Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Şehir Hastanesi - Bursa Entegre Sağlık Kampüsü inşaatı
123 ... 484950   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Batur

12 yıl önce - Pzr 26 Mar 2006, 13:25
Bursa Şehir Hastanesi - Bursa Entegre Sağlık Kampüsü inşaatı


Alıntı:
Kamuya ait hastaneleri sağlık kompleksi olarak tek bir alanda toplamayı planlayan Sağlık Bakanlığı, proje için Bursa'yı pilot il olarak belirledi. 250 dönüm arazi üzerinde kurulması düşülen sağlık kompleksinin yatak kapasitesi 10 bin olarak hedefleniyor.

AKP Bursa Milletveki Dr. Şerif Birinç, konu ile ilgili ön araştırma çalışmalarının başladığını belirterek, seçilecek yerin ana ulaşım güzergahına yakın olması gerektiğini söyledi.

Bursa'da hizmet veren mevcut hastanelerin yatak kapasitelerinin talebi karşılamakta zorlandığını ve yetersiz kaldığına dikkat çeken Birinç, bu uygulamanın Bursa'da pilot proje olacağını ve daha sonra başka illere de yayılacağını belirtti. Birinç, şöyle konuştu:

"Sağlık Bakanlığı'nın böyle bir düşüncesi, projesi var. Bursa'da bunu hayata geçirmek için ön çalışmalara başladık. Şu anda istenilen standartlarda yer arıyoruz. Ancak merkezde veya merekeze yakın 250 dönümlük bir yer bulmak çok zor. Ancak belli bir alanı bulunur diğer bölümü de kamulaştırılabilir düşüncesi var. İstenilen yeri bulduktan sonra hastaneleri yapmak maliyet açısından zor değil. Bu konuda sıkıntı çekmeyiz. Çünkü sadece 55 dönüm arazi üzerine kurulan Çekirge Devlet Hastanesi'ni satsak bile isteğimiz sağlık kompleksini yapabiliriz. Ayrıca Zübeyde Hanım Doğumevi, Devlet, Onkoloji, Çocuk, Yüksek İhtisas, Göğüs gibi tüm hastaneler buraya taşınacak. Bunların her birinin yerini satsak 2-3 tane dev sağlık kompleksleri yapılır. Bizim sıkıntımız sadece yer bulmak. Belli noktalar merkezde kalabilir. Buralar da "Acil Hastaneler" olarak kullanılabilir. Bursa'nın yatak sayısını bir an önce artırmak, fiziki koşulları genişletmek durumundayız. Böyle bir kompleks hayata geçtiğinde Bursa'nın uzun yıllar herhangi bir sağlık tesisine ihtiyacı olmayacak."

Bu arada AKP İl Teşkilatı'nın konuyu sözlü olarak Milli Emlak Müdürlüğü'ne ilettiği ve öneri beklediği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, söz konusu dev tesisin büyük bir olasılıkla Yıldırım bölgesi ya da Nilüfer bölgesinde yapılması planlanıyor. Yıldırım'da Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'nün boşalttığı 250 dönümlük arazinin bu tesis için son derece uygun olacağı konuşuluyor.


Kaynak: http://www.olay.com.tr/style2/bursa/


Alper Bozkurt

12 yıl önce - Pzr 26 Mar 2006, 13:35SABRİ BİLGİN
12 yıl önce - Pzr 26 Mar 2006, 16:31Ebru K.Türk
12 yıl önce - Pzr 26 Mar 2006, 18:11Batur

12 yıl önce - Pzr 26 Mar 2006, 20:29

Alıntı:
Yıldırım'da Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'nün boşalttığı 250 dönümlük arazinin bu tesis için son derece uygun olacağı konuşuluyor.


Bence haberde geçen yukarıdaki yer en uygunu. Buranın da yakında bursarayla bağlantısı olacak ve diğer ulaşım açısından da yeri çok güzel.


mehmeterden198
12 yıl önce - Pzr 21 May 2006, 16:24ömer bey
10 yıl önce - Prş 24 Tem 2008, 23:21mimar m. karakoç

9 yıl önce - Cmt 28 Mar 2009, 16:53
Samanlı sağlık vadisi
levent kışlalı
9 yıl önce - Cum 24 Nis 2009, 19:47unal.sen
8 yıl önce - Pzr 25 Tem 2010, 10:53

Alıntı:
Akademik odalardan Samanlı`ya `hayır`

Samanlı`da yapılacak Sağlık Kampüsü`ne bir tepki de akademik odalardan geldi. Devletin sağlık alanına yatırım yapmasından herkesin memnun olacağını belirten oda başkanları, ancak Samanlı`yı sağlık kampüsü adında yapılmak istenen hastanelerin kamuya bir katkı ya da fayda sağlamayacağını, konunun uzmanları tarafından yeterince tartışılmadan bir an önce hayata geçirilmesini doğru bulmadıklarını ifade ettiler. Yapılmak istenen sağlık kampüsü ile kamunun kaynaklarının israf edileceğini ve çok daha az parayla halkın daha kaliteli ve daha hızlı sağlık hizmeti alabileceğini anlatan oda başkanları, kamu özel girişim ortaklığı ile yapılan bu tür kampüslerin dünyada başka örneklerininde bulunduğunu, bu girişimin temel amacının sağlıkta özelleştirmenin bir ayağı olduğunu vurguladılar.

Kampüsün inşası için 300 milyon avro civarında bir yatırımdan söz edildiğini belirten Bursa Tabip Odası Başkanı Doç.Dr Kayıhan Pala, bu yatırımı yapmak isteyenlerin ne kadar samimi olduklarını iyi sorgulanmasını istedi. Samanlı kampüsü için ayrılan paranın yüzde 1`i ile Bursa Devlet Hastanesi`nin tüm yenileme çalışmasının yapılacağına değinen Pala, yine bu bütçenin 20`de 1`i ile Çekirge Çocuk Hastanesi`nin yerine modern bir çocuk hastanesinin yapılabileceğine dikkat çekti.

http://www.olay.com.tr

İstanbul'a yapılan devasa adliye "sarayları" gibi devasa sağlık "kompleksleri" de halka daha iyi verilecek bir hizmetin garantisi değildir. Büyük her zaman iyi olmaz zaten. Öncelikle aksıyan sağlık sistemi ve kurumlarını nasıl iyileştirebilirizi düşünmek gerekir. Tabi bunun için de plan, program ve iradeye ihtiyaç var. Ama görünürde bunların hiç birisi yok ortada.

Bu biraz göz boyama gibi geliyor bana. Yıllardır Bursa'ya yapılmayan sağlık yatırımlarının bahanesi gibi. Artık bir 10 sene daha bu kompleksin yapımını bekler dururuz. Sonunda da kompleks biter ve gazetede bir haber okursunuz: "Dere yatağına inşaa edilen milyon avroluk kompleks sele teslim oldu". Bunu görmek için kahin olmaya gerek yok zaten. Bu yaz başındaki ani sel olayları göstermiş olmalı bizlere.

Alışveriş merkezleri gibi koca koca sağlık kompleksleri yapılacağına, mevcut hastane arazisilerine (birileri kaşla göz arasında ticaret alanına dönüştürmeye kalkmadan) daha küçük ama işlevsel sağlık birimleri kurmak daha yararlı olur bence. Bu sayede halkımız 3-4 kutu ilaç yazdırmak için kilometrelerce yol gibip kendi daha fazla hasta etmek zorunda kalmaz.

Sağlık hizmeti mümkün olduğunca yerelde ve hastalık önleyici tarzda verilmelidir bence. Koca koca hastaneler bozulan sağlığımızı bize geri getiremez her zaman, ama hastalıklara karşı korunarak bu riski en aza indirebiliriz.

Bu sebeplerden Samanlı'daki "ultra süper devasal" sağlık "şeysine" hayır diyorum ben.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 484950   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet