Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
01salih01
17 yıl önce - Çrş 22 Mar 2006, 19:32
İstanbul Boğaziçi Köprüsünde genel bakım çalışması


Boğaziçi Köprüsü'ne Genel Bakım

     2004 yılında şiddetli rüzgar nedeniyle dikey halatlarından biri kopan Boğaziçi Köprüsü, genel bakıma hazırlanıyor.
     Her 15 yılda bir kontrolden geçirilmesi gereken köprünün taşıyıcı halatları dahil her noktası tek tek incelenecek.
     İki asma köprüde de, asıl yükü kule denilen ayaklar ve ana kablo denilen büyük halat taşıyor.
     Saati hızı 100 kilometreyi bulan fırtına sırasında koptuğu açıklanan askı halatlarının görevi ise yükü ana halata ve ayaklara aktarmak.
     Uzmanlar köprünün tüm yükünü taşıyan ana halatlarının kopmasının söz konusu olmadığını söylüyor. Üstelik iki köprü de Japon kredisi kapsamında güçlendirilecekler listesinde.
     Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprülerinin deprem güçlendirme çalışmaları için düğmeye basıldı.
     13 martta işlemeye başlayan süreçte şimdi şantiyeler kuruluyor. Şantiyelerin kurulmasına paralel olarak köprülerin yapısal kontrolleri de gerçekleşecek.
milliyet


Süha
13 yıl önce - Sal 16 Hzr 2009, 18:54

İSTANBULLULAR'A 1 AY KÖPRÜ EZİYETİ
Alıntı:


Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde, "İstanbul’daki Büyük Açıklıklı Köprülerin Sismik Takviyesi Projesi" kapsamında 20 Haziran ile 31 Temmuz tarihleri arasında genleşme derzlerinin değiştirilmesi çalışması yapılacak.

Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, derzlerin değiştirilmesi çalışması 24 saat çalışma esasına göre 4 aşamada gerçekleştirilecek.

20 Haziran Cumartesi günü saat 23.00’de başlayacak çalışmalar, 31 Temmuz Cuma günü saat 06.00’da tamamlanacak. Bu çalışma nedeniyle her aşamada Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün 2 şeridi trafiğe kapatılacak, diğer istikametten bir şerit alınarak trafik akışı çalışma süresince 2x3 şerit olarak sağlanacak.

Birinci aşamadaki çalışmalara 20 Haziran Cumartesi günü saat 23.00’da başlanacak, 30 Haziran Salı günü saat 06.00’da tamamlanacak. Bu çalışma nedeniyle köprü, kuzey yoldaki (Asya-Avrupa istikameti) sağ 2 şerit trafiğe kapatılacak ve diğer istikametten bir şerit alınarak trafik akışı 2x3 şerit olarak gerçekleşecek.

1 Temmuz Çarşamba günü saat 23.00’de başlayacak ikinci aşamadaki çalışmalar, 11 Temmuz Cumartesi günü saat 06.00’da tamamlanacak. Bu çalışma nedeniyle de kuzey yoldaki (Asya-Avrupa istikameti) sol 2 şerit trafiğe kapatılacak, diğer istikametten bir şerit alınarak trafik akışı 2x3 şerit olarak sağlanacak.

Üçüncü aşamadaki çalışmalara 12 Temmuz Pazar günü saat 23.00’de başlanacak ve çalışmalar 20 Temmuz Pazartesi günü saat 06.00’da bitirilecek. Bu çalışma nedeniyle güney yoldaki (Avrupa-Asya istikameti) sağ 2 şerit trafiğe kapatılacak ve diğer istikametten bir şerit alınacak, trafik akışı 2x3 olacak.

Dördüncü aşamadaki çalışmalar, 21 Temmuz Salı günü saat 23.00’de başlayacak, 31 Temmuz Cuma günü saat 06.00’da sona erecek. Bu çalışma nedeniyle güney yoldaki (Avrupa-Asya istikameti) sol 2 şerit trafiğe kapatılacak, diğer istikametten bir şerit alınarak trafik akışı çalışma süresince 2x3 şerit olarak gerçekleşecek.

Kaynak: Milliyet Gazetesi


Metin İlkay
11 yıl önce - Cum 20 Oca 2012, 14:29

İstanbul için seneye köprü kabusu var
Alıntı:

Boğaziçi Köprüsü 40. yaşında büyük bir bakıma girecek. Ayakları güçlendirilecek, tüm halatları yenilenecek, 8'lik depreme dayanıklı hale gelecek. Köprü uzun süre trafiğe kapatılacak.

Marmaray gibi yeni projeler yetişmezse İstanbul trafiği felç olabilir.

İstanbul Boğazı'na üçüncü köprünün yapılması tartışılırken Boğaziçi Köprüsü'nün 40. yıl bakımına alınacağı öğrenildi. Bakım dolayısıyla köprü uzun süre trafiğe kapatılacak. Marmaray veya üçüncü köprü bitmeden Boğaziçi köprüsünü trafiğe kapatılması İstanbul'da büyük bir trafik keşmekeşi yaşanmış olacak.

1973 yılında hizmete açılan Boğaziçi Köprüsü'nün yapımın üzerinden yaklaşık 39 yıl geçti. Boğaziçi Köprüsü'nün bu yıl veya en geç önümüzdeki yıl büyük bir bakıma alınmasının zorunlu olduğuna dikkat çekiliyor. Boğaziçi Köprüsü ve bağlantı yollarında rutin bakımlar her yıl yapılıyor. Ancak köprünün rutin bakımlarının dışında 40. yıl bakımına alınmasının zorunlu olduğuna dikkat çekiliyor. Boğaziçi Köprüsü 'güçlendirme' çalışmaları nedeniyle büyük bir bakıma alınacak. Büyük bakım dolayısıyla Boğaziçi köprüsü tümüyle trafiğe kapatılacak. Köprünün trafiğe ne kadar kapalı kalacağı konusu henüz netleşmedi.

ÇÖZÜM MARMARAY VE 3 KÖPRÜ

Hükümetin üçüncü köprünün yapılmasında birinci köprünün bakıma alınacak olması nedeniyle acele ettiği öğrenildi. Üçüncü köprünün kısa sürede inşa edilmesi halinde Boğaziçi Köprüsü'nün trafiğe kapatılması da sorun olmayacak. Ancak üçüncü köprü inşa edilmeden Boğaziçi Köprüsü'nün trafiğe kapatılması halinde İstanbul'da büyük sıkıntının yaşanacağına dikkat çekiliyor. Marmaray'ın 2013 yılına kadar bitirilmesinde acele edilmesinin de Boğaziçi Köprüsü'nün kapatılacak olmasından kaynaklandığı öğrenildi.

8 şiddetinde depreme dayanabilecek

Boğaziçi Köprüsü'nde zaman zaman bakım yapılmasına rağmen köprü ayaklarının güçlendirilmesi başta olmak üzere birçok önemli noktalarında güçlendirme çalışmaları yapılacak. Köprüyü ayakta tutan taşıyıcı sistem tek tek elden geçirilerek güçlendirilecek. Köprüdeki halatların da tümüyle yenilenmesi amaçlanıyor. Köprüde yapılacak büyük bakım ile köprü 8.0 şiddetindeki depreme de dayanıklı hale getirilecek.

* Yapımına 1970 tarihinde başlanan köprü, 1973'de tamamlandı.

* İnşaatı İngiliz ve Alman firmaları ortak yaptı.

* Köprünün uzunluğu 1.071 metre, denizden yüksekliği 64 metredir.

* Köprüden hergün yaklaşık 200 bin araç geçmektedir.

* İlk açıldığında köprüden geçiş ücreti otomobiller için 10 liraydı


Kaynak: http://www.haber7.com/haber/20120120/Istanbul-ici ...su-var.php


sinanucar
11 yıl önce - Cum 20 Oca 2012, 14:54

eğer köprü bütünü ile trafiğe kapatılacak ise; 3 . köprü ve marmaray'ın tamamlanması halinde, köprünün tamamen yenibaştan en az iki katlı - raylı sistem geçişine de uygun olarak yapılması isabet olur.

Cenk ataman
11 yıl önce - Cum 20 Oca 2012, 15:08

Bu köprüyü hem 2 katlı hemde metro metrobüs geçebilecek şekilde yaparak akıl edeceklermi bakalım....Doğukan Kahraman
11 yıl önce - Cum 20 Oca 2012, 15:11

Köprü kapalı olsa bile, metrobüse ne olacak?

Murat Caner
11 yıl önce - Cum 20 Oca 2012, 15:20

Alıntı:
Boğaziçi Köprüsü 40. yaşında büyük bir bakıma girecek. Ayakları güçlendirilecek, tüm halatları yenilenecek, 8'lik depreme dayanıklı hale gelecek.


Ana halatı yenilemek demek köprüyü yeniden yapmak demekle aynı şey. Zayıflayan kesimleri varsa takviye edilir. Telleri günün belli saatlerinde trafiği keserek yapabilirler. Döşemelerden değişecek olacağını sanmam. Ayaklara ise dıştan takviye yapabilirler ancak. Yani belli saatlerde kapatılarak yapılacak bir iş. Köprünün tamamen kapanması saçma.


can a.
11 yıl önce - Cum 20 Oca 2012, 15:55

Bir yıl süre ile kapanacakmış.
Çok uzun süre.

Bunu önceden düşünmeleri gerekirdi.


http://www.haberturk.com/yasam/haber/707709-dikka ...-kapaniyor


Tango_1
11 yıl önce - Cum 20 Oca 2012, 16:01

Metrobüs nerden geçecek peki, yüzerek mi ?

can a.
11 yıl önce - Cum 20 Oca 2012, 16:10

Eğer hükümet 3. köprüyü yetiştiremezse ya da bu soruna başka bir çözüm bulamazsa, İstanbul'u kaybeder bana göre. Metrobüs ile topladığı puanlar buhar olur.

Marmaray da çözüm değil. Tren yetişebilir belki ama bu çok farklı bir mecra.
Lastikli araç geçişi ise en az 5 yıl sonra..sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM