Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3

efes harabelerine hiç gittinizmi..?
gittim 78.1%  78.1%  [221]
gitmedim 21.9%  21.9%  [62]
Toplam Oy : 283

EnderYıldırım
14 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 19:49

Efes dünyanın en önemli antik kazılarından bir tanesi. Peki biz gereçekten yeteri kadar turist çekebiliyormuyuz bu kent sayesinde. Eğer bu kazı Avrupa' da olsaydı eminim ismi şimdikinden daha meşhur olur ve daha çok ziyaretçi çekerdi. Ülkemize ve İzmir' e daha fazla turist gelebilmesi için bu gibi eserleri dünyaya iyi sunmamız gerekiyor. Efes ayrıca dünyanın yedi harikasından birisidir.

Alpaslan Gurkas
14 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 20:37
Aklimda kalan 3 Sey

Efes'e en son 1986'da gittim. Kusadasi' ndan bir motorsiklet kiralayip gitmistim. 20 senede neler degisti bilmem tabiki  ama o zamanlar bayagi isleyen, turist goren bir yerdi. Benim aklimda kalan iki 3 sey; Meshur kutuphane, eski genel ev(saka degil, onundeki bilgi levhasinda oyle yaziyordu) ve son olarakta harabelerin, taslarin arasinda bir yerdeki, herkesin-turistlerin buz gibi su ictigi bir el tulumbasi.

Daha ne kadar reklam gerekli bilmiyorum ama dunyanin 7 harikasini bilen, Meryem Ana tapinagina hacca gelenler gerekli reklami yapmaktadirlar sanirim.

Hadi kalin saglicakla,

Alpaslan Gurkas

H.İ.Murat ÇELİK
14 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 22:02
Yamaç Evler

Daha önce Efes'i görenlerin bir kez daha ziyaret etmesi,
hiç görmeyenlerin bir an önce gitmeleri için bir sebep var.

Yamaç Evler yakında ziyarete açılıyormuş.

nagihandas

14 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 17:28

bir istanbullu olarak izmir halkinin  ya da ege % 80 i nin efes i görmemesi beni üzdü dogrusu. demekki tarihimize bu kadar sahip cikiyoruz. ben 2002 senesinde EFES' i ziyaret ettim. harika o zamanki insanogullarinin dahi zekasina hayran kaldim. gitmeyenler icin büyük kayip.

Koray50
14 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 18:03

Harika yerdi 2 sene önce gittim ve hayran kaldım yarısını gezebildim. Birdaha gittigimde hepsini gezmeyi düşünüyorum.
Arkadaşlar birde şöyle bir olay geldi başıma giriş ücreti kişi başı sanırım 15.00 ytl yazıyordu bana çok geldi ama yinede girecektim ve iki kişilik ücreti verdim bana görevli 15 ytl tekrar uzattı , öğrendimki bu yazan rakam yabancı turistlereymiş. Arkadaşlar herkeze tavsiye ediyorum..

ccan

14 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 15:12

İzmir halkının %80 inin Efes i görmemesi imkansız gibi. Çünkü bütün okullar mutlaka oraya gezi düzenliyor. İlköğretim okuyan Efes i görmüştür mutlaka.. Burda Anketörlerin hangi bölgede çalışıldığı önemli. İzmir'e sonradan yerleşenler görmemiş olabilir. ha birde giriş çok pahalı olduğu için kapıdan mı dönüyorlar acaba...

ali emrah
14 yıl önce - Cmt 29 Tem 2006, 15:05

Efesi bir çok kere gezdim.Dedemler orda yaklaşık 8 sene kadar kuşadası yolu üzerindeki pamucak orman kampını işletti.O aralar orda çok bulundum.Bu imkan ile oraları ve efesi çok gezdim.Mükemmel bir yapı.Kütüphanesi yapılışı ,zengin evlerinin yapısı.....Gerçekten gezilmesi gereken bir yer.Tabi iyice anlayarak,bilerek gezmek gerekir.bu  Ya bir rehber ile yada girişteki dükkanlarda satılan gezi rehberleriyle saglanabilir.

kursatgonullu

13 yıl önce - Pts 30 Nis 2007, 15:12

Henüz gitmeyenleri cesaretlendirmek için biraz çiçekli bir resim koymak gerekir belki diye düşündüm    Her sezon başı yoğunluk olur ama 4 gün önce şimdiye kadar görmediğim bir kalabalık vardı.

(+)

(+)

Selsüs Kütüphanesini seyrederken bir şeye dikkat etmenizi tavsiye ederim :Bu yapının resme göre sağında Aşağı agora kapısı,solunda Hotel diye adlandırılan dinsel bir yapı var ki bunlar daha önce yapılmışlardı.Bu dar alana dikilecek anıt binanın görkemli bir görünüş kazanması için bazı teknikler uygulanmıştır.
Bu "Göz yanılsaması tekniği "ni gerçekleştirmek için ne yapılmış!
        *7 Basamakla çıkılan,üzerinde sütunların yükseldiği düzlük(Podyum) aslında düz olmayıp konkav bir yüzey.Orta kesimi yanlardan onbeş cm kadar yüksek ,
        *Altkat sütunlarından ortadaki ikili sütunlar yandaki sütunlardan biraz daha uzun ve sütunların arkasında bulunan üç girişten gene ortadaki daha geniş ve daha yüksek.

(+)

*son olarak üstkat sütunları alt sütunlardan daha kısa yapılmış ve böylece dar yerde büyük ve görkemli bir görünüş sağlanmış. Hepinize iyi geziler.Geziniz için serin ayları tavsiye ederim . Kürşat

(+)

AbidinT
13 yıl önce - Pts 30 Nis 2007, 22:30

Efes çok güzel bir antik kent ben de bu yıl gittim ama bu kadar aksattığım için pişman oldum.Özellikle yamaç evlere kültür bakanlığının desteğiyle yapılan camekanlar harika olmuş.Mutlaka görmelisiniz.

m taşyurt
13 yıl önce - Pts 30 Nis 2007, 23:06

Aslında bu oran (%80) beni de çok şaşırttı, ama şöyle de bir gerçek var ki; 15 belki 20 yıldan daha fazla süre İzmir'de ( ilçelerinde değil ) yaşayıp, Konak'ın Alsancak'ın yolunu bilmeyen vatandaşlarımız varken Efes'i görmüş olan kitlenin %20 olması imkansız değil bence.

sayfa 3
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet