Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Alan
15 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 15:02
Bursa'ya Masal Parkı


Büyükşehir Belediyesi, birçok Avrupa kentinde olan dev bir oyun ve eğlence parkının benzerini Bursa'ya yapmak için düğmeye bastı.  
   
Masal Parkı projesi hayata geçtiğinde Türkiye'nin ilk RollerCoaster ve ileri teknoloji adrenalin oyun grupları ve masalsı dinlenme köşeleri Bursa'da olacak.


2004 yılında hizmete açılan ancak beklenilen ilgiyi görmediği için sadece yeşil alan olarak kalan 8.4 hektarlık alana sahip Mihraplı Parkı'nın olduğu bölgeye inşa edilmesi planlanan Masal Parkı, dünyada büyük kabul gören rekreasyon alanları ve kentsel eğlence merkezleri perspektifi ile projelendiriliyor. Bursa Masal Parkı projesi toplumun her kesiminden ve her yaş grubundan insanların dinlenme, eğlence ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak tüm unsurları içerecek. Çocuk, genç ve ailelere hitap eden bir çok extreme oyun ünitelerinin yer alacağı park, Bursa'nın cazibe merkezi olmasını sağlayacak.

Hazırlanan Masal Parkı Projesi Bursa'nın yerel değerlerini ve özelliklerini ön planda tutarak masalsı bir anlatımla proje içerisinde yer almasını sağlayacak. Örneğin kestane biçimde kafeteryalar yapılacak. Parktaki tüm fonksiyonlar, binalar eğlence üniteleri, peyzaj düzenlemeleri ve park içi ulaşım bu masalın bir parçası olarak tasarlanacak. Her yaş ve gelir grubuna hitap edecek olan proje kapsamında Bursa çevre illerin de ilgi odağı olacak. Park bünyesinde ayrıca sinema salonları, çok amaçlı sergi, tiyatro ve gösteri merkezi, alışveriş üniteleri, fast-food ve seçkin restoranlar yer alacak. Planlanan projede park içinde ulaşımı bir tren sağlayacak. Parkın ziyaretçilerini taşıyacak olan tren, projeye ayrı bir hava katacak. Kayıklarla ve bumber botlarla gezintilerin yapılabileceği 850 metre uzunluğunda bir göletinde planlandığı masal parkında yer alacak bir çok bölüm Türkiye'de bir ilk özelliği taşıyacak.

Bir benzeri Ankara'da olan Masal Parkı Projesi'ni 2007 yatırım planına almayı planlayan Büyükşehir, 2008 ya da en geç 2009 yılında projeyi bitirmeyi hedefliyor.

İnsana yönelik hizmetlere çok büyük önem verdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, görevlerinin sadece altyapı ve kavşak düzenlemesi yapmak olmadığını vurgulayarak Bursalıları hak ettikleri bir kentte yaşatacaklarını söyledi. Modern ve yaşanılabilir bir Bursa'nın temellerini attıklarını kaydeden Şahin, Kent Meydanı, Merinos gibi projelerle birlikte Masal Parkı'nın da hayata geçmesiyle kentin tam bir cazibe merkezi olacağını ifade etti.


SABRİ BİLGİN
15 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 17:02

Şu an ki Kültürpark ve Botanik Park'tan sonra ilerleyen zamanlarda Merinos parkı ve Masal Park,yeşili yok olmaya yüz tuttuğu öne sürülen Bursa için akciğer niteliği taşıyacağı benziyor. Masal Park'ta yer alması planlanan kestane şeklindeki mekanlar ile trenle sağlanacak ulaşım, dikkatimi en çok çeken unsurlar.Diğer parklardan daha cazip olacağını öngörebiliriz rahatlıkla.

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 17:28

Alıntı:
Türkiye'nin ilk RollerCoaster ve ileri teknoloji adrenalin oyun grupları ve masalsı dinlenme köşeleri Bursa'da olacak.


Açıkcası ilk olup olmayacağını bilmem. Fakat gerçek bir RollerCoaster olmasını isterim. Belki dev birşey olmayabilir ama en azından ismine layık olsun. Biraz adrenalin için Ranger veya Gondol denen diğer aletler artık çok çok sıradanlaştı.

Yalnız ben konuya ihtiyatla yaklaşmak istiyorum. Senelerdir Antlaya'ya da DisneyLand Geliyor diye söylenir ama ortada Disney'in kendi yokki Land'ı kursun.  

Umarım bu "Masal Park" projesi de şehir efsanesine dönüşmez.


Alper Bozkurt

15 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 17:32

Mihraplı park denildiği gibi ilgi görmedi. Sapa bir noktada kaldığı için sadece dikkaldırım eşrafı yararlanabiliyor. Bu şekilde bir değerlendirme çok mantıklı. Demekki birileri bu işler için kafa patlatıyor.

Batur

15 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 22:47

Biraz masal gibi geldi     ama yapılırsa, projenin detayları çok güzel  
Park içine yapılacak trenin mutlaka bursarayla bağlantısı yapılmalı bir şekilde o zaman ulaşımı çok kolay olur.Ebru K.Türk
15 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 23:14

Alıntı:
Park içine yapılacak trenin mutlaka bursarayla bağlantısı yapılmalı bir şekilde o zaman ulaşımı çok kolay olur.


Yok yaa sanmam. Hem Bursaray istasyonlarının ikisine de çok ters bir yerde (Acemler ve Nilüfer) olduğundan bu olmaz. Hem de o trenlerin vagonları bile kestane şeklinde olursa şaşırmam.   Yani çok ciddi bir şey değil ki. Basit bir gezi treni olacaklar gibime geldi. Tabi daha da kötüsü olup kasdedilen şeyler 100mt alanda dönüp duran 0-6 yaş çocuklara hitap eden bir şey değilse  

Olursa da çok çok güzel bir iş yapmış olurlar. Ellerinden öperim tüm yetkililerin. Yapsınlar yeter ki  


Batur

15 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 23:27

Alıntı:
Basit bir gezi treni olacaklar gibime geldi.

Aslında bana da öyle geldi ama zamanında oraya yakın bir yere istasyon yapsalarmış keşke diye de düşündüm, olsa fena olmazmış.


timsahserkan
15 yıl önce - Prş 29 Hzr 2006, 14:55

...bencde güzel bir proje ancak yerini çıkartamadım bu mihraplıpark ne tarafta oluyor tam olarak arkadaşlar...

Akın Alan
14 yıl önce - Cum 29 Arl 2006, 05:58

Arkadaşlar Belediyenin 2007 Yatırım programında Masal Parkı var.Sanırım bu projeye belediye bu sene  başlayacak.

hakanda
14 yıl önce - Pts 05 Mar 2007, 15:57

Bu projeyi daha yeni duyuyorum. Bu iş için mihraplı park çok uygun olur.
Mihrraplı Park Bursa merkezden Mudanya ya da İzmir istikmetine giderken BUSKİ'yi hemen geçtikten sonraki ilk köprünün olduğu yerdedir. Nilüfer nehri boyunca Dikkaldırımdan Hürriyet'e uzanır. Araçla ulaşımı Dikkaldırımdan sağayabilirsiniz. Bursaray'la bağlantısı mevcuttur ancak kullanılmamaktadır. Bursaray Acemler istasyonunda farkettiyseniz 3 kapı vardır. Birisi Mihraplı Parka bakar. Ama orası şimdilik kullanılmadığından kapatılıp büro yapılmıştır. Siz hele bir parkı yapın, herşey nasıl gelişir.sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet