Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara - Roma Dönemi Tiyatrosu
123456789   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1

Ankara'da roma dönemine ait bir tiyatronun olduğunu biliyor muydunuz?
Evet 47.8%  47.8%  [108]
Hayır 52.2%  52.2%  [118]
Toplam Oy : 226

SerdarHakan
11 yıl önce - Cum 31 Mar 2006, 01:17
Ankara - Roma Dönemi Tiyatrosu

(+)

(+)

Antik Ankara (Ankyra) Tiyatrosunun yeri, 19. yüzyılın ilk yarısında Anadolu'yu gezen İngiliz gezgin W.J.Hamilton tarafından tespit edilmiştir. Aynı yüzyılın ikinci yarısında, G.Perrot - E. Guillaume, çevrede gördüğü blokların bir tiyatroya ait olabileceğinden söz etmiştir. 1982 yılında bir temel kazısı sırasında tesadüfen kalıntılarına rastlanan tiyatro 1982-1986 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinin bilimsel danışmanlığı ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirilen kazılarla ortaya çıkarılmıştır.
Tiyatro olarak tanımlanan yapı, Augustus ve Roma Tapınağının güney-doğusunda, Ankara Kalesi'nin Bent Deresine bakan kuzeybatı yamacında yer almaktadır. Yaklaşık 50x43.5 m. ölçülerindeki bu yapı, cavea, orkestra, proskenion ve büyük olasılıkla iki katlı bir sahne binasından oluşmakta idi.
( Bkz. M. Kadıoğlu "Ankyra Tiyatrosu: Ön Rapor" A.Ü. DTCF Arkeoloji Bölümü I-II. Ulusal Arkeolojik Araştırmalar Sempozyumu, ANADOLU Ek Dizi no:1, Ankara 2004, s.123-140)

En son SerdarHakan tarafından Cum 31 Mar 2006, 11:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

MeReK
11 yıl önce - Cum 31 Mar 2006, 11:03

Yaklaşık 3 ay önce Google Earth Ankara haritasına yerini eklemeye çalıştım.
Ancak tam olarak tiyatroyu bulamadım. Yardım edebilecek var mı? (her ne kadar iş işten geçtiysede...)

(+)

Ankara Haritası bulutlanmış bu aralar!

SerdarHakan
11 yıl önce - Cum 31 Mar 2006, 12:22

Tiyatro sizin işaretlemiş oldugunuz alanin sol alt çaprazında, Anafartalar caddesinden kaleye doğru çıkan Hisar Caddesinin üzerinde solda yer almaktadır.

(+)

MeReK
11 yıl önce - Cum 31 Mar 2006, 13:00

Teşekkürler.
Ankara da Hamamıyla, Tapınağıyla, Tiyatrosuyla, Sütunuyla ve Arkeoloji müzesindeki eserler ile Roma döneminden kalma pek çok eser var. Ne yazık ki bunları öne çıkarmayı beceremiyoruz. Atina elindeki 3-5 harabeyi öyle bi pazarlıyor ki tarihi eser zengini Roma'ya bile kafa tutuyorlar. Sanırım Başkentimizin tarihi ve kültürel öneminin altını somut olarak çizmemizin vakti geldi.

Rauf
11 yıl önce - Pzr 02 Nis 2006, 02:12

Kesinlikle dogru, Ulus projesi insallah bir an once baslar ve akli basinda insanlar duzgun projeleri hayata gecirir. Yaninda bu eserler de daha duzgun pazarlanabilse, temiz, bakimli olsa kesinlikle onemli bir turist potansiyeli olur baskentimizin. Kentsel donusum projesi Ankara'da acilen Ulus ve cevresinde olmali, turistler icin guvenli, rahat, temiz ortam olusturulmali, genelev de eger aciksa hala?? kesinlikle sehir disina, veya en azindan ''tarihi kent merkezinin'' disina alinmalidir. Bu arada onca yil Ankara'da oturdum ve bu tiyatronun varligindan haberim vardi ancak cevresi ve bakimsizligi hakkinda duyduklarimdan gidip bakmadim bile...  Bana bile tanitilamamissa, pazarlanamamissa burasi, turist nerden meraklanip gelsin ki?

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA