Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Cmt 12 Ksm 2005, 12:19
[İST-A1.15] - Eski İETT, Tünel, LRT, Tren, Metro, Vapur Biletleri ve Jetonları

O YILLARIN İETT OTOBÜS BİLETLERİNDEN BİR KAÇ ÖRNEK:

175 kuruşluk bir tam bilet... Üzerindeki çizelgede biletçi tarafından 6. kıt'a işaretlenmiş. 70'lerin ortaları...

Bu sefer 500 kuruşluk (5 liralık) bir tam bilet... Bu kez kıt'a 6'yı gösteriyor. Fiyat 5 lira olduğuna göre, herhalde 80'lerin başlarından kalma...

Eski 100 kuruşluk (1 lira) Köprü ek geçiş biletilerinin üzerine, yeni fiyatlar basılmış ve bu sefer 200 kuruşluk öğrenci-er bileti oluvermiş. Biletin zeminine de köprümüzün temsilî bir resmi çiziktirilmiş... (O yıllarda İETT biletlerine sık sık zam gelirdi ve idarenin elinde çok miktarda kullanılamayan bilet kalırdı. Bunlar tabii ki atılmaz ve bir süre sonra üzerlerine kırmızı baskı mürekkebiyle yeni fiyatları basılıp satışa sürülürlerdi)

50 kuruşluk ve fiyatına bakılacak olunursa, muhtemelen 70'lerin başından kalma bir bilet. Üzerine 1-12 arası kıt'a çizelgesi konulmuş. 4. kıt'a üzerinden fiyatlandırılmış. Otobüs-troleybüslerde geçeceği belirtildikten sonra, bilet kontrolörlerine gönderme yapılarak, her istenildiğinde ibraz edilmeleri gerektiği, biletin altına not olarak düşülmüş...

Akın KURTOĞLU

Kemal Çevik
16 yıl önce - Cmt 12 Ksm 2005, 12:51
Biraz biletçilik yapalım...

Akın bey,

Alıntı:
50 kuruşluk ve fiyatına bakılacak olunursa, muhtemelen 70'lerin başından kalma bir bilet. Üzerine 1-12 arası kıt'a çizelgesi konulmuş. 4. kıt'a üzerinden fiyatlandırılmış. Otobüs-troleybüslerde geçeceği belirtildikten sonra, bilet kontrolörlerine gönderme yapılarak, her istenildiğinde ibraz edilmeleri gerektiği, biletin altına not olarak düşülmüş

İzninizle bir ekleme: Bu biletle  binişten itibaren ilk iki kıtada seyahat edilebilirdi. Fiyatın üstünde dikkat edilirse 1-2 KITA ibaresi var. 4 numaradan örnekle Kadıköy'den Çiftehavuzlar'a kadar, ya da Göztepe'den Bostancı'ya kadar. Kadıköy'den binilmişse biletçi kıta çizelgesinde 2'yi, Göztepe'den binilmişse 4'ü işaretlerdi. Böylece bir kontrol sırasında sizin resimdeki bileti kullanan yolcunun 4. kıtaya kadar seyahat etme hakkı olduğu anlaşılırdı.

Biletçi! Inecek var!
Kemal ÇEVİK

En son Kemal Çevik tarafından Cmt 12 Ksm 2005, 13:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

mordehay kohen

16 yıl önce - Cmt 31 Arl 2005, 17:29

aramizda kac kişi bilmem otobüse bindiğimiz zaman biletleri yolculuk bittikten sonra
saklardık ben sakladım bu biletler 1979 -1983 senelerinde istanbulu ziyaret ettiğim zaman
nedense cüzdanımda sakladım şimdi ise akbilim var

Olgay Sadak

16 yıl önce - Çrş 22 Şub 2006, 02:22

Akin Üstadim, ben bu biletin senesini cikaramadim, ama sanirim tramvay bileti ve 3 mevki olabilirmi?

(+)

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Çrş 22 Şub 2006, 02:53

Alıntı:
Akin Üstadim, ben bu biletin senesini cikaramadim, ama sanirim tramvay bileti ve 3 mevki olabilirmi?

Olgay Üstadım..

Evet kesinlikle bir tramvay bileti... Üzerindejki bilgileri incelemeye çalıştım: Ortaköy-Bebek tramvay hattının inşasına 1913'de başlanıyor. Biletin üzerinde ise hat Bebek sondurağına kadar gidiyor. Demek ki 1913'den sonraki bir bilet... 22 Şubat 1914'de Fatih'e kadar elektrikli tramvay geliyor. Öyleyse I. Dünya Savaşı'nın başalamasından da sonra (biletin üzerinde Edirnekapı'ya kadar hat devam ediyor)... Kurtuluş artık Tatavla olarak anılmıyor. Demek ki, 1910-15 yılları kesinlikle atlamış. 1956 yılında Topkapı-Aksaray ve Yedikule-Aksaray ile Aksaray-Bayazıd hatları kaldırıldı. 16 Haziran 1939'da Tramvay Şirketi İETT'ye devrediliyor. Biletin üzerinde ise herhangi bir arma yok... 1939'u üst sınır olarak kabul edebiliriz. 1 Ekim 1934'den itibaren Şişli'ye kadar gelen tramvay hattı, bundan böyle Mecidiye Köyü'ne kadar çıkmaya başladı. Biletin üzerinde depar sefer olarak Şişli (Mecidiyeköy) ibaresi var. Öyleyse 1934'den sonraki bir tarih...

Çıkartabildiğim kadarıyla; 1935-1939 arasındaki 4-5 yıldan birinde kulanılan bir bilet olsa gerek...

Akın KURTOĞLU

Kemal Çevik
16 yıl önce - Prş 23 Şub 2006, 23:26
Bilet

Akın bey,
Olgay bey,

Sözkonusu bilet Istanbul Tramvay Şirket'inin muhtemelen  latin harfleriyle basılmış ilk biletlerinden biri. 1930-31 yılına ait. Üzerindeki şeritler kırmızı ise 1.mevki, yeşil ise 2. mevki indirimli bilet. Fiyatı da 3 ya da 5 kuruş ama maalesf arkasında yazıyor.

Uzunca bir Lehistan seferinden dönen meraklı
Kemal ÇEVİK

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Cum 24 Şub 2006, 00:46

Alıntı:
1939'u üst sınır olarak kabul edebiliriz. 1 Ekim 1934'den itibaren Şişli'ye kadar gelen tramvay hattı, bundan böyle Mecidiye Köyü'ne kadar çıkmaya başladı. Biletin üzerinde depar sefer olarak Şişli (Mecidiyeköy) ibaresi var. Öyleyse 1934'den sonraki bir tarih...

Çıkartabildiğim kadarıyla; 1935-1939 arasındaki 4-5 yıldan birinde kulanılan bir bilet olsa gerek...

Kemal üstadım... 193_ rakamlarından "amorti" tuturmuş sayılıyor muyum şimdi?     Bileti tekrardan mercek altına aldım az eveel... Şişli Karakolu'ndan öteye bir diğer kıta değişimi Şişli (M.) yazıyor. Ben buradaki "M"yi Mecidiyeköy'ün kısaltması olarak yorumladıydım. Belki de Şişli Garajı'nı yazmışlar ya da Şişli Merkez'ini?!! Şayet Şişli Depoları'nın orası son nokta ise (Yani henüz Mecidiyeköy'e seferler başlamadı ise), bu taktirde tarih aralığımızın üst sınırı;

Alıntı:
1 Ekim 1934'den itibaren Şişli'ye kadar gelen tramvay hattı, bundan böyle Mecidiye Köyü'ne kadar çıkmaya başladı.

1934 olarak geri gelir. Yani, ikinci bir gözden geçirmeyle sizin limitlerin içine (hiç değilse 2 yıl altına, 3 yıl üstüne) yaklaşmış oluyoruz (Kemal Bey, sütlü mısırımı isterim. Bakın söz vermiştiniz bilirsem!... )

Akın KURTOĞLU

umit1
16 yıl önce - Sal 28 Şub 2006, 20:31

Anadolu yakasinda 30 lu yillarda iki otobus sirketinin "kiran kirana" rekabet ettigi soylenir.
Bunlardan biri Suhulet digeri ise Suadiye otobusleridir.

1)Suadiyenin Kadikoy -Icerenkoy hattindaki otobusu

2)Suadiye sirketine ait yolcu bileti

(+)

Selcuk Aral

16 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 13:40

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 19:08

Selçuk abinin bilet örneğindeki kutu içindeki; 1-12 arası sayılar kıtaları göstermektedir. 60'ların sonu ve 70'lerin başındaki bilet örneklerinden olsa gerek... Ücreti ödenen kıta hakkını gösteren işaret, tükenmez kalemle biletçi tarafından üzerine atılmış...

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM