Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Kız Lisesi
« önceki   123 ... 121314   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
mesut dikel
12 yıl önce - Cmt 24 Hzr 2006, 13:12

Selamlar. Ben Adana Ressamlar Derneği Başkanı, Adana Kültür Sanat Derneği Üyes ve Adana Sanat Konseyi Başkan Yardımcısıyım. Adana daki belli başlı sivil topum kuruluşları ve İl kültür turizm müdürlüğü ve Adana valiliği ile yapılan görüşmeler sonucunda  restore edilen binanın tamamen adana kültürüne katkı sağlamak amacı ile Adana Kültür- Sanat Merkezi olacak. alt katlar, atölyeler,  her kat aynı zamanda sergi salonu olarak dizayn ediliyor, aynı anda 3-4 sergi imkanına kavuşuyor adanamız bu şehrimizin sergi ihtiyacının giderilmesi anlamındadır. adananamızda 6 -7 sergi salonu var  istanbulda sadece bilinen şu an için 474 adet farkı siz düşünün. giriş katında bir oda adana ihtisas kütüphanesiolacak adana ile ilgili çıkmış yayınlar ve kitaplar tabiki bilgisayar internet sisitemi, üst katlarda iki tanesi çok amaçlı gösteri, konferans, tiyatro  salonu iki odayı geniş salon bu amaçlı olacak orta bölümdeki geniş salon ise yine sergi ve cafe ortamı olacak vali bey in kararı ile bu düzen onaylanmıştır. yeni çalışmalar da bu değişikliğe göredir. saygılar sunuyorum..

kebabman_sefik AKKURT

12 yıl önce - Cmt 24 Hzr 2006, 16:17

Bilgilendirme icin tesekkur ederiz mesut bey....Kiz lisesinin onarilmasi guzel bir gelismeydi ancak devlet konuk evi olarak kullanilmasi guvenlik acisindan bende soru isareti birakiyordu.Cunku bu binanin guvenliginin saglanmasinin hicte kolay olmayacagini dusunuyordum..
Belirttiginiz amaclarla kullanilmasi cok daha kolay ve faydali olacaktir...
Konuklarimizda gelsin bizimle damda yatsin

can.y
12 yıl önce - Cum 07 Tem 2006, 18:16
Adana Erkek Lisesi

Adana’da eğitim-öğretim konusunda öncü kişilerden biri Vali Abidin Paşa’dır. Abidin Paşa bugün Erkek Lisesi olarak bilinen İdadiyi açarak eğitime büyük katkı sağlamıştır. Abidin Paşa 1883 yılında “Askeri İ’dadi” adı altında Taş köprü başında okul inşaatını başlattı. Hem rüşdiye ve hem de İdadi eğitimini birlikte verecek olan okulun orta kısmı 1885 yılında eğitime başladı.

1889 yılında ise 5 sınıflı İ’dadi statüsünde eğitime başladı. İlk müdür Vekili Nabi Menemencioğlu’dur. Nabi Hoca 80 yaşına kadar öğretmenlik görevini sürdürmüştür. İdadi kuruluş amacında gösterilen askeri amaçlar için öğrenci yetiştirme işini yapmadı. Daha ziyade İdarî, eğitim alanlarında eleman yetiştirdi. Okulun açıldığı sıralarda 90 civarında öğrencisi vardı. İ’dadi 1908 II. Meşrutiyet’ten sonra “Sultani” ismini aldı. 1924 Tevhid-i Tedrisat Kanunundan sonra “Adana Lisesi” ismini aldı. 1927-1928 öğretim yılında “Erkek Lisesi“ ismiyle kütük kayıtları tutuldu.

Fransız işgali esnasında okulun müdürü Niyazi Ramazanoğlu Bey’in (Tarih Öğretmeni) düşman propagandasına karşı yaptığı çalışmalar Milli İradenin yaygınlaşmasında oldukça önemli oldu. Adana Erkek Lisesi 1934 yılında Cemal Paşa’nın yaptırdığı bugünkü binasına taşındı. Erkek Lisesi Abidin Paşa’nın kurduğu eğitim yuvası olarak 1923 yılında Atatürk’ün de ilgi ve desteğini görmüş, 1989 yılında 100. kuruluş yıldönümünü kutlamıştır. Abidin Paşa aynı zamanda Mevlevi idi. Adana Valiliğinde iken mevlana’nın mesnevisinin Türkçe Şerh (tercüme) çalışmalarını da başlatmıştır. Adana Mekteb-i Rüşdiyesi ise ortaokul seviyesinde bir okul olarak salnamalerde yer almaktadır. Baş öğretmen yardımcısı ve güzel yazı (Rik’a) hocası olarak üç eğitimci görevlidir.

Okul, Adana'da medreselerin yanı sıra Avrupa tarzında eğitime başlayan “ilk mektep” olarak da kabul edilebilir.

Kaynak:tr.vikipedia.org

bülent dizdar

11 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 18:36

(+)

ön cepheden görünüş

(+)

arka cepheden görünüş

(+)

arka cepheden görünüş

(+)

genel görünüm

(+)

salondaki piyano