Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
messiah_haktan

13 yıl önce - Sal 28 Mar 2006, 19:42
İETT Akıllı Duraklar - AkYolBil - Yolcu Bilgilendirme Sistemi

Hayırlısıyla İETT bu projeye bu sefer ciddi bakıyor ve 2007'de tamamen sistemi oturtmuş olacak. iett.gov.tr sayfasında "aktüel haberler" bölümünde gördüm bu haberi bugün.

Alıntı:
Durakta Otobüs Beklemeye Son!

İSTANBUL - İETT, araç filosuna hakimiyet getirecek AK-YOL-BİL projesiyle toplu taşımacılıkta bir ilk’e daha imza atmaya hazırlanıyor. Nisan ayında 100 otobüsle pilot uygulamaya başlanacak proje, 2007 yılının sonlarında bütün filoyu kapsayacak şekilde hayata geçirilecek. Paris, Frankfurt, Sidney, Amsterdam gibi dünyanın önemli şehirlerinde uygulanmakta olan sistem, İstanbullular’ın günlük hayatına pek çok yenilik getirecek.  

100 otobüsle pilot uygulama
Kısaca AK-YOL-BİL olarak adlandırılan “Akıllı Kart, Yolcu Bilgilendirme ve Ulaşım Yönetim Sistemi” sayesinde İETT; şoför, otobüs, hat ve durak yönetimini sağlayacak ve bu yolla elde edilen bilgiyi yolcularla paylaşacak. Filo izleme, filo yönetimi, yolcu bilgilendirme ve akıllı kart sistemlerinden oluşan projeye 10 otobüsle start veren İETT, bu sayıyı Nisan ayında 100 otobüse çıkararak pilot uygulamaya geçecek. İETT’nin hedefi uygulamayı 2007’nin Haziran ayında mevcut otobüs filosuna yaymak, aynı yılın Kasım ayında ise durakları da içine alarak sistemi tam anlamıyla hayata geçirmek.  

Filo yönetiminde bir ilk
Paris, Sidney, Frankfurt, Amsterdam gibi dünyanın önemli metropollerinde uygulanmakta olan sistemin benzeri olan İETT’nin AK-YOL-BİL projesi, filo yönetim sistemi alanında bir ilk. Dört aşamadan oluşan uygulamanın birinci aşamasında hangi aracın nerede olduğunu belirlemeye yarayan araç izleme sistemi var. İkinci aşamadaki filo yönetim sisteminde araçların ve sürücülerin hatlara, duraklara, zamana ve gelişen şartlara bağlı olarak elektronik ortamda yönetilmesi sağlanıyor. Bir sonraki aşamayla 2 bin durağa kurulacak elektronik ekran sayesinde yolcuların bilgilendirilmesi sağlanıyor. Akıllı kart’la tamamlanan son aşamada e-cüzdan alt yapısının oluşturulması amaçlanıyor.

Bir düğmeye basmak yeterli olacak
Sistem tamamlandığında elektronik ortama alınan ve analiz edilen gerçek bilgilerden hareketle hat, araç, durak ve sefer planlamaları yapılabilecek. İleriki dönemlerde sistemin Emniyet ve Sağlık teşkilatıyla entegrasyonu sağlanarak acil durumlarda ilgili ekiplerin olay yerine yönlendirilmesi için sürücünün bir düğmeye basması yeterli olacak.

http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=229

Çağrı Tekin

13 yıl önce - Sal 28 Mar 2006, 19:49

Bu çok maliyetli olmazmı.Her araca uydu takip sistemi takılacak her durağa da bilgi paneli yerleştirilecek.Bazı uyanıklar bu aletleri yürütmeye çalışmaz mı?

BAYRAM_24
13 yıl önce - Sal 28 Mar 2006, 20:40

Harika bir uygulama olur ama benimde korkularım var bu uyanık halk hakkında.

Umarım çok ciddi özel güvenlik önlemlerini almışlardır. Mesela 24 saat kamera ile izlensin bu duraklar ve zarar verildiği anda hemen bir Polis gönderilsin. Almanyada böyle bir uygulama var sanırım. Almanyada yaşayan arkadaşlar bilgi verirlerse bu konuda iyi olur. Ben duymuştum sadece.

Ünal111
13 yıl önce - Çrş 29 Mar 2006, 01:35

Ayın 14'nüde bununla ilgili bir ihale yapılmıştı bültende benim de gözüme çarpmıştı demek buymuş, adamakıllı birşeyler yaparlar umarım.

http://www.ibb.gov.tr/IBB/Images/Flash/bilgihizme ...193/63.jpg

emre.ertem
13 yıl önce - Çrş 29 Mar 2006, 01:53

Bütün duraklara bu sistem kurulmayacak büyük ihtimalle. En azından yurtdışındaki uygulamalar örnek alınacaksa. Ayrıca metroya bile bu sistemi kuramamış belediye bu işi nasıl başaracak bilmiyorum doğrusu.

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 29 Mar 2006, 01:54

Sistem oturtulabilinirse, İstanbul halkı için çok mükemmel bir kolaylığı da beraberinde getirecek bu akıllı duraklar... Hiç değilse, duraklarda ne kadar beklememiz gerektiğini görebilmemiz bile, hem bizlere bir şekilde değer verildiğini gösterecek, hem de kendimizi mevcut duruma göre ayarlamamızı sağlayacak...  

Akın KURTOĞLU

Ademv
13 yıl önce - Çrş 29 Mar 2006, 12:54

Umarım otobüs içindeki ve duraklardaki bilgilendirme sistemlerini seslide yaparlarda bizim de sorunumuz çözülür. Keza Çek cumhuriyetinde benzeri bir sistem getirilmesi esnasında bu tür bir uygulamayı da başlatmışlar.

tolginho

13 yıl önce - Çrş 29 Mar 2006, 17:27

Tahmin ettiğiniz kadar zor olmaz.

Tüm olay GPS'den alınacak 2 koordinat bilgisi ve araç plakasını sisteme bildirmekten ibaret.

Her otobüse 1 GPS, 1 adet GPRS kartı,1 cep telefonu hattı yeterli.

Ahmet Can Bayraktar
13 yıl önce - Çrş 29 Mar 2006, 17:57
umarım sahip çıkabiliriz bu sisteme

Bencede çok güzel düşünülmüş birşey... ama tabi ki uygulanması hiç de kolay olmaz maliyeti bir kenara istanbulda akıl almaz olaylara karışan,gasptan kapkaçtan birşeyler çalıp çırpmaktan zevk alan o kadar insan var ki umarım duraklarda ki bilgi sistemlerine de el atmazlar... umarım uygulanan bu sistemi herkes destekler ve amacına ulaşır  

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 29 Mar 2006, 18:40

Alıntı:
gasptan kapkaçtan birşeyler çalıp çırpmaktan zevk alan o kadar insan var ki umarım duraklarda ki bilgi sistemlerine de el atmazlar

İşin bu yönü benim de midemi bulandırıyor maalesef Bu vatana hainlik yapmaktan zevk alanların oyuncağı olmasınlar da sonunda...

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM