Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

efes harabelerine hiç gittinizmi..?
gittim 78.1%  78.1%  [221]
gitmedim 21.9%  21.9%  [62]
Toplam Oy : 283

SerdarHakan
14 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 15:48

Roma döneminde, Roma imparatorluğunun Asya Eyaleti'nin (yaklasık olarak Ege Bölgesi) başkenti olan Efes ülkemiz ve dünya tarihinin en önemli antik kentlerinden birisidir... Yüzyıldan uzun bir süredir kazılıyor olmasina karşın daha yüzde beşi bile ortaya çıkarılmamış olan antik dönemin megapolü olan Efes, dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis tapınağının yanı sıra Celsius kütüphanesiyle, Hadrian tapınağıyla, yamaç evleriyle, agoraları, hamamları, devasa tiyatrosu ve daha pek çok yapısıyla zaman tünelinden geçerek antik dönemi günümüze taşımaktadır. Tüm dünyanın gezip görmek istediği, antik dönemi soluyabileceğimiz bu çok değerli kültürel mirasımızı görmek elbette çok önemlidir. Ancak bundan daha da önemlisi Efes'in varlığını ve tarihsel önemini bilmektir. Efes'i ömrü boyunca görmemiş vatandaşımızın nereli olursa olsun, Efes'i bilmesi, Efes gibi binlerce değere sahip olan Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşıyor olmanın  gururunu duyması çok daha önemlidir. Bu tarihsel bilince sahip olarak, ülkemizdeki tarihsel değerlerimizi zenginliğimizi "gavurun taşı-toprağı" diyerek hor görmeden sevmemiz, sahip çıkmamız bu vatanın gerçek sahiplerinin bizler olduğumuzu, cennet vatanımıza sahip olmak için iç geçirenlere gösterecektir.

kunter

14 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 00:57

Böyle bir yer miydi Efes ?

(+)

(+)

(+)

(+)

o zaman ben de gittim, evet! Hele Bülbül dağından aşağı, ayak altında gezinen uçakları seyretmek te müthiş bir keyif...   zaman nelere kadir, oranın vakti zamanında hasıl olmuş halkları bulunduğum yerden kayıkları gemileri seyredermiş.

arslanturegun
14 yıl önce - Pzr 16 Nis 2006, 15:56

Bir çok kez gittim Efes'e ama ilk gidişim hiç aklımdan çıkmaz. 10 - 11 yaşındaydım (tam hatırlamıyorum) rahmetli babam götürmüştü ve yaklaşık 4 saat gezdikten sonra eve döndüğümüzde sıcak çarpması dolayısıyla 1 gün kımıldayamamıştım.
Fotoğraf çekerken sık sık giderdim ama şimdilerde sadece gezmek ve kafa dinlemek (Bülbül dağı) amacıyla gidiyorum.

onur35
14 yıl önce - Pzr 16 Nis 2006, 16:08

Yılda yaklaşık 2 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği efes antik kenti Türkiye'de en fazla ziyaret edilen ören yerlerinin başında gelmektedir. Efesi sırasıyla Nevşehir Göreme Açıkhava Müzesi ve Çanakkale Troia ören yeri takip ediyor.
Efes mutlaka görülmesi gereken bir yer...  

osman643
14 yıl önce - Pzr 16 Nis 2006, 16:12

Bu anket pek gerçeği yansıtmıyor gibi sanki...

erhanthunder
14 yıl önce - Pts 17 Nis 2006, 02:00

bu siteye üye olanların kültür seviyesi ve diğer etkenler sonucunda sitenin anketiyle izmirin genelinde yapılan bir anketin uyuşmasını beklemek bence abesle iştikal etmektir.%80 gibi bir sonuç çıkmasada bence oran son derece yüksek çıkar.
Not: önünde onlarca defa geçmeme rağmen bende gidemedim daha      

AHMETR
14 yıl önce - Cum 21 Nis 2006, 21:33

İlk üniversite öğrencisiyken gezmiştim. Çok etkilendiğimi hatırlıyorum.
Daha sonra defalarca gittim. Konserler izledim (Joan Beaz, Jetro Tull gibi) İzmir'e gelen dostlarımı gezdirdim. En son geçen sene 23 Nisan için konuk Makedon çocuğumuzu götürdüm. Ama haklısınız insan yakınındakini görmüyor. Bostanlı Açıkhava Müzesini bir defa gezdim ya da Agora'yı bir defa gördüm gibi...

Guldem
14 yıl önce - Cmt 29 Nis 2006, 20:07

Gectigimiz yaz 28 yilda ilk defa gittim. Hayran oldum. Cok guzel bir yer. Mutlaka gidin gorun.

evrenpitrak
14 yıl önce - Cum 05 May 2006, 18:19

Anketin nerede yapıldığına göre değişir.

Alsancak, Güzelyalı, Karşıyaka' nın sahil tarafı gibi yerlerde anket yapılmışsa, %80 görülmeme oranının çıkması imkansızdır. Hatta bu oranın tam tersine, %20 civarlarında kalacağını düşünüyorum.

Ama gecekondu mahallelerinde yapmışlarsa bu anketi, bu oran ortaya çıkmış olabilir.
Anket yapılan kişilerin kültür seviyelerinin de verilmesi gerekir.

mete-m
14 yıl önce - Sal 20 Hzr 2006, 18:39

günümüzdeki çoğu şehre taş çıkartacak bir şehir yapısının varlığı kendini hissettiriyor.

bu antik kent ülkemizin çok ayrı bir  güzelliği bence.

sayfa 2
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet