Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
remzi
12 yıl önce - Pts 20 Mar 2006, 22:23
Adana - Yüreğir'in Çehresi Değişecek


Alıntı:
Adana Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda merkez ilçe Yüreğir için son derece radikal kararlar alındı.

İşsizliğin ve yoksulluğun en acı haliyle yaşandığı göç yorgunu ilçenin kalkınması için önemli bir adım atıldı. Alınan kararlar gereği, Yüreğir'de ilk önce kentsel dönüşüm sağlanacak, yatırımların önü açılacak, yeşil alanların sayısı artırılıp toplu konut alanları açılacak.
YEŞİLE BÜRÜNECEK...

Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Yüreğir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Hasan Erdeve,  Yüreğir'in layık olduğu yere gelmesi için harekete geçtiklerini söyledi. Adana Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda konuşan Erdeve, Hilton Oteli karşısındaki köylü garajı olarak bilinen bögenini çevresinin de içinda olduğu kısmın tamamen yeşil alan ilan edildiğini bildirdi. Erdeve, "Yani kuzeyde D-400 karayolu, güneyde Sarıçam Deresi, batıda Hilton Oteli, doğu kısımda ise Zirai Donatım ile camii arasında kalan bölge yeşil alan ilan edildi" dedi.
KÖYLÜ GARJI ESNAFI'NIN

MAĞDURİYİETİ BİTİYOR...

Yüreğir Otogarı'nda da 220 işyeri yapımı için ihale yapılacağını, bunlar tamamlandığında ise köylü garajı esnafının buraya taşınacağını kaydeden Hasan Erdeve," Daha önce köylü garajından sefer yapan araçlar da Yüreğir otoğarına taşınacak. Böylece kaldırılan köylü garajındaki esnafın  da mağduriyeti gederilmiş olacaktır" diye konuştu.
YÜREĞİR'İN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

İlçenin Sinanpaşa ve Yavuzlar Mahallerindeki düzensiz yaşam alanlarına da dikkat çeken Meclis Üyesi Erdeve, bu bölgedeki yatırımsızlığın önüne de kentsel dönüşüm ile geçeceklerini söyledi. Erdeve, "Bu bögeye toplu konutlar yapılması, TOKİ ile yapılacak olan görüşmelerin hazırlanması ve uygulanması işlemleri için Başkanlık makamına yetki verdik. Bu yetki ile bu alandaki çalışmalar ivme kazanacaktır. Bu iki kararı üst üste koyduğumuzda Seyhan'dan Yüreğir'e açılan iki kapı konumundaki Sinanpaşa ve Yavuzlar mahallesinde yapılacak olan hizmetler Yüreğir'in çehresini değiştirecektir" şeklinde konuştu.

TOKİ tarafından ilçenin değişik yerlerinde yapılan konut yatırımlarını da hatırlatan Büyükşehir Belediye Meclis üyesi ve Yüreğir Meclis Başkan Vekili Hasan Erdeve, şöyle devam etti:

"Yeni aldığımız bir kararla Yeşil Bulvar ve otoban arasında kalan 112 bin metrekarelik alanda toplu konut alanı aoluşturulması için nazım imar planı değişikliği yaptık. Yüreğir'in en temiz ve havadar bölgesi olan bu bölgede konutların yanı sıra eğitim, sağlık ve ticaret alanları da oluşturulacak. Özellikle bu bölgeye yapılacak olan konutlara da halkın büyük bir ilgi göstereceğini düşünüyoruz. işsizlik, yoksulluk, göç ve sosyal yaraları olan Yüreğir'in kaderini değiştirecek radikal kararlara imza atan Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'ni kutluyorum. Bu meclisin üyesi olduğum için kendimi şanslı ve mutlu görüyürum. Yaşam standardı yükselmiş ve yarınlara gülümseyen bir Yüreğir'e yakında kavuşacağımızı ümit ediyorum. "

Kaynak:www.ilkhaber.net


Resul GUL
11 yıl önce - Sal 06 Mar 2007, 22:45

Gerçekten Yüreğir in kanayan yarasına bıraz parmak basılmış oldu.. Hılton otelının karşı tarafı köylüler garajının oldugu yer gerçekten tam bir mezbelelıkti..Aslında o arada bulunan D- 400 karayolunun kenarındaki tüm işyerleri, oto galerıler ,lastikcıler vb. tüm yerlerin kaldırılıp yeşil alan  olarak yapılandırılması veya oraların kaldırılamasa bıle ıslahının yapılması gerekir bence....  Orada bulunan pazar esnafının ve işyerlerının de Yüreğir otogarına taşınması da isabet olmus Yüreğir Otogarı içinde iyi olmus orası da bıraz hareketlenmış olacak ..

Resul GUL
9 yıl önce - Pts 10 Ksm 2008, 17:28

Son yıllarda yapılan yatırımlarla Yüreğir in çehresi gerçekten değişmekte...

En başta yapılan Hilton Oteli nin, ardından Mavi Köşe Köprülü Kavşağı nın yapımıyla devam eden projeler bu çevreyi oldukça değiştirdi

Daha sonra Hilton Otelinin doğusunda bulunan yerlerin yavaş yavaş kentsel dönüşüm adı altında yıkımları devam etmekte Bu doğrultuda Köylüler Garajı Yüreğir Otogarı na taşındı..Halen burada bulunan bazı evler Metro inşaatı ve Karataş Yolu nedeniyle de yıkımları hızla devam etmekte ..

Yine bu çevrede yapılan Adana Optimum Outlet ve Eğlence Merkezi nin de inşaatının başlaması aynı şekilde bu alanda çok büyük bir kentsel dönüşümü getirdi....Bunun dışında yine Anocora AVM (henüz inşaatı başlamadı ) nın de yapımı için Eski Bossa fabrikası yıkıldı ve Yakında burası da yeni bir görünüme kavuşacaktır..

Yüreğir de TOKİ nın yapmış olduğu bir çok konut ise Yüreğir in çehresini değiştirmeye devam ediyor.....

Bu konutlardan bir kaçı , Yavuzlar mah. de, Yenidoğan da, PTT Evlerinde ,ve su anda Sarıçam İlçesi sınırlarına dahil olan Sofulu TOKİ Konutları , ve Adana Oto Pazarı civarında yapılan Balcalı TOKİ Konutları nı ve Yüreğir TOKİ Konutlarını sayabiliriz

Bunun dışında yine devletin yapmış olduğu Atakent mah. sınırları içerisinde bulunan Afet Evleri ,
Yine ayrı bir prestij proje olan Kışla mah.sınde yapılan Seyhan Park City Konutları gibi projeler Yüreğir de hayata geçen konut projeleri ...

Diğer projeler ise Yine Seyhan Nehrinin kıyı şeridinin Yüreğir tarafında yapılan park düzenlemleri de ayrıca bu güzelliğe katkıda bulunmakta ..

Yüreğir in çehresini değiştirecek olan bir diğer proje de Yüreğir İlçe Belediyesi nin yıkılıp yerine inşaatı başlanan 5 yıldızlı otel inşaatı( Adana Sheraton Otel & Convention Center (5*) Yüreğir in çehresini oldukça değiştireceğe benziyor ..

Bundan sonra da yapılacak bir çok proje de bu gibi yatırımların yapılmasıyla daha da şekillenecektir..erolcoş
7 yıl önce - Çrş 13 Nis 2011, 11:30

Kentsel Dönüşülü 3 bin 500 konut
Çarpık yapılaşmaya neşter hazırlığı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Adana'nın merkez ilçe Yüreğir Belediyesi tarafından, göçle birlikte artan çarpık yapılaşmanın hakim olduğu semtlerde gerçekleştirilecek ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında yaklaşık 1.700 konutun yıkılacağı, yerine yaklaşık 3 bin 750 konutun yaptırılacağı bildirildi.
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılların ihmali nedeniyle Yüreğir'in adeta çarpık yapı cennetine dönüşmüş durumda olduğunu söyledi.
Aradan sadece Seyhan Nehri geçmesine rağmen Seyhan ile Yüreğir arasında çok büyük bir gelişmişlik farkının oluştuğunu belirten Çelikcan, belediye olarak ilçenin makus talihini yenmek için bir dizi tedbirler almaya başladıklarını ifade etti.
İlçede TOKİ ile birlikte büyük bir ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' hazırladıklarını ve ilçeyi 6 noktaya ayırdıklarını dile getiren Çelikcan, projeyi ilk etapta pilot bölge olarak seçtikleri Kışla ve Başak Mahalleleri'nde başlatacaklarını bildirdi.
Proje kapsamında 2 mahallede içerisinde iş yerlerinin de bulunduğu yaklaşık bin 700 konutu yıkacaklarını ve yerine 3 bin 750 konut yapmayı planladıklarını ifade eden Çelikcan, ''Söz konusu mahallelerdeki zemin etüt ve maliyet analiz çalışmalarını tamamladık'' dedi.
Çelikcan, ''Kentsel Dönüşüm''ün ''boş alanlara yeni bina yapmak'' gibi algılandığını ifade ederek, ''Biz eski binaları yıkıp yerlerine sosyal donatıları ile yaşam kalitesini artıracağımız modern binalar yapacağız'' diye konuştu.
Bir yıl önce profesyonel bir ekiple anlaşarak mühendislik ve müşavirlik hizmeti aldıklarını ifade eden Çelikcan, şöyle konuştu:
''Ardından proje için çalışmalara başladık. Jeolojik etütleri yaptırdık. Daha sonra 2 mahallede arazi üzerindeki konut sayılarını ve bunların birebir maliyet analizlerini çıkarttık. Her cepheden fotoğraflarını çekerek kayıt altına aldık. Ardından da projenin mimarisini oluşturup, maliyetini ortaya koyduk. Bundan sonra vatandaşın önüne çıkarak 'sizin şu anda oturduğunuz evinize karşılık şunları veriyoruz' diyeceğiz. Eğer biz bunun yerine vatandaşa 'al şu parayı evden çık' deseydik proje daha başından başarısız olurdu. Belediye olarak vatandaşların oturdukları mahallede konut sahibi olmasını istiyoruz.''

-''RANTI VATANDAŞA VERMEK İSTİYORUZ''-

Çelikcan, 2 bölgede oluşturdukları rantı tümüyle vatandaşa vermek istediklerini ifade ederek, ''Belediye olarak biz hiç rant almıyoruz. TOKİ ile yaptığımız anlaşmada da kendilerine 'hesabınızı maliyet esası üzerine yapın bize düşen rantı da vatandaşa dağıtın, vatandaşın da evi olsun' dedik. Yapacağımız lüks konutları da satarak projeyi döndürelim mantığıyla hareket ediyoruz'' dedi.
Çelikcan, mayıs ayının ilk haftasından itibaren vatandaşlarla birebir anlaşmak için kendilerini belediyede oluşturdukları ''Kentsel Dönüşüm Birimi''ne çağırarak animasyon şeklinde hazırladıkları maketleri gösterip anlaşma yoluna gideceklerini, ardından TOKİ ile yapım protokolü imzalayacaklarını bildirdi.
Amaçlarının Yüreğir'i üvey evlat konumundan kurtarmak olduğunu anlatan Çelikcan, konutları da kısa süre içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

http://www.adanaulus.com/haber_detay.asp?haberID=8119


Firat1973
7 yıl önce - Çrş 13 Nis 2011, 15:05

Benim ekleyeceğim iki gelişme daha var. Birincisi Sağlık İl Müdürlüğü karşısına saray gibi bir adliye sarayı yapılacak. Projeler tamamlandı, sanırım şu an hala seçim aşamasında. Haziran'dan önce temeli atılacağı söyleniyor. İkincisi de Karşıyaka'daki devlet hastanesi yıkılıp yerine güzel görünümlü yeni bir hastane yapılacak. Hastane ile nehir arasındaki evler de yıkılıp yeşil alana dönüştürülecek. Böylece hastane ve adliye sarayının Seyhan tarafından çok güzel bir görüntüsü oluşacak. Bu tip yapılarla da Adana Paris'e dönüşür artık.

tamer13
7 yıl önce - Çrş 13 Nis 2011, 18:24

Alıntı:
Benim ekleyeceğim iki gelişme daha var. Birincisi Sağlık İl Müdürlüğü karşısına saray gibi bir adliye sarayı yapılacak. Projeler tamamlandı, sanırım şu an hala seçim aşamasında. Haziran'dan önce temeli atılacağı söyleniyor. İkincisi de Karşıyaka'daki devlet hastanesi yıkılıp yerine güzel görünümlü yeni bir hastane yapılacak. Hastane ile nehir arasındaki evler de yıkılıp yeşil alana dönüştürülecek. Böylece hastane ve adliye sarayının Seyhan tarafından çok güzel bir görüntüsü oluşacak. Bu tip yapılarla da Adana Paris'e dönüşür artık.


Umarım bu binalar Demirören AVM gibi görgüsüzlük abidesi olmazlar. Çakma Paris'li olmayı istemem doğrusu.emir001

7 yıl önce - Çrş 13 Nis 2011, 19:17

Yüreğirde oturan bir vatandaş olarak gerçekten artık yüreğirin hakettiği yere gelmesini istiyorum. Düzenli bir yol. Yol yapmak için yapmasınlar herşeyi düşünsünler engelliyi vatandaşı ve sürücüleri. metro yapıyorlar ıstasyonun girişi çamur halınde kaldırım yok. evler tam bir yığıntı artık bende kendi ilçemle övünmek istiyorum. çukurova ilçesinde okuyorum. havutluda oturuyorum. arkadaşlarımın çoğu daha yüreğire adım atmamış buralar nere diyorlar. inşallah bu proje hemen gerçekleşir

Tuğkan Demir

7 yıl önce - Çrş 13 Nis 2011, 19:21

Yüreğir'in çehresini değiştirmek için çok daha büyük projelere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Daha çok zaman gerekiyor. hoş on yıllarca bakılmayan koskoca bir ilçe ve birkaç yılda da değişmez. umarım gerekli önem verilir.

tamer13
7 yıl önce - Çrş 13 Nis 2011, 19:59

Alıntı:
Yüreğir'in çehresini değiştirmek için çok daha büyük projelere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Daha çok zaman gerekiyor. hoş on yıllarca bakılmayan koskoca bir ilçe ve birkaç yılda da değişmez. umarım gerekli önem verilir.


Çözüm belli. Yüreğir tarafına Nehir genişletilerek yapılmış büyük bir liman. Ama kim verir o kadar parayı...


Firat1973
7 yıl önce - Çrş 13 Nis 2011, 19:59

Bence Yüreğir'in çehresini asıl Karşıyaka'da yapılacak kentsel dönüşüm değiştirir. Aşağıda gösterdiğim alan 'kamu bölgesi' ilan edilip, tamamen yıkıldıktan sonra burası Fuar ve Kongre Merkezi, Arkeoloji Muzesi, Kent Meydanı, Kütüphane, İş Merkezleri gibi yapılarla donatılırsa sadece Yüreğir'in değil Adana'nın kalbinin attığı yer olur. Hatta Büyükşehir Belediyesi bile buraya görkemli bir bina yaparak taşınabilir. Yüzüncü Yıl'daki fuar merkezi alanı da bence yeni üniversiteye tahsis edilip, buraya birkaç binadan oluşan daha büyük bir bir fuar ve kongre merkezi yapılabilir. Tarihi kente ve otellere yakınlık açısından daha uygun bir yer, metro ve D-400 hemen yanıbaşında.

Burası için konuşulan şeyler var. Kent meydanı yapılacağı söyleniyor, stad yapılacağı önce söylendi ama sanırım stad Sarıçam'a kaydı. Aytaç Durak'ta açığa alınmadan önce Hilton otelinin hemen arkasına iş merkezi yapılacağını söylüyordu. Bu bölgeye tek tek projeler üretmektense bütünsel bakmak lazım. Bir meydan etrafında kamu binaları dizilirse, Avrupa kentlerine benzer bir ortam yaratılır.


(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET