Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Kız Lisesi
« önceki   1234 ... 121314   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
gkarakaya
11 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 22:38

Selamlar
     Kız lisesinin yakın tarihinide ben anlatayım.
Lise öğrenimimi yatılı olarak bu okulda tamamladım.Arka cepheden görüntülenen fotoğrafta merdivenlerin altında yuvarlak bir kapı görünüyor,orası sığınak olarak yapılmış ama yatılı öğrencilerin dolaplarının bulunduğu yerdi.Bütün giysiler ,eşyalar burada bulunurdu.En üst kat yatakhaneydi.Üzerimizi sığınakta değişir yukarı yatmaya çıkardık.Akşamları ve sabah erken etütler vardı.Orta katta yönetim bölümü ve  bir kaç sınıf ,ayrıca bahçede de baraka şeklinde sınıflar vardı.
     Parkın bulunduğu taraftaki ek binalarda müdür lojmanı,yemekhane ve banyolar vardı.Haftada 1 gün sıcak su bulunurdu.Diğer zamanlarda bahçede bulunan çeşmelerde başımızı eğip yıkardık saçlarımızı.Şimdi o binalar yıkılmış.
     Binanın diğer yanında iki oda ve tuvaletler vardı.Yatılı öğrencileri derse girene kadar oraya kapatırlardı.Ders yapanları rahatsız etmesinler diye.Sadece tenefüslerde açarlardı kapıyı.Benim çok zoruma giderdi ve hiç unutmadım bu kapatılmayı.Orası da yıkılmış iyi olmuş.Daha çok şey yazabilirim ama bu kadar yeterli.
     Üç yılımı iyi ya da kötü geçirdiğim okulumu yine de çok seviyorum.Umarım bundan sonra daha uygar bir şekilde Adana'ya hizmet eder.

serkanen

11 yıl önce - Prş 26 Ekm 2006, 14:56

Bülent abiye sonsuz teşekkürler, bu özverili çalışmasından ötürü. Tam arşivlik çalışma olmuş.

serkanen

11 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 17:35

Alıntı:
Tarihi Kız Lisesi, Kültür Sanat Merkezi oluyor

Restore edilen Kız Lisesi'nin kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapması için Vali Kıraç ile Başkan Durak arasında protokol imzalandı  

Adana'da eski yapının özellikleri korunarak restore edilen tarihi Kız Lisesinin ''Kültür-Sanat Merkezi''ne dönüştürülmesi için Valilik ve Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı.
Vali Cahit Kıraç, protokol töreni sırasında, 1998 yılındaki depremde zarar gördükten sonra kullanılamaz hale gelen Kız Lisesinin, eski haline sadık kalınacak şekilde onararak halkın hizmetine açtıklarını belirtti.
Kıraç, lise binasında kültür ve sanat alanında faaliyetler verilebileceğini, burada, kent ihtisas kütüphanesi kurulacağını ve dijital arşiv oluşturulacağını vurguladı.
Binadaki salonlarda yerel ve ulusal kapsamda sergiler açılabileceğini anlatan Kıraç, sosyal ve bilimsel aktivitelerin burada gerçekleştirilebileceğini söyledi.
Sanat atölyelerine de tahsis edilecek binada, uygulamalı eğitim ve atölye çalışmaları yapılacağını ifade eden Kıraç, ''Adana Kent ve Sanat Konseyi bünyesindeki platformlarca çalışma ve etkinlikler yapılabilecek. Adana tarihi öneme sahip, bir kültür merkezine kavuştu'' dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da depremden bu yana 3 valinin değiştiğini, yapının değerini bulacak bir konuma getirilmesi için çabalarının olduğunu, ancak, çalışmanın 10 yıl gecikmeli gerçekleştirilebildiğini belirtti.
Daha önce Kız Lisesinin yeniden okul olması yönünde ısrarlar olduğunu anlatan Durak, ''Burası tekrar okul olamazdı. Tarihi bir merkez haline geliyor. Her şehrin bir merkezi var. Yabancıların 'City Center'' dedikleri yer tarihi Taşköprü ve Kız Lisesi civarında şekilleniyor'' dedi.
Durak, ayrıca, Arkeoloji Müzesinin de 6. Kolordu Komutanlığı karşısına taşınmasının düşünüldüğünü ifade etti. (aa)

Kaynak:www.yeniadana.net

wowBURAK

11 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 17:48
kız lisesi

(büyüt)
Kız lisesi arka bahçesi

wowBURAK

11 yıl önce - Pzr 21 Oca 2007, 21:32
kız lisesi

(büyüt)

(büyüt)

(büyüt)