Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Kız Lisesi
123 ... 121314   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
serkanen

12 yıl önce - Sal 21 Mar 2006, 23:00
Adana Kız Lisesi


ilk iki resim gecen yazdan

 


 


ücüncü resim ocak ayından bu yılın(+)


son üc resim de mart 2006(+) 

(+) 

(+)binanın tam tarihcesini yazın yayınlarım su an yanımda degil tam kaynaklar. genel olarak aklımda kalanlardan sunları yazayım. 1800lerin sonlarında yaptırılmıs ilk basta askeri rüstiye olarak, daha sonra kurtulus savasına kadar erkek lisesi olarak, sonra 98 depremine kadar da kız lisesi olarak kullanılmıs. Adana'nın bilinen en ünlü tas binalarındandır. 2005'te valilik tarafından restorasyonuna baslanmıs ve bitince devlet konukevi olarak kullanılacaktır. bina eski vilayette seyhan nehri kıyısında yer almaktadır.En son serkanen tarafından Prş 23 Mar 2006, 03:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


remzi
12 yıl önce - Çrş 22 Mar 2006, 14:36
Askeri rüştiyeden kültür sarayına...


Alıntı:
Adana'da, II. Abdülhamit döneminde yaptırılan ve uzun yıllar askeri liselere öğrenci yetiştirmek amacıyla ''Askeri Rüştiye Mektebi'', ardından Kız Lisesi olan tarihi bina, Kültür ve Sanat Merkezi olmaya hazırlanıyor.

Edinilen bilgilere göre, Osmanlı Devleti'nde Tanzimat Fermanı ile başlayan batılılaşma sürecinde eğitim ve öğretimindeki değişiklik, kendini en fazla askeri kurumlarda hissettirdi.

III. Selim ve II. Mahmut döneminde Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılması ile başlayan askeri eğitim sistemindeki değişiklik adımları, II. Abdülhamit döneminde de askeri liselerin açılması ile devam etti. Askeri liselere öğrenci yetiştirmek üzere 3 yıllık eğitim veren askeri rüştiyeler açan II. Abdülhamit, bu okullardan birini ise Seyhan Nehri kenarına taş işçiliği ile yaptırdı.

Askeri Rüştiye Mektebi olarak 1883 yılından 1932 yılına kadar hizmet veren bu tarihi bina, 1932 yılından itibaren karma lise ve daha sonra sadece kızların alındığı 'Kız Lisesi' olarak kullanıldı. Şimdi ise tarihi bina ''Kültür ve Sanat Sarayı'' olarak sanatçılara hizmet vermeye hazırlanıyor.

Adana Valiliği'nce geçtiğimiz yıl Eylül ayında 500 bin YTL bütçe ile başlanan restorasyon çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını bildiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Zeki Yılmaz, restorasyon çalışmalarında bugüne kadar 1 milyon 100 bin YTL harcandığını, iç dekorasyonu içinse aynı miktarda harcama yapılmasını beklediklerini söyledi.

Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün binada sanat çalışmalarına uygun alan yaratma çalışmalarının başladığını da vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

''Adana'nın kültür ve sanat adamları, kuruluşları ile binayı inceledik. Kimin nereyi, nasıl kullanacağı konusunda mutabakat sağlandı. Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü sanat çalışmalarına uygun alanlar yaratmak için çalışma başlattı. Sanat gruplarına odalar verilecek, ressamlar, heykeltıraşlar, edebiyatçılar, müzisyenler için ayrı ayrı mekanlar hazırlanacak. Binada ayrıca toplantı salonları kafeterya, atölyeler, Türk El Sanatları Atölyesi, Resim Heykel Atölyesi gibi atölyeler hazırlanacak. Bunların masrafı Özel İdare'den karşılanacak, bütün holleri resim sergileri olarak tanzim edeceğiz. Kültür ve Sanat Sarayı, 24 saat gidilebilecek, sanatçıların gerçek evi olacak. Adana'da böyle bir eksiklik vardı. Burası bu eksikliği giderecek. Öz yapısını bozmamak için çalışıyoruz.''

Kız Lisesi ismini yaşatmak amacıyla yeni bir okul yapılması için tüm hazırlıkların tamamlandığını da hatırlatan Yılmaz, yeni Kız Lisesi'nin temelinin ağustos ayında atılacağını ifade etti.

Kız Lisesi'nin restore edilmesine bir yandan sevindiklerini, diğer yandan ise üzüldüklerini belirten Kız Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Belkıs Yakıcı, lisede geçmişi yaşatmak amacıyla bir odayı ''Kız Lisesi Mezunları Derneği Odası'' olarak tefriş edeceklerini söyledi.

Açtıkları odada binanın tarihi ile ilgili bilgileri merkeze gelenlere aktaracaklarını vurgulayan Yakıcı,''Kız Lisesi mezunları olarak üzülüyoruz. Ama lisemizin Adana'nın kültür ve sanatına hizmet etmesi, özel birinin çıkarı için kullanılmaması bizi mutlu etti'' dedi.


kaynak:www.ilkhaber.net


yavuzyel

12 yıl önce - Cum 12 May 2006, 11:59(+)


-------06.05.2006 tarihinde çekilmiş bir fotoğraf--------bülent dizdar

12 yıl önce - Çrş 07 Hzr 2006, 00:27
"eski kız lisesi" "yeni devlet konukevi"


wowturkey adana buluşmasının gerçekleştiği 03.06.2006 günkü haliyle, "eski kız lisesi" "yeni devlet konukevi"

 

(+)


serkanen

12 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2006, 14:27(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> ADANA