Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ademv
14 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 15:32
[İST-G1.06] - Engelsiz UlaşımMerhaba,
Bildiğiniz gibi İstanbul'da yeni İETT otobüsleri sefere başladı. Ancak bizler için olan durumda hiç bir değişiklik yok. Yine birilerine sorulup kaçırılan duraklar ve durakta beklerken nereye gittiğini öğrenmek için yanına yaklaştığımızda giden otobüsler.
Ya da "ya ben sizi unutmuşum" sözleri...
Otobüsteyken ineceğimiz durağı anlayamamak, durakta beklerken hangi otobüsün geldiğini görememek sadece biz görme engellilerin sorunu değil; şehre yeni gelmiş olanların, okuma yazması olmayanların da sorunudur.

Herkezi bu konudaki paylaşımları için bekliyorum. Türkiye dışında yaşayanlar yaşadıkları ülkelerdeki sistemlerle ilgili bilgi ve izlenimlerini de paylaşırlarsa sevinirim.


nerminkumbar

14 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 16:05

Adem bey Allah şifa versin size öncelikle... Görme engelli biri olarak sizin fikirleriniz neler öncelikle bunu yazarsanız , daha iyi olur...

Neticede siz görme engelli birinin tespitleri ve fikirleri daha doğru olur...


zafer yenidünya

14 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 16:18

Adem bey sizin sorununuz bir demiryolu çalışanı olarak beni üzmüştür. şöyleki otobüslerde olduğu gibi bizim yolcu trenlerinde de aynı sorun yaşanıyor
İki yıl önce engelliler için asansörlü bir yolcu vagonu yapıldı hepsi okadar .oysa her trende birer vagon olması gerekiyor .
Sizin sorunlarınızı detalı bilmek isterim. teşekkürler


alabay

14 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 16:48

İstanbul'da en eksik olan durak isimlerin otobüsün içinde yazılıp söylenmemesi (!). Yanaşan otobüsün nereye gittiğini ama sadece duraklarda duran kişiler veya otobüs şöförleri yapabilir. Almanya'da görme engelli kişilerin ellerinde bir beyaz baston, yanında bir kızılhaç kör köpeği ya da kollarında bir işaret vardır, ona göre onlara davranılır.
Çevredeki insanlık yetersiz olursa otobüs değil uzay aracı bile yaramaz insanlara  

Şifa dilekleriyle

B. Alabay


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 19:09

İstisnasız olarak, gelinmekte olan her durağın isminin otobüsün içinde yazılı ve sesli olarak duyurulması gereklidir. Bir bant kaydı ve bir adet hoparlörle bu sorun kolaylıkla çözülebilir. Çoğu otobüse monte edilmekte olan dijital araç içi durak gösterge panelleri ile duyma özürlü dostlarımıza hizmet verilirken, sesli uyarı sistemiyle de görme özürlü dostlarımıza çok büyük bir fayda sağlanacaktır. Meblâğ mı? Umurumda bile değil!... Gerekirse İdare'ye 5 otobüs eksik alınsın ama, bu iki uyarı sistemi bir an evvel devreye sokulsun... Kaldı ki sesli uyarı sistemi, istisnasız bütün yolcular için de büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Herkesin kendini yaklaşan durağa göre ayarlamasına imkân sağlayacağı için, yolculuk hızı ve kalitesi de bununla paralel olarak artacaktır. Yeni gelen Citaro'larla yürüme engelli dostlarımıza hizmet kapısı biraz olsun aralandı. Bu hizmet bilinci soğumadan, yukarıda bahsettiğim sistemleri de oturturlarsa, hakikaten mükemmel iki çalışmaya imza atmış olacaklardır. Kim ne derse desin, bu millet kendileri düşünülerek yapılan hizmetleri asla unutmaz!...    

Akın KURTOĞLU


alabay

14 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 23:24

Alıntı:
Bir bant kaydı ve bir adet hoparlörle bu sorun kolaylıkla çözülebilir.

Bu artık bantla değil, dijital çip ile yapılır
Burada söylenen şeyler (ki aktarma da anlatılır, ya hat veya semt olarak) blok blok kayıt olup bilgisayar tarafindan birbirine bağlanır, böylece "sokak" (meselâ) tek kez kaydedilir. Tabiîki telafuzun değişiklikleri, ses tonu virgülden evvel yükselir, noktaya doğru iner ..., de kayıtta dikkate alınır.
Ama bizi dinleyen mi var ...

Hadi arkadaşlar, yarın öğleden evvel buradan bir kaç haftalığına ayrılıyorum, yine görüşmek üzere, Akın'cığım, benim vetolarımı kullan!

Hoşçakalın.

B. Alabay


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 23:42

Yürüme engelliler için İstanbul'da atılan ilk adımlardan biri; 1995-96 yılları arasında satın alınan alçak tabanlı, bsamaksız ve özel sürme paneli olan 7 adet Berkhof marka İETT otobüsü olmuştur. Sonradan bu projenin devamı getirilmedi ve maalesef yıllarca bu sayı 7'de takılıp kaldı. Hatlara verimli olarak dağıtılamadıkları için de (nedense sadece 222'ye yüklenerek   ) eldeki mevcut da aktif olara kullanılamadı. Hatta çift bilet atmak kaydıyla engelli hatlarına normal yolcular da biner oldular. Hizmete giren (ve 10 güne kadar girecek olan) toplam 450 alçak tabanlı İETT otobüsü bu açığı biraz olsun kapatacak gibi...

Yaya geçitlerindeki sinyal sesli geçiş ışıkları da bir aralar prototip olarak Saraçhane'de uygulanmaya başlamıştı. Günümüzde ise akıbetlerini bilmiyorum...

Akın KURTOĞLU


Kemal Çevik
14 yıl önce - Çrş 15 Mar 2006, 00:30
Uyarı sistemi


Arkadaşlar,

Otobüs içi sesli/yazılı uyarı sistemi gözüktüğü kadar kolay bir iş değil. Mevcut garip sistemde sürücünün her durağa gelişinde elle müdahele edip içerdeki ekrana gelinmekte olan durağı yazdırması gerekiyor ama buna kim dayanır. Çünkü arabanın nerede olduğunu bilmek gerek, bu da doğrusu ya IETT'mizin hiç merak etmediği birşey. Ya bir GPS ile araba izlenip gelmekte olan durak belirtilir, ya da duraktan aldığı bir sinyali içeride anlaşılır bir uyarıya çevirerek yapılır bu iş.

Bir zamanlar IETT'nin çok iddialı bir akıllı durak projesi vardı, iş dönüp dolaşıp oraya dayanıyor. Ama şu anda da aracın içine ve duraklara asılacak bir plan, liste hiç değilse engeliler ve okur yazar olmayanları kurtarabilir.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=136378#136378

Biliyorum bıktınız ama bunun RATP'deki uygulamasından nerelere geldiğimizi de bir hatırlayın.

Gelen durak:
Görüşmek üzere

Kemal ÇEVİK


Burç

14 yıl önce - Çrş 15 Mar 2006, 01:00

Bildiğim iki adet sesli yaya geçidi var, birisi Bostancı iskelesindeki, diğeri Ali Sami Yen önünde.

Murat Erol 2
14 yıl önce - Çrş 15 Mar 2006, 01:11

Okmeydanı SSK hastanesi - Diş sağlığı merkezi arasında da varsayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM