Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Alan
14 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 14:10
Bursa'nın dört bir yanına su perdeli havuzlar yapılacak


Bursa’nın dört bir yanına su perdeli havuzlar yapılacak

Bursa’nın, tarih kenti olmasının yanı sıra, deniz kıyıları, termal kaynakları ve ovasında süzülerek akan dereleriyle, aynı zamanda bir su kenti olduğunu söyleyen Hikmet Şahin, ‘Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde; “Velhasıl sudan ibarettir” diye tabir ettiği Bursa, yüzyıllardır bir su şehri olarak anılmaktadır. Temizliği ve berraklığı temsil eden su medeniyetinin başta gelen kentleri arasında yer alan Bursa’nın, su özelliğini daha da öne çıkarmak için bir takım düzenlemeler yapıyoruz” dedi.  Başta; kent girişleri, Orhangazi Parkı, Carrefour önü orta refüj, Heykel Saat Kulesi, Emirsultan, Altıparmak ile Esentepe, Merinos, Geçit, Santral Garaj, Polis Okulu ve Beşevler kavşakları olmak üzere, şehrin farklı bölgelerine irili ufaklı havuzlar yapılacağını ifade eden Şahin, “Bu havuzların birçoğunda, su perdesi ile fıskiyeler bulunacak ve su oyunlarına müsait bir şekilde inşa edilecek. Kültürpark Sağlıklaştırma Projesi kapsamında ise, gölü yeniden düzenliyoruz ve tamamlandığında halkımız burada müzikli su gösterilerini büyük bir keyifle izleyebilecek. Havuzların tamamlanmasıyla birlikte, yeşil Bursa’mızın su şehri olma özelliği artık kent merkezimizde de fark edilecek” şeklinde konuştu.


Ebru K.Türk
14 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 14:26

Şahsen Fevzi Çakmak Caddesinin orta refüj alanına da cadde boyunca basamak şaklinde havuzlar yapılmasını isterim. Palmiyeleri arada bırakarak, yolun eğiminden de faydalanıp bunu yapmak mümkün.

Neden bunu söyledim? Çünkü o yolun orta refüjü çok modern düşünülürek tasarlanmış, çimlendirilimişti. Fakat bölgedeki yoğun yaya akışı yüzünden kimse yaya geçitlerini falan kullanmak derdinde değil. Aklına gelen yerden geçer oldular. Bu yüzden de orta refüj, kış mevsiminin etkisiyle de iyice çamura dönmeye başladı. En azından orta refüjde yol boyunca birbiri içine suyunu boşaltan türden huvzular olursa insanlar mecburen yaya geçitlerini kullanmak zorunda kalacak.

Malum her insan kent estetiği denen olguyu düşünmez. Bazen yasaklar ve mecburiyetler uygulamak gerekiyor insanımıza  kayhan35
14 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 14:38

havuz merakindan kurtulursak medenilesecegiz ama ne zaman bilmem..havuz yerine okul,cami yapsak daha iyi...

Akın Alan
14 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 14:50

Bursanın zaten yeterince camisi olduğunu düşünüyorum,ama bursaya sanırım hiç gelmediniz,gelseniz Bursa da yaşlı insanların saatlerce havuz başında oturup dinlendiklerini görmeniz gerekirdi....

Batur

14 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 16:38

Alıntı:
Şahsen Fevzi Çakmak Caddesinin orta refüj alanına da cadde boyunca basamak şaklinde havuzlar yapılmasını isterim. Palmiyeleri arada bırakarak, yolun eğiminden de faydalanıp bunu yapmak mümkün.


Güzel bir fikir. Ankara Kızılaydaki orta refüjde havuz var ve karşıya geçmek imkansız. Yayalar karşıya geçmek için mecburen üstgeçitleri ya da yaya geçiş ışıklarını kullanıyolar.grandonur
14 yıl önce - Çrş 07 Hzr 2006, 23:32

su sesi ve yeşil gözümüzü ve gönlümüzü doyurur.huzur verir.başkanı tebrik ederim.

levent tmr
14 yıl önce - Çrş 07 Hzr 2006, 23:48

Madrid te bazı meydanlarda yuvarlak formda su perdeli
havuzlar yapmışlar.kottan havuz altına indiğinizde su perdesinin
arkasında sanki şelale arkasından izler gibi dışarıyı izliyorsunuz.
Yarım kot üstte yarım kot aşağıda gibi çok güzel kot etüdü
yapmışlar.Dışardan geniş bir su perdesi çok harika
görsel etki veriyor.İçerdende o derecede serin bir
görsel şölen...

Geleneksel,orjinal  mimarimiz ''su'' ile çok
ilgilidir.Kontrollu,elit,şık etüdler ile mistik,modern ve eğlenceli
farklı tasarımlar dilerim.Çalışmalarında yürekten
Başarılar ''Bursa Belediyesine''...


Akın Alan
13 yıl önce - Sal 10 Ekm 2006, 19:30

Bursa, ‘Su Şehri’ Kimliğine Yeniden Kavuşacak

Evliya Çelebi’nin ‘Velhasıl Bursa sudan ibarettir’ diye tanımladığı Bursa, Büyükşehir Belediyesi’nin kentin değişik mekanlarına yaptığı havuzlarla yeniden bu özelliği ile bütünleşecek.  

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Merinos Kavşağı’nda yapılan hareketli su küresi ve ışık oyunlu 45 metre uzunluğundaki fıskiyeli havuzun açılışında, “Bir şeyi yapabileceğinize inanıyorsanız, yapabilirsiniz. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız, hiçbir şey yapamazsınız. Biz yaşayanların mutlu oldukları, ziyaret edenlerin hayran kaldıkları bir Bursa için çalışıyoruz” dedi.  

 

Havuzlar, yangın ve afet anında itfaiyenin su ihtiyacını da karşılayacak
Açılışını yaptığı Merinos Kavşağı’ndaki havuzun yaklaşık 45 metre boyunda ve 20 metre enindeki olduğunu, 9 ayrı yere yapılacak prestij model fıskiyeli havuzlarda ışık ve su hareketleriyle oluşan su balesi gösterilerinin de seyredilebileceğini anlatan Şahin, Bursalıların günlük yaşamına renk katacak bu havuzların yangın ve afet hallerinde ise itfaiye araçlarının su ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde hizmet vereceğini bildirdi.  

Su gösterileri büyüleyecek
Merinos Kavşağı’nın dışında Esentepe Kavşağı İzmir Yolu Carrefour önüdeki havuzun da tamamlandığını, Orhaneli Yolu Beşevler Kavşağı ve Geçit’tekilerin ise yapımlarının devam ettiğini söyleyen Başkan Şahin, “Yaptığımız çalışmalar kapsamında Orhangazi Parkı’ndaki havuzu da yenileyeceğiz. Ayrıca Santral Garaj önü, Kültürpark ve Kestel Kavşağı’na da yeni havuz yapacağız. Havuzlar sadece suyun aktığı değil su küresi ve dörtkenarında kademeli olarak alçalan hareketli su küreleri ile görenleri büyüleyecek güzellikte” diye konuştu. Bursa’nın kendisine değer katan birçok özelliğinin yanı sıra denize kıyıları, termal kaynakları ve dereleriyle aynı zamanda bir su kenti olduğunu belirterek, “Hepimizin bildiği gibi Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde ‘Velhasıl sudan ibarettir’ diye tabir ettiği Bursa, yüzyıllardır bir su şehri olarak anılmıştır. Biz de Bursa’mızın bu özelliğinden esinlenerek temizliği ve berraklığı temsil eden suyun Bursa ile ayrılmaz birlikteliğini gün ışığına çıkacak.” diye konuştu. Başkan Şahin daha sonra BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ve BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Haluk Kurt’la birlikte butona basarak, havuzu çalıştırdı.

Kaynak:Bursa Belediyesi


Salih Kuş

13 yıl önce - Pzr 05 Ksm 2006, 16:36

Bursaya yapılacak olan havuzların büyük bir kısmı tamamlandı sanırım.gerçekten şehire çok yakıştılar.özellikle esentepe kavşağındaki çok güzel gözüküyor.
su perdeli havuzlar fotoğraflarına bakmak için ve yenilerini eklemek için http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=32473 adresine göz atabilirsiniz.


emre22
13 yıl önce - Pzr 05 Ksm 2006, 19:16

Belediyenin altyapı, ulaşım gibi yatırımların yanında şehir estetiğini de düşünmesi çok güzel bence , Daha önceki dönemlerde pek göremediğimiz şeyler. Özellikle kaldırımlarla başlandı, değişik ve enteresan çalışmalarla devam ediyor.ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet