Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
serkan
13 yıl önce - Prş 16 Mar 2006, 09:23
[İST-A2.01] - Beşiktaş Belediyesi'nden "Bedava Otobüs" SeferleriBeşiktaş Belediyesi; Ortaköy-Kuruçeşme-Arnavutköy-Bebek-Ulus-Nisbetiye-Balmumcu-Gayrettepe-Dikilitaş-Yıldız'dan hareketle, toplam 10 ayrı güzergâhta ücretsiz ring seferleri düzenlemeye başladı.
Tören sırasında ilk midibüsü bir süre kullanan Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, ücretsiz seferlerin Beşiktaş'ta toplu taşımacılığı kolaylaştıracağını söyledi. İlçede ulaşım standartlarını Avrupa düzeyine çıkarmayı amaçladıklarını belirten Başkan Ünal, "Yeni başlattığımız ücretsiz ring seferlerimiz bu alanda gösterdiğimiz gayretin bir sonucudur. Tüm kentimizi kapsayacak şekilde 10 güzergahta, haftanın 7 günü hizmet verecek midibüslerimiz Beşiktaşlıların metro istasyonlarına ulaşımını da kolaylaştıracak" dedi.

Haziran ayından itibaren ücretsiz ring seferleri hizmetinden sadece, Beşiktaş Belediyesi tarafından verilecek "Kentlikart" sahibi vatandaşların faydalanacağı bildirildi.


onur orhon
13 yıl önce - Prş 16 Mar 2006, 09:38

Beşiktaş Belediyesi'nin yaptığı bu uygulama 5216 sayılı büyükşehir yasasına aykırı bir düzenlemedir. hukuksal dayanağı olmadığını düşünüyorum. İstanbul Büyükşehir belediyesi'nin bu konuda bir izni veya yetki devri söz konusu mudur? Araştırılması gerekir. Her belediye kendi görev alanı ile ilgili hizmet yürütmelidir. kendi görevlerini bırakıp başka alanlara taşmak İstanbul'u bugünkü ulaşım kaosu içerisine sokmuştur.

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Prş 16 Mar 2006, 10:28

Beşiktaş Belediyesi'nin websayfasında konuyla ilgili bilgi verilmiş, güzergahların krokileri de görülebiliyor, İETT veya ÖHO girmeyen mahalleler arasında sınırlandırılsa idi daha doğru bir uygulama olabilirdi diye düşünüyorum, hazır Beşiktaş Belediye Başkanı muhalefet partisine mensup olduğundan Büyükşehir bunu fırsat bilerek Beşiktaş'a İETT aracılığı ile verdiği hizmetleri azaltırsa, zaten yolcusu azalan 58 serisi, 26B, 43, 57UL ve U1 gibi bazı hatlar güzergahları ücretsiz otobüslerle çakıştığı gerekçesiyle iptal edilirse Beşiktaş ahalisi bu işten zararlı çıkmaz mı?
Seçimler yaklaştıkça bu tür denemeler hiç yeni değil, daha önce de Kartal, Pendik, Ümraniye, Eminönü....Belediyeleri bu tür uygulamaları yaptılar, hepsi de kısa soluklu oldu.
Beni şaşırtan bir olay da fotoğraflardan birinde saydığım 9 otobüsden 7 sinin Isuzu Royal 2 sinin Temsa Prestij olması, filo oluşturma aşamasında bile zorlanma yaşamış belediye bakalım bu ücretsiz seferleri ne kadar cepten ödeyebilecek?Kemal Çevik
13 yıl önce - Prş 16 Mar 2006, 12:32
Hem olmuş, hem olmamış


Arkadaşlar,

İşin siyasi boyutu bir yana, işletme mantığında hatalar var. Örneğin Sinanpaşa (Beşiktaş)- Bebek. Diğerleri de IETT ile eşgüdümlü yapılmalıydı. Mesela IETT hattı (58,59 herneyse) Etiler'de sonlanmalı, bu hatların türevlerine ulaşım Beşiktaş Belediyesi tarafından ücretli veya ücretsiz sağlanmalıydı.  Gene bu uygulamadan sonra artık Ulus - Ortaköy, Beşiktaş -Ihlamur - Gayrettepe arasına da IETT aracı girmemesi gerek. Başka bir eksik de ben bu hatların kesişme noktalarını tam olarak çıkaramadım. Bu tür yöresel bir hizmet Arnavutköy'de oturan bir Beşiktaşlının Ihlamura'a da gitmesini kapsamalı bu hatlar arasında aktarma yaparak.

Aslında bu uygulama bildiğim birçok büyükşehirde var, hem de merkezi taşıma kurumu ve yerel yönetimlerin ortaklığı ile yapılıyor. Yerel yönetim desteğiyle ücretsiz, ya da çok düşük bedelle ve de şehrin genel ulaşım biletleri/kartları geçerli oluyor. Merkezi kurum da bu durumdan memnun onlarca otobüs yerine birkaç midibüs ile işini çözüyor, yerel yönetim memnun beldesinde yaşayanı bir araç parkı oluşturmaksızın mutlu ediyor. Bunun örnekleri (gene mi diyorsunuz ama) RATP'de var.  İşte bir örnek Suresnes. (Batıda hemen La Defense'ın güneyi)(+)


Biraz detay. Surenes'ni Paris'in göbeğine 93 numaralı otobüs hattı bağlar, ama şehre gitmek için değil daha çok yakındaki sağlık kuruluşlarına gitmeye yarar çünkü 70-75 dk sürer.
144, 157 ve 241 La Defense'dan kalkıp daha batıdaki banliyölere giderken beldeyi geçerler. 144 de bela bir hattır, gecikince sefer zayi etmemek için Suresnes-La Defense yapar.

244 144'ün banliyösünü Paris Porte-Maillot'ya taşır. Bizim Edirnekapı, Topkapı, Yenikapı gibi)

175 ise Seine nehri kenarından La Defense'ı başka bir aktarma noktası olan Porte de St Cloud'ya bağlar. (bir kapı daha)

Tramvay T2, ve güney-batı banliyö tren hattı da ilçeyi kuzey-güney doğrultusunda keser. Tramvay La Defense'a, tren merkeze (St. Lazare) kadar gider.

Şekilde görülen yeşil, sarı ve mavi hatlarda RATP'nin midibüsleri çalışır. Burada yaşayan bir yolcu, elindeki aylık/haftakıl kartla sınırsız, ya da bir biletle 45 dk içinde bu hatlardan ikisini kullanabilir. Ringlerin tümü 10-15 dk sürer. Gene planda kare içine aldığım iki durak arası yürüme 35 dk (daha geçen hafta yürüdüm, hava soğuk ama güneşli idi ve de acelem yoktu). Her durağın altında hangi ana hatta aktarma yapılabileceği bilgisi de var.

Şimdi bu iş böyle yapılır, yani aralardan IETT çıkarsa, hatta IETT desteği ile yapılırsa anlamlı, yoksa buram buram oy avcılığı ya da zıdlaşma kokan bu uygulama sürekli olamayacak ve de korkarım çoğu zaman olduğu gibi yolcu bundan zararlı çıkacaktır.

Görüşmek üzere
Kemal ÇEVİK


hakan_1970
13 yıl önce - Prş 16 Mar 2006, 23:12
Bedava MI?


Alıntı:
Beşiktaş Belediyesi; Ortaköy-Kuruçeşme-Arnavutköy-Bebek-Ulus-Nisbetiye-Balmumcu-Gayrettepe-Dikilitaş-Yıldız'dan hareketle, toplam 10 ayrı güzergâhta ücretsiz ring seferleri düzenlemeye başladı.

Ücretsiz otobüsün de bir bedeli var ve aslında bu bedel tüm vatandaşlardan çeşit çeşit vergi adı altında tahsil ediliyor. Aynı bedavaya yapıldığını sandığımız her sene çeşitli nedenlerle yenilenen kaldırım taşları gibi.
'' Vergilerimiz nereye harcanıyor? ''diye vatandaştan tepki gelmediğinden bu işin sonunu sanırım ulaşım işiyle gelir elde edenler getirir.
Şöför (minibüs, ÖHO, taksi, dolmuş) esnafından gelen tepkiler üzerine bu işin uzun vadeli olamayacağı, ya da kapsamının sınırlanacağı görüşündeyim. İETT'nin umurunda olmaz bence, nasılolsa karlı işleri özel teşebbüse bırakmaya niyetli.
Eğer belediyelerin bütçelerinde gelir fazlası varsa, bunu bazı vatandaşlara avantaj sağlamak yerine tüm vatandaşların yararına birşeyler yaparak geri ödemelidir.
İlçedeki tüm sorunları bitirmiş de ille de ulaşım hizmeti vermek istiyorsa, bunu İETT'nin birkaç hattına sponsor olarak da yapabilirdi.Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cum 24 Mar 2006, 03:06

Beşiktaş Belediyesi, ücretsiz 9 hatta midibüs seferi koydu ama, bunların sadece güzergâhları belli. Kalkış tarifeleri ile ilgili herhangi bir bilgi ise maalesef yok... Günboyu sürekli mi çalışmaktalar, yoksa pik sefer olarak mı hizmet vermekteler? İlk ve son kalkış saatleri kaçta? Bunlar bilinmeden ne derece verimli çalışacakları bir muamma!  

Akın KURTOĞLU


Mustafa Noyan

13 yıl önce - Çrş 29 Mar 2006, 19:01
Beşiktaş Belediyesi Ücretsiz Otobüsü


Beşiktaş Belediyesi bedava ulaşım aracı Isuzu Royal Roybus

 Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 29 Mar 2006, 19:07

Mustafa... Bu fotoğrafını çektiğin midibüs hangi hatta çalışıyordu ve kalkış saatleri belli miydi? Beşiktaş Belediyesi'nin güzergâh boyunca durak levhaları dikmiş olduğu ve belli kalkış noktalarında da hareket saatlerini verdiği muhakkak...  

Akın KURTOĞLU


Mustafa Noyan

13 yıl önce - Çrş 29 Mar 2006, 19:25

Bir önceki mesajımda fotoğrafta görülen midibüs  "Sinanpaşa, Yıldız, Mecidiye, Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek" hattında ( bizim anlayacağımız "Beşiktaş - Küçük Bebek" hattı aslında) çalışıyordu, seferler Beşiktaş'dan 10:00 ile 16:00 arasında saat başlarında hareketle Bebekten beklemesiz aynı güzergah üzerinden dönerek gerçekleştiriliyor, anlaşılan pik saatlerde araçlar belediyenin personel servislerini de yapıyorlar.
Bedava ulaşım hizmeti Beyoğlu ilçesindeki ilan panolarına bile reklam yapıştırılmasına ve güzergah üzerinde bez afişlerle duyurulmasına rağmen yeterli tanıtılamamış olmalı ki halk tarafından çok ilgi görmüyor, duraklarda yolcular İETT ve halk otobüslerini bekliyorlar.


Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Çrş 29 Mar 2006, 19:31

Bu araçların Beşiktaş Belediyesi'nin malı olan araçlar mı, yoksa özel sektöre ait şahıslara ait olan araçlar olup, Belediye tarafından belli bir süreliğine mi kiralandıkları yönünde bir bilgisi olan var mı?

Akın KURTOĞLU

[ Araçlar kiralanmış... Mustafa Noyan - Pts 30 Mart 2006 12:12 ]sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM