemal Çevik
12 yıl önce - Çrş 12 May 2010, 02:04
Bayar da yok

Alıntı:
Dikkatimi çeken bir şeyde Sahrayıcedit'de İnönü ve Atatürk caddeleri yok, Bayar caddesi ise 7 numaraya ev sahipliği yapıyor..

Aslında o haritada Bayar caddesi de yok. 7 Kozyatağından o günkü adı Kozyatağı -İçerenköy yolu olan Sinan Ercan caddesine sapar, senatoryumun önünden geçer ve Ankara asfaltına ulaşırdı, daha sonra da Bostancı sapağından sola dönerek İçerenköy'e giderdi. Bugün bu yolun D100 e yakın kısmının adı Bayar caddesi sadece.

Kemal ÇEVİK

SAMET KRMN

6 yıl önce - Pzr 18 Ekm 2015, 01:09

Merhaba arkadaşlar...

Şimdi paylaşacağım mesaj bu başlığa uygun mudur bilemem ama ilgili başlık bulamadığım için bu başlık altında yazıyorum. Şimdiden affınıza sığınırım.

İnternetin, hatta bilgisayarların bile yaygın kullanılmadığı yıllarda İETT, İstanbulluların mağduriyetini gidermek maksadıyla her yıl toplu taşıma rehberi yayımlardı. Evde çekmeceleri biraz karıştırırken, İETT'ye ait, yakın tarihli nostalji dedirtecek bazı bulgular elde ettim.

Sene 1999. İETT'nin o yılda çıkardığı toplu taşıma rehberi...

(+)

Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit GÜTRUNA

(+)

Mercedes-Benz 0345'lerin yeni filoya katıldığı dönemler...

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Dönemin İETT otobüs hatlarından bazıları...

(+)

(+)

(+)

(+)

Yukarıdaki son beş fotoğraf "İETT OTOBÜSLERİ HAT TABELALARI" bölümünden birkaç sayfa alıntıdır. İleriki zamanlarda bu bölümün tüm sayfalarını çekebilirsem MAZİDE KALAN İETT HATLARI veya ARTIK NOSTALJİ OLAN İETT HATLARI sayfasında paylaşabiliriz.

(+)

(+)

(+)

SAYGILAR...

sazanhayko
1 yıl önce - Cum 08 Oca 2021, 22:20
İett Toplu Taşıma Rehberi 1982

İett'nin 1982 yılına ait toplu taşıma rehberini ve hatlarının listesini alıntıladığım bir haritadan arz ediyorum:

(+)

Bu da haritanın arka sayfasındaki hatlarının listesi:

(+)

Araştırmacılar için paylaşır saygılarımı sunarım.

BULENT MUTLU

1 yıl önce - Cum 08 Oca 2021, 22:35

89 tan sonrasında keşke varsa gönderseniz meşhur 92D vardi

ANA SAYFA -> ULAŞIM