Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Şar antik kenti
1234   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
servet01
12 yıl önce - Pzr 19 Mar 2006, 00:55
Adana Şar antik kenti


Adananın en kuzeyindeki Tufanbeyli ilçesine bağlı Şar isimli köyden eski kilise resimleri,Roma eserleri olduğu söyleniyor..
kilise resimleri,bizanslardan kalma

giriş kapısı,'alakapı'
(ben gittiğimde bu giriş kapısının bir bahçenin içindeydi,bahçenin sahibinden izin almak zorunda kalmıştık)orda bulduğumuz eski yazılardan bazıları da bunlar:

her ne kadar yetersiz korunsa da Şar gidilip görülmesi gereken bir yerservet01
12 yıl önce - Pzr 19 Mar 2006, 18:49

Şarda peri bacasına benzeyen ilginç yapılar da vardı,büyük ihtimalle insanlar bu yapılarda yaşıyordu.diğer bazı kalıntıları

ve Şarın genel bir görünümüAksemseddin

12 yıl önce - Pzr 19 Mar 2006, 19:11

Şar köyü ile ilgili fotoğrafları TV'de bir belgeselde ve internette bir sitede görmüştüm.O zamandan beridir aklımdadır.Gitmek istediğim bir yer.Ama Adana merkezden çok uzak olması nedeniyle pek niyetlenemiyoruz.Roma ve ermeni mimarisinin en güzel örneklerinden birisi de bu köyde.Ancak Anavarza ören bölgesinde olduğu gibi burda da bir vurdumduymazlık görüyorum.İnşallah bu yapılar yok olmadan gerekli önlemler alınır.mahmut01

12 yıl önce - Pzr 19 Mar 2006, 19:29

bu resimler oraları anlatmak için bir girizgah bile olamaz. Gerçekten oralar adananın görülmeye değer ama pek bilinmeyen ve tanıtılmayan ücra köşelerinde biri. Her tarafından tarih fışkıran, fakat malesef talan edilmiş değerlerimizin yerlere serilmiş olduğu gerçek manada bir açık hava müzesi. arkadaşımızdan daha fazla bilgi ve daha fazla resim bekliyoruz.

seno
12 yıl önce - Pzr 18 Hzr 2006, 15:36
Şar Antik Kenti

Tufanbeyli İlçesi’nin kuzey ucundaki örenyerinde Hitit, Roma ve Bizans dönemi eserleri yer almaktadır. "Kilikya Komanası" diye anılan bu yer, Hititlerin dini merkezlerinin ikincisi olup ilki "Pontus Komanası" idi. Hitit Kralları burada dini ayinlere katılırlardı. Bu dini merkezlerde başrahibin emrinde kadın ve erkek altı bin kişi hizmet görürdü. Tapınağa vakfedilen zengin toprakların gelirini de başrahip alırdı. Büyük rahiple kral aynı soydandı ve başrahibin Kilikya ve Kappadokya komanalarındaki mevkii kraldan hemen sonra gelirdi.
Şar’da ayakta kalabilen eserler çoğunlukla Roma eserleridir. Bunlar arasında "amfiteatr"; yani kademeli açık hava tiyatrosu bilhassa dikkati çeker. Yukarı mahallenin güneyinde, çayın sol kıyısındaki yamaçta yer alan bu tiyatro bugün bir hayli harap durumdadır. Ayakta kalan bölüm, yüksek bir duvar ile merdiven şeklinde yükselen bazı sıralardır. Bu merdivenlerin altında hem destek vazifesi gören ve hem de vahşi hayvanların barınak yeri olarak kullanılan mahzenler vardır. Bunların bir kısmı halen toprak altındadır.
Burada bir diğer önemli eser de Bizanslılardan kalma kilisedir. Kubbesi yıldırım düşmesiyle yıkılmış olan bu tapınak yontulmuş iri taşlarla inşa edilmiştir. "Kilise Mahallesi" diye anılan yerdeki bu Hıristiyan tapınağının ayakta kalan tek bölümü apsis kısmına ait 5 metre yükseklikteki duvardır. Bu binaya ait yerdeki taş bloklar üzerinde çeşitli geometrik motifler ile biri üzerinde bir haç şekli görülür.
Şar’dan günümüze gelebilen en önemli eseri "Alakapı" dır. Bulunduğu mevki bu ad ile anılmaktadır. Büyük mermer bloklardan meydana getirilen 6 metre boyunda ve 3 metre enindeki bu yüksek yapının, Ana Tanrıça Tapınağı’nın kapısı olduğu tahmin edilmektedir. Tapınak tamamen yıkılmış olmakla birlikte, bu kapının yanı başında görülen üzerleri bitkisel motiflerle süslenmiş cephe ve yan duvar taşları binanın orijinal durumu ve ölçüleri hakkında bir fikir verebilmektedir. Romalılar döneminde Hieropolis adıyla anılan bu yerde başka bina kalıntıları, rölyefler ve kitabeler ile sütun, sütun başlığı, arşitrav ve kemer gibi çeşit çeşit mimari öğeler görülmektedir.

Arkadaşlar burayı gördünüzmü bilmiyorum ama özellikle tufanbeyli taraflarını ve burayı görmelisiniz.Ben çok ufakken bir defa gitmiştim ve hayran kalmıştım.Ozamanlar fotoğraf çekme imkanımız olmadığından netten buldum fotoğrafı elinde şar antik kent ile ilgili fotoğraf olan varsa buraya ekleyebilir.Biliyosunuz ki tufanbeyli adanaya en uzak olan ilçesi.Bu yapıt hakkında yorumlarınızı esirgemeyin.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ADANA