Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6

efes harabelerine hiç gittinizmi..?
gittim 78.1%  78.1%  [221]
gitmedim 21.9%  21.9%  [62]
Toplam Oy : 283

Fadime Kekilli

10 yıl önce - Prş 06 May 2010, 14:31

Alıntı:
İzmirlilerin yüzde 80’i Efes’i hiç görmemiş

Anket sonuçlarına göre %78 gitmiş. Gazete haberinin tam tersi bir sonuç yani.
Ben de gittim. Çok beğendim gerçekten. Gitmemiş %22lik kısma tavsiye ederim. Görülmesi gereken yerlerden bence

erdogans
10 yıl önce - Prş 06 May 2010, 23:50

gittim hemde sayısız defa, milyonlarca izmir linin de gittiğine inanıyorum. ama bazı insanlarda sevmiyor tarihi eser gezmeyi,, ne yapacaksın zorlana sevdiremezsin ki...

mustafa alperenler
10 yıl önce - Cum 07 May 2010, 00:22

Alıntı:
Anket sonuçlarına göre %78 gitmiş. Gazete haberinin tam tersi bir sonuç yani.

Sayın Kekilli; bence değerlendirmeniz yanlış... Söylediğiniz sonuç sadece 139 wowturkey üyesi arkadaşın yanıtıdır. Neredeyse tamamına yakını fotoğraf sevdalısı ve eğitimli kişilerin de Efes'i yüksek oranda görmesi çok doğaldır.
Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2005 yılında yaptığı bu çalışma ülkenin birçok yerinde ve ören yerleri baz alınarak hazırlanmıştı ve her ilde çok yüksek sayıda deneğe böyle sorular sorulmuştu. Gerçekten de İzmir'de yaşayan insanların çok büyük bölümünün yalnızca Efes değil, birçok ören yerine de gitmediği anlaşılmıştı.
Günümüzde İzmir nüfusunun çok büyük bölümünü son 40 yılda göç ile gelenler oluşturuyor. Bu gelen nüfusun da çok büyük bölümünde özellikle kadınlar ve çocukların daha Konak Meydanı'nı görmedikleri de ilçe belediyelerin Kent Konseyleri ve kadın kuruluşlarının yaptıkları çalışmalar ile anlaşılmaktadır. İzmir'de doğmuş, 7. ya da 8. sınıfa gelmiş ama henüz deniz kıyısına gitmemiş nice çocuk var. Bu nedenle günümüzdeki İzmir nüfusunun büyük çoğunluğunun Efes'i bu güne kadar görmediği daha doğru bir yaklaşımdır. Ne yazık ki gerçek bu. Saygılarımla...

erkanyure

10 yıl önce - Cum 07 May 2010, 00:26

Alıntı:
Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2005 yılında yaptığı bu çalışma ülkenin birçok yerinde ve ören yerleri baz alınarak hazırlanmıştı ve her ilde çok yüksek sayıda deneğe böyle sorular sorulmuştu. Gerçekten de İzmir'de yaşayan insanların çok büyük bölümünün yalnızca Efes değil, birçok ören yerine de gitmediği anlaşılmıştı.

Mümkün olsada Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, müze ve ören yerlerinin giriş fiyatlarının Türkiye şartlarına göre neden bu kadar yüksek olduğunu da sorabilsek.

melih92
10 yıl önce - Cum 07 May 2010, 00:37

2009 yazında gittim keşke her yaz gidebilisem inanılmaz tek kelimeyle muhteşem efes

mustafa alperenler
10 yıl önce - Cum 07 May 2010, 02:17

Alıntı:
Mümkün olsada Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, müze ve ören yerlerinin giriş fiyatlarının Türkiye şartlarına göre neden bu kadar yüksek olduğunu da sorabilsek.

1 Müze Kart= 20 TL... ve bu kartla tam 1 YIL tüm ören yerlerine ücretsiz girebiliyorsunuz...
Nesi pahalı???

Dünyanın müze ve ören yerleri giriş ücreti en ucuz ülkesi Türkiye. Avrupa'daki benzer yerlerde sadece girişte değil içerideki birçok seksiyonda da ayrıca bilet...ler... almak zorundasınız...

serdar ölmez
10 yıl önce - Cmt 08 May 2010, 20:38

Acaba asıl sorun ULAŞIM olmasın....

İBB Srlçuk istassyonundan aktarmalı belediye otobüsü çalıştırsa fena mı olur.... Herkesin arabası mı var ?

Ancak 20 TL giriş fiyatı bir aile için hakikaten PAHALLI... Böyle yerlerde ve müzelerde yerel halktan cüz'i bir ücret alınmalı...

Ayhan
10 yıl önce - Cmt 08 May 2010, 20:43

Alıntı:
1 Müze Kart= 20 TL... ve bu kartla tam 1 YIL tüm ören yerlerine ücretsiz girebiliyorsunuz...
Nesi pahalı???

4 kişilik bir aile eder 80 TL... Maddi durumu iyi olan zaten gidebiliyor, ya gerisi ?

can salmanoğlu
10 yıl önce - Cmt 08 May 2010, 20:45

Ben 3 4 yaşlarındayken gitmiştim. Benim Efes ile ilgili aklımda kalan net şeyler bulunmuyor. Fakat Meryemana beni çok etkilemişti. O atmosfer, o ortam. O zaman lambada şarkısı meşhurdu her yerde o çalıyordu çok iyi hatırlıyorum.

mustafa alperenler
10 yıl önce - Cmt 08 May 2010, 21:33

Alıntı:
4 kişilik bir aile eder 80 TL

Böyle hesaplanmamalı. Birden fazla müze ve ören yeri gezme niyetiniz varsa müzekart alınmalı. Eğer bir yıl içinde sadece bir ören yerine girecek iseniz o zaman kapıdan giriş bileti alırsınız. Onlar da zaten çoğu yerde 5 - 7.5 ya da 10 TL gibi... üstelik indirimler de var...

Ancak müze vb. gezmeye niyetli iseniz o zaman mutlaka almanız gereken 20 TL'lık kart ile tüm ülkede 980'den fazla yere hiç ücret ödemeden girebiliyorsunuz. Öyle olmasa bu kartı 4 milyona yakın kişi almazdı.

Tüm dünyada kaliteli ören yerleri ve müzeler bizden kat kat pahalıdır. Bir küçük tepede Efes, Bergama ya da Afrodisyas'ın onda biri kadar bile olmayan Partenon'a ya da benzeri yerler ülkemizden çok pahalı. Hele Louvre ya da British Museum'a girişte ve içeride seksiyonlarda ayrı ayrı ödenen bilet bedellerini duyduğunuzda gişe önünde nutkunuz tutuluyor. Türkiye bu alanda kesinlikle en ucuz ülke...

sayfa 6
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet