Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

İETT'nin Halen Çalışan En Eski Otobüsü
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Akın Kurtoğlu

8 yıl önce - Prş 16 Şub 2006, 03:29
İETT'nin Halen Çalışan En Eski Otobüsü

İETT'ye 1955-1979 yılları arasında çeyrek asır boyunca hizmet veren; Mercedes-0321-H tipi belediye otobüslerinden biri hurdaya ayrıldıktan sonra, 90'larda satın alınarak elden geçirildi ve "Armada Otel"in gezi aracı olarak kullanımaya başladı...

(+)

19 Şubat 1995'de gazetlede çıkan bir yazı...

(+)

8 Nisan 1997'de (üstteki haberden 2 yıl sonra) çıkan yine aynı otobüsle ilgili bir diğer haber...

Aynı gazetenin, 2 yıl aralıkla çıkan 2 ayrı haberinde otobüsün modeli, sırasıyla; 1956 ve 1954 olarak veriliyor... Gerçekte ise bu Mercedes-0321-H otobüs; 1955 model!...      

Akın KURTOĞLU

Olgay Sadak

8 yıl önce - Cum 10 Mar 2006, 20:18

Alıntı:
İETT'ye 1955-1979 yılları arasında çeyrek asır boyunca hizmet veren; Mercedes-0321-H tipi belediye otobüslerinden biri hurdaya ayrıldıktan sonra, 90'larda satın alınarak elden geçirildi ve "Armada Otel"in gezi aracı olarak kullanımaya başladı...

wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=11963&postdays=0&postorder=asc&start=510

19 Şubat 1995'de gazetlede çıkan bir yazı...

Akin üstadim ben de tesadüfen 1995 de bu otobüsü armada otelinin yanida görüp cekmistim. IETT nin eski O321 i imis,

demek ki hurdaya ayrilsa bile belli bir emek ve elden gecirmeyle Istanbulumuz caddelerinde dolasan günlük turistik turlar yapan bir arac olabiliyormus. Bunun en canli örnegini Malta adasindaki güncel ulasim otobüslerinde görüyoruz. 1950 li yillardan kalma otobüsler hala faal bir sekilde yolcu tasimada kullaniliyorlar ve bu Malta adasinin sembolu haline gelmis.
http://www.maltavista.net/en/list/photo/1562.html

En son Olgay Sadak tarafından Cum 17 Mar 2006, 01:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

8 yıl önce - Cmt 01 Nis 2006, 05:46

Keşke İETT'nin hurdaya ayırdığı eski belediye otobüslerinden birer numune, uygun fiyatla otellere servis aracı olarak hibe edilseydi ve bu kuruluşlar da, aslına sâdık kalarak otobüsleri elden geçirerek, turizmin hizmetine sunsalardı. Böylece elimizde tarihî filodan envaî çeşit araç olacaktı ve Armada Otel'in bu güzel hizmetinin benzerleri, İstanbul caddelerini arşınlıyor olacaktı... (Düşünsenize, çeşitli otellere ait; Leyland, Skoda, Büssing, Magirus, Mercedes, Latille, Chausson, Scania-Vabis ve benzeri eski İETT otobüslerinin İstanbul'da cirit attıklarını...) Müze yapılıp da içinde sergilenemediler, hiç değilse bu şekilde (renkleri ve kullanım alanları nisbeten farklı da olsa) yürüyen tarih olarak yollarına devam etselerdi...

Akın KURTOĞLU

suat914

7 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:28

Alıntı:
Keşke İETT'nin hurdaya ayırdığı eski belediye otobüslerinden birer numune, uygun fiyatla otellere servis aracı olarak hibe edilseydi ve bu kuruluşlar da, aslına sâdık kalarak otobüsleri elden geçirerek, turizmin hizmetine sunsalardı. Böylece elimizde tarihî filodan envaî çeşit araç olacaktı ve Armada Otel'in bu güzel hizmetinin benzerleri, İstanbul caddelerini arşınlıyor olacaktı...  (Düşünsenize, çeşitli otellere ait; Leyland, Skoda, Büssing, Magirus, Mercedes, Latille, Chausson, Scania-Vabis ve benzeri eski İETT otobüslerinin İstanbul'da cirit attıklarını...) Müze yapılıp da içinde sergilenemediler, hiç değilse bu şekilde (renkleri ve kullanım alanları nisbeten farklı da olsa) yürüyen tarih olarak yollarına devam etselerdi...

Bunu geçen gün sizin yayınladığınız otobüs arşivine baktıktan sonra bende düşündüm keşke iett basit sembolik hatlar yapsa dedim kendi kendime m.köy-Taksim 50c gibi düz bir hatta gidip gelse başka birisi yine başka bir hatta. Yada yine dediğiniz gibi bir müze yapsalar, ummadıkları kadar ilgi olacağını garanti ediyorum. Umarım iett bu güzel siteyi takip edip biraz feyz alır da bizlerde çocukluğumuzdan kalma hatıraları canlandırız.

Akın Kurtoğlu

7 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 00:30

Acaba bu Mercedes-0321H otobüs, halen adıgeçen otelin bünyesinde hizmet vermeye devam ediyor mu? En son 2 yıl evvel Cankurtaran'da rastlamıştım... Bir daha da göremedim maalesef

Akın KURTOĞLU

Cenk.İnce
7 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 16:51

Alıntı:
Acaba bu Mercedes-0321H otobüs, halen adıgeçen otelin bünyesinde hizmet vermeye devam ediyor mu? En son 2 yıl evvel Cankurtaran'da rastlamıştım... Bir daha da göremedim maalesef  

Akın KURTOĞLU

Sözkonusu aracı tam bahsetiğiniz yerde bulunan Armada otelinin önünde faal durumda bulabilirsiniz.

Necdet Cevahir
7 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 17:13

Alıntı:
Keşke İETT'nin hurdaya ayırdığı eski belediye otobüslerinden birer numune, uygun fiyatla otellere servis aracı olarak hibe edilseydi ve bu kuruluşlar da, aslına sâdık kalarak otobüsleri elden geçirerek, turizmin hizmetine sunsalardı.

Aslında çok güzel bir düşünce. Ama o yıllarda İstanbul'da henüz 5 yıldızlı oteller furyası yoktu. Dolayısı ile böyle birşeyi kimse düşünemedi. Hilton ve Sheraton gibi otellerde tek oldukları için herhalde böyle bir hizmeti düşünmemişlerdir. Ama 80 li yıllardan sonra hurdaya ayrılan araçlar için olabilirdi. Hala da bu şans devam ediyor olsa gerek.

Akın Kurtoğlu

7 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 03:27

Herhalde, adıgeçen Mercedes 0321-H'dan sonra, günümüzde halen çalışmakta olan en eski otobüsler, 83 model MAN-SL200 tamir araçlarının tek-tük son kalanları... (Arada koca bir 28 sene mi var yani?! )

Akın KURTOĞLU

Kris Hazel
7 yıl önce - Sal 01 May 2007, 21:31

Keşke İETT nostalji yapsa da bazı eski otobusleri kısa mesafelere de olsa koysa..

Jean Depoint
7 yıl önce - Sal 01 May 2007, 22:55

o dediginiz pariste ratp tarafından yapılıyor ama türkiyede kaldıgım surece kullanılan nostalji olarak kullanılan arac goremedım ne olursa olsun gecmişi korumalıyız

Ana Sayfa -> ULAŞIM