Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - İki Kilise
1234567   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Oguzhan
12 yıl önce - Sal 21 Mar 2006, 18:03
Samsun - İki Kilise
(+) 

(+)
birolca

11 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 18:59

1. resimdeki kilise nerede bulunuyor acaba ?

Erkan ÇAYKARA

11 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 19:12

1.resimdeki kilise atakum'da bulunmaktadır.Çetin KOŞAR

10 yıl önce - Sal 01 Oca 2008, 02:37
Samsun'daki İtalyan Katolik Kilisesinin TarihiKatolikler bir hac yolculuğu gibi kilise yolunda dua ederek yürüyorlar

1851 Kapusen Rahiplerin Samsun'a Gelişi
Gürcistan'da yaşayan İtalyan asıllı 8 kapusen rahip yaşadıkları ülkeyi terk etmek zorunda kalmışlardı. Yolculuk sırasında Karadeniz üzerinden geçerken bu bölgede yalnız yaşayan, kilisesi olmayan Latin Katolik vatandaşlarla karşılaştılar. Yalnız durumda yaşayan Latin Katolikler sadece Samsun'da değildi. Aynı zamanda Trabzon ve Giresun'da da çok sayıda yalnız hıristiyan bulunmaktaydı. Yunanlılar ve Ermenilerin ise kendilerine ait kiliseleri vardı.(+)

Katolik mezarlığının inşa edilmesi
Kilisenin yapımı tamamlandıktan sonra rahiplerin yaşayabilmeleri için kilisenin yanına bir manastır ve hıristiyan ailelere kiralanmak üzere ek bir bölüm yapılmıştır. Aynı zamanda bir de mezarlık inşa edilmiştir. Kilisenin duvarları fresklerle süslenmiştir.


Fransız Katolik Okulu
Fransız Maristes rahipler buraya bir okul inşa etmişler ve çocukların eğitimine yardımcı olmak için Aziz Yusuf grubuna bağlı rahibeleri yardıma çağırmışlardır. İtalyan bir bayan vatandaşımız kendisine ait bir araziyi kilise yapılmak üzere rahiplere bağışlamıştır. Bu arazi üzerine ağaçtan bir kilise ve bir ev inşa edilmiştir. Bu dönemde Samsun nüfusunun % 30'unu hıristiyan vatandaşlarımız oluşturmaktaydı (Katolik, Ortodoks, Ermeni ve Gürcüler bulunmaktaydı).(Sultan Murat tarafından Samsun'a Kilise Yapılması Fermanı (1876) ve Tapusu (1878) )


Padişahın izin fermanı
Padişah Sultan Murat yeni bir kilise oluşturmak için özel bir izin vermiştir. Sultan Murat hıristiyan inancına büyük saygı göstermiş ve özellikle Müslüman ve hıristiyan halkların bir arada yaşamalarını istediğini önemle vurgulamıştır. Sultanın emri üzerine 8 metreye 12 metre olan küçük bir kilisenin yapımına başlanmıştır. İki yıl sonra Sultan kilisenin tapusunu da göndermiştir. Fransız Konsolosluğu Kilisenin güvenliğini korumak üzere sorumluluğu üzerine almıştır. Sultan tarafından gönderilen Ferman (1876)Sultan tarafından kiliseye verilen Tapu (1878)


Kilisenin restorasyon çalışmaları
Anadolu kiliseleri baş sorumlusu Peder Ruggero Franceschini kilisenin restorasyonuna karar vermiş ve yardım etmiştir. Bu dönemde Romanyalı çift Elena ve Niko kardeşlerimizin büyük yardımı olmuştur.
(Kaynak: anadolukatolikkilisesi.org)


Çetin KOŞAR

10 yıl önce - Çrş 02 Oca 2008, 18:01


(Fotoğraf için masonmuzesi.org'a teşekkür ederiz)

Burada adı geçen Sultan 5.Murat'tır. 30 Mayıs 1876'da tahta çıkar. 93 gün hükümdarlık yapar. Akli dengesi bozulur ve 31 Ağustos 1876'da tahttan indirilir.

Alıntı:
Sultan Beşinci Murad 21 Eylül 1840 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası Sultan Abdülmecid, annesi Şevk-Efza Kadın Efendi'dir. Annesi Çerkez asıllıdır. Sultan Beşinci Murad, çocukluğunda ve gençliğinde iyi bir eğitim gördü ve Fransızca öğrendi. Okumaya çok meraklı olduğundan dolayı, Fransa'dan kitaplar getirtir ve sürekli olarak okurdu. Edebiyata karşı çok ilgiliydi. Aralarında Ziya Paşa ve Namık Kemal'in de olduğu devrin bir çok şairi ile yakın dostluk kurmuştu. Yabancı kültürlerin etkisi altında kalan Sultan Beşinci Murad, piyano çalardı. Batı müziği stilinde besteler bile yapmıştır. Avrupalı prenslerle dost olmuş, onlarla mektuplaşmış olan Sultan Beşinci Murad, yerli ve yabancı gazeteleri sürekli takip ederdi.

Sultan Birinci Abdülaziz ile beraber çıktığı Avrupa seyahati sırasında Avrupa'yı yakından görüp hayran kalmış olan Sultan Beşinci Murad, bu gezi sırasında İngiltere'de tanıştığı Gal Prensi (sonradan İngiltere Kralı olan VII. Edward) ile yakın bir dostluk kurdu. Müsrif ve ihtiras sahibi bir insandı. Padişah olmak için amcasının ölümünü beklediğini açıkça söylerdi.

Sultan Beşinci Murad, tahttan indirilen Sultan Abdülaziz'in yerine 30 Mayıs 1876'da padişah oldu. Ancak, Osmanlı İmparatorluğu'nu kurtarmak için meşrutiyetin kurulmasını isteyen, bu düşünce ile tahta güvendikleri bir hükümdar getiren aydınların umudu yine kırılmıştı. 93 gün kaldığı Osmanlı tahtından 31 Ağustos 1876 günü indirildi. 28 yıl daha sarayda yaşayan Sultan Beşinci Murad, 29 Ağustos 1904 tarihinde vefat etti ve annesi Şevk-Efza Kadın Efendi'nin Yeni Camideki türbesine defnedildi. (osmanli700.gen.tr)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler