Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
messiah_haktan

13 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 22:41
[İST-G1.30] - AKBİL ile Ulaşım

İhtiyaçtan dolayı böyle bir başlık açıyorum. Nisan ayinda bir hafta İstanbul'dayim ve mümkünse bir haftalik bir bilet almak istiyorum. Gecen sene bir günlük mavi akbil almak istediğimde "resmin varsa yapariz" dediler ama yanimda resim yoktu, birgün icinde deymezdi. Asagidaki tabelaya göre ögrenci icin bir haftalik Akbil 17 YTL. Yani bir vesikalik ve 17 YTL verdikten sonra bir hafta boyunca bu mavi akbil ile istedigim kadar ulasim araclarini kullanabilecek miyim?

Sanirim bu sorunun cevabini bu bölümde alabilirim

Burç

13 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 22:46

Maalesef 2 katlı otobüslerde, halk otobüslerinde, belde otobüslerinde, trenlerde,
deniz otobüslerinde, ekspres otobüslerde geçmiyor. Ama gene de bence iyi fikir.

Engin

13 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 22:48

öğrenci kartı çıkarmak için resim isteniyor, bu kartı çıkarmak 5ytl veriyorsun (eskiden karaköy iett merkezinde 5dk da veriyolardı şimdi taaa ne zamana gün veriliyor bana 10 gün sonraya gün verdiler) bir de akbilin kendisi, yani metal silindircik var karta mone ediliyor, onun fiyatı da ya 5 ya 10 dur herhalde.

ben olsam sadece o silindircik akbilden alır tam yükletirdim 1 haftalık. ne vesikalıkla uraşır ne kart çıkartırdım o bir hafta için. başvurup sonra da beklemen zaten mümkün değil zaten anladığım kadarıyla.

serkan
13 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 23:00

Burç, deniz otobüslerinde geçmiyor demişsin.
Ben örneğin Yalova'ya akbil ile daha ucuza, öğretmen-öğrenci akbiliyle daha da ucuza gidiyordum.
Yanlış mı?.

Aa.. pardon, süreli Akbil için demiştin galiba.

messiah_haktan

13 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 23:28

Yani pesin ödeyip kotasiz ulasim araclarini kullanma sansim yok mu? Büyük sehierlerde genelde turistler icin böyle günlük-haftalik-aylik biletler oluyor. Bir kere para ödüyorsun sonra istedigin kadar ulasim araclarini kullanabiliyorsun.

Alıntı:
ben olsam sadece o silindircik akbilden alır tam yükletirdim 1 haftalık. ne vesikalıkla uraşır ne kart çıkartırdım o bir hafta için. başvurup sonra da beklemen zaten mümkün değil zaten anladığım kadarıyla.

Bu ne demek oluyor? "Tam" yükledigmi halde bir hafta boyunca sinirsiz kullanabilirmiyim?

Burç

13 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 23:37

Evet sınırsız, 17 yerine 32 YTL veriyorsun, "öğrenci" olduğunu ispat etmek zorunda kalmıyorsun.
2 dakika içinde kartı veriyorlar, sadece bir tek foto yeterli.
Doğrusu öğrencilik ispatının 10 gün sürdüğünü bilmiyordum.  
Paso göstermek yetmiyor mu?

Akbilin yuvarlak yeri (pili) için ayrıca para alıyorlar.
Eski bir akbilin varsa onu da taktırabiliyorsun.

messiah_haktan

13 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 23:41

Ama öte yandan 32 YTL verecegime 17 YTL verip ögrenci paso mu gösteririm, ayni kapiya cikmiyor mu?(eger 10 gün sürüyorsa tabiki olmaz) Engin baska bir sey anlatmaya calismis.. "Ben olsam silinidr akbilden alir 1 haftalik tam doldururum demis. O nasil oluyor?

Ayrica mavi akbil ile IETT otobüslerini, tramvay,metro ve vapurlari kullanbiliyorum degil mi?

bulent222
13 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 23:55

Paso için İstanbul'da öğrenci olmak gerekiyor, bu durumda siz alamazsınız. Ancak tam bilet kullanabilirsiniz. Mavi akbille belediye otobüsleri (2 kat ve ekspres hariç), vapurlar ve raylı sistemlere (metro, tramvay, tünel) binebilirsiniz.

messiah_haktan

13 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 00:00

Sirf Istanbul'da ögrenci olmak gerekiyor öyle mi? Hadi ben yurt disinda yasiyorum peki Ankara'dan gelen bir ögrenci de mi yararlanamaz bundan? Ayrica ögrenci ögrencidir bunun irki sehiri mi var? Avrupa'da okuyan ögrenciye de devlet yalik para baglamiyor!!

Burç

13 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 00:09

Engin'in dediği "sınırsız olmayan" akbil.
Sen gene birkaç arkadaşı yanında getireceksen en iyisi de bu olur,
çünkü sınırsız akbil  ile arka arkaya birkaç kişi binemezsiniz.
Para birleştirip bir tane 60 YTL'lik doldurursunuz, toplu alım indirimi ile
neredeyse üçte bir daha ucuza geliyor. Halk otobüslerinde falan istediğiniz yerde de
binersiniz. IETT'ye binerseniz bir buçuk saat içinde yapacağınız ikinci yolculuklar da
hep bedavaya gelir.

sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM