Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Yeni Hastane Yatırımları
123 ... 111213   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
SABRİ BİLGİN
12 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 15:20
Bursa - Yeni Hastane Yatırımları


Bursa'da son yıllarda hız kazanan sağlık yatırımlarına bir yenisi daha ekleniyor.  Osmangazi Belediyesi'nin Beşyol Kavşağı'nda yaptıracağı hizmet hastanesi için çalışmalar başladı.    
 

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Beşyol'da yaptıracakları hastane için bölgedeki işyerlerinin ön kamulaştırma çalışmalarına hız verildiğini ve konu ile ilgili bakanlıklarla da görüşüldüğünü söyledi.


Altepe, yaklaşık 200 yatak kapasiteli yapılması planlanan hastane için şöyle konuştu:


"Mevcut yerde bir bölümü belediyeye ait diğer bölümü ise işyerlerine ait geniş bir alan var. Burada tamirhaneler, müzikholler bulunuyor. Bu yerleri şahıslarla görüşüp kamulaştırma işlemlerine başlayacağız. Bu konu ile ilgili bakanlık görüşmelerimizde devam ediyor.Hastane binası tamamlandığında büyük bir yükü diğer hastanelerin üzerinden almış olacak. Fatih, Beşyol, Çirişhane, Gençosman, Demiryolu, Küplüpınar gibi mahallelerinde yaşayan nüfusa hitap edecek. Ancak başka mahlelerden gelen vatandaşlarımıza da hizmet verecek."


İnşaatı yaklaşık 20 trilyonun üzerinde olacağı düşünülen hastane binasının maliyeti bir hayırsever tarafından karşılanacak ve sonra hastane Sağlık Bakanlığı'na devredilecek.


Bu arada, AKP Bursa Milletvekili Dr. Şerif Birinç, Bursa'nın kamu hastanelerine ait yaklaşık 6 bin 500 civarında hasta yatağının bulunduğunu ancak bu sayının yeterli olmadığını savundu. Bursa kamu hastanelerinde 2 bin hasta yatağı açığının bulunduğunu belirten Birinç, şöyle konuştu:


Şevket Yılmaz Hastanesi'nin yanında yapılan 250 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi binası inşaatı var. Bunun kaba inşaatı bitmiş durumda.


Mustafa Dörtçelik'in yaptırdığı 500 yataklı göçmen konutları bölgesinde hastane binası var. Bunun zemin etütü ihalesi yapılacak. Yani 1 yıl içinde her iki hastane kaynak aktarıldığında bitecek durumda. Böylece Bursa'ya 750 yatak kazandırmış oluruz.


Bunların yanı sıra 400 yataklı Onkoloji( FSM Bulvarına yapılacak), 600 yatak kapasiteli de Yüksek İhtisas Hastanesi'nin yapılması planlanıyor. Bunlar hayata geçtiğinde Bursa'nın hasta yatağı problemi uzunca yıl çözümlenmiş olur."


Ayrıca bildiğiniz gibi Amerikan Hastanesi ve Medical Park'ta yıl sonunda Bursa'da faaliyete başlamış olacak.


Akın Alan
12 yıl önce - Çrş 15 Mar 2006, 13:07

İl Tipi Sağlık Ocağı Projesi

TEKNİK ÖZELLİKLER

256 m2 taban alanı
768 m2 toplam kullanım alanı

7 doktor muayene odası
1 diş hekimi muayene odası
1 gebe muayene odası ve gebe tuvaleti
0-6 yaş çocuk muayene odası
1 enjeksiyon-pansuman odası
1 acil müdahale odası
1 laboratuar
1 aşı odası
1 doğum odası
Mama mutfağı ve eğitim odası
1 adet özürlü tuvaleti
6 adet personel tuvaleti
Yemekhane
Mutfak
Çamaşırhane
Kazan dairesi
2 adet depo
1 aile planlaması odası
1 ebe odası
 


 


 


Bu proje, bundan sonra il ve ilçe merkezlerimizde inşa edilecek tüm sağlık ocaklarımız için esas alınacaktır. Halihazırda temeli atılmış bulunan Esenevler, Cumalıkızık, Zümrütevler, Mudanya 1 Nolu ve İnegöl 2 Nolu sağlık ocakları bu proje ile inşa edilmektedir.


Akın Alan
12 yıl önce - Pzr 02 Nis 2006, 11:49

Sağlıkta dev adım

Ümran Sönmez Medikal Onkoloji Kliniği açıldı
   

   Bursalı işadamı Celal Sönmez'in eşi Ümran Sönmez adına Uludağ'ın eteklerinde kurulan hastane, kanser hastalığını yenen ünlü sinema sanatçısı Filiz Akın'ın da katılımıyla açıldı. Yaklaşık 1.5 milyon YTL'ye mal olan 70 yatak ve 400 kemoterapi kapasitesiyle 700 hastaya hizmet vermesi beklenen hastanede ayrıca tıbbi tedavinin yanında hastalara psikolojik ve sosyal rehabilitasyon hizmetleri de verilecek. Törende açılış konuşması yapan Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Başhekimi Sedat Demir, Türkiye'de kanserden ölenlerin sayısının her geçen gün arttığını ifade ederek, "Kanser hastalığı toplumun sağlık sorunu. Türkiye'nin her yerine kanser hastaneleri açmak zorundayız. Kanser tedavisinde, ilaç tedavisinin yanında moral ve motivasyon da çok önemli. Lüks bir otel görünümündeki bu hastanede hastalarımızı en yüksek moralde tutup tedavi etmeyi hedefliyoruz" dedi. Açılışta konuşan Ümran Sönmez ise, hastanenin projesini ilk duyduğunda çok duygulandığını belirterek, "Aile geleneğini devam ettirmek ve rahmetli babam Ali Osman Sönmez'in ruhunu şad etmek için bu hastaneyi açtık. Bu tesisin tüm yurttaki ihtiyaç sahiplerine şifa dağıtmasını istiyoruz" diye konuştu.SABRİ BİLGİN
12 yıl önce - Çrş 19 Nis 2006, 16:26

Çekirge Devlet Hastanesi yenilenmeye devam ediyor...

Geçtiğimiz yıl 650 hasta yatağı ile tüm kliniklerin değiştirildiği Çekirge Devlet Hastanesi'nde şimdi de 36 yıllık ameliyathaneler ile acil servis baştan aşağı yenileniyor.  
 

Çekirge Devlet Hastanesi, 36 yıllık ameliyathanesi ile fiziki koşulları yetersiz olan acil servisini yeniliyor. Ayrıca yılda 24 bin ameliyatın yapıldığı kurumda önümüzdeki aylarda hayata geçecek projede doğum dışındaki tüm ameliyatların CD'ye alınacağı bildirildi.


Çekirge Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Tümay, ameliyathanelerin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağını acil servisin ise hastane döner sermayesi ve bağışlarla tamamlanacağını söyledi. İnşaat çalışmalarına önümüzdeki ay içinde başlanacağını ifade eden Tümay, yeni çalışmayla poliklinik sayısını 56 'tan 120'ye, yoğun bakım yatak kapasitesinin ise 100'e ulaşacağını açıkladı. Tümay, şu bilgileri verdi:


"Sağlık Bakanlığı tarafından yaptırılacak ameliyathanelerde en son teknoloji, cihaz ve tıbbi alet kullanılacak. Şu an mevcut ameliyat odamızın sayısı 16. Yeni sistemde bu sayı 20'ye yükselecek. Doğum dışındaki tüm ameliyatlar CD'lere kaydedilecek. Bir hata bir itiraz söz konusu olduğunda istendiği an kaydedilen ameliyat görüntüleri ilgili yerlere verilebilcek. Bunun yanı sıra mevcut acil servis ünitemiz yıkılıp tamamen yenilecek. Ve 4 katlı bir binadan oluşacak. Bununla ilgili proje çizimleri devam ediyor. Bakanlıktan onayımızı aldık. Şu anki acil servisimizde 600 metrekarelik bir alanda hizmet veriyoruz. Yapacağımız inşaatımızın en alt katında 120 poliklinik üst katı tüm branşlara hitap eden bir acil servis en üst katı ise 100 yataktan oluşan yoğun bakım ünitesine sahip olacak. Yoğun bakım ünitelerinde respiratör, monitor ve diğer cihazlar olacak."


Tümay, ayrıca karbonmonoksit ile reanimasyon ünitelerinin de hastaneye kazandırılacağını belirterek böylece Bursa'nın yıllardır kanayan yarası olan yoğun bakım ünitesi yatak sayısının artarak diğer kurumlarda bir rahtlama sağlanacağına dikkat çekti. Yeni yapılacak acil servisin içinde 2 ameliyathanenin de bulunacağını sözlerine ekleyen Tümay, bunun yanı sıra 20 müşaide odasının da bu alanda hizmet vereceğini söyledi.


Anımsanacağı üzere geçtiğimiz yıl 650 hasta yatağı ile tüm klinikler değiştirilip idari kat da yenilenmişti. Psikiyatri, diyaliz ve fizik tedavi üniteliri de yeni binalarına taşınmıştı. Eski hantal ve çirkin görünümünden uzaklaşıp yepyeni çağdaş, modern bir çehreye kavuşan Çekirge Devlet Hastanesi, bu uygulamalarıyla her geçen gün kendini yenileyerek hizmet kalitesini yükseltmeye devam ediyor.


Tolga Şengün
12 yıl önce - Prş 20 Nis 2006, 00:26
Bursa'daki yeni hastane yatırımları


Konur Cerrahi Tıp Merkezi'de Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda yaptırmakta olduğu binasını Acıbadem Hastanesi'ne devrettikten sonra kendisi için yeni bir bina inşatına başladı. İnşaat alanı ise Acemler Caddesi üzerinde eski Konur Hastanesi binası (yeni Özel Kalp Hastanesi) ve Cerrahi Tıp Merkezi arasında kalan otopark. (bkz. www.konur.com.tr)

SABRİ BİLGİN
12 yıl önce - Prş 18 May 2006, 17:25

Alıntı:
Kentin doğusuna sağlık kompleksi

Fikir,Kestel'e sağlık ocağı yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı'ndan gelen 650 milyar lira ödeneğin nasıl değerlendirilebileceği tartışmasından doğdu.

Gelen parayla bilinen tarzda bir sağlık ocağı mı yapılması gerektiği, yoksa biraz daha zorlayarak onun yerine kentin doğusuna hizmet verecek bir hastane mi yapılmasının daha doğru olacağı tartışmaya açıldı.

Bu aşamada…

Kestel'de, Çimento Fabrikası'nın yakınlarında sağlık alanı olarak ayrılmış 200 dönüm olduğu anlaşıldı.


Konuyu değerlendirmek üzere de pazar akşamı bir toplantı yapıldı.Toplantıya,Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Faruk Çelik başkanlık etti. Daha doğrusu, Çelik toplantıda Sağlık İl Müdürü Serhat Yamalı ile Kestel Belediye Başkanı Yener Acar'ı buluşturup bir araya getiren kişi oldu.AK Parti İl Başkanı Hayrettin Çakmak ile İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Tunçak da toplantıya katıldılar.Konu enine boyuna masaya yatırıldı ve tartışmaya açıldı.Yapılan tartışmalarda; gelen 650 milyar liranın bir sağlık ocağı için fazla olduğu, bunun yerine ihtiyaçların karşılanabileceği hastane yapılmasının daha doğru olduğu noktasında uzlaşıldı.Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın son Bursa gezisinde dile getirdiği "En büyük amacımız Bursa'ya bir sağlık kompleksi kazandırmak" sözü anımsandı.Bunun üzerine,kentin doğusundaki sağlık sorunlarının çözülebileceği bir sağlık kompleksi düşüncesi üzerinde yoğunlaşıldı.Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, söz konusu 200 dönüm arazinin çevresinde belediyenin elde edebileceği başka yerler de olduğunu, bunların elde edilmesiyle kompleks arazisinin 350-400 dönüme çıkabileceğini söyledi.Arazinin hemen yanında bulunan 20 dönümlük orman arazisinin aynen korunabileceği ve bunun da doğal çevre düzenlemesi olarak hastane için yararlı olacağı görüşü ortaya kondu.


Sağlık İl Müdürü Serhat Yamalı ise, arazinin genişlemesi halinde buraya Devlet Hastanesi'nin bir yataklı tedavi birimi açılabileceğini, göğüs ve çocuk hastaneleri yapılabileceğini, hatta Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi yanında bulunan Diş Hastanesi'nin nakledilebileceğini bildirdi.Gerektiğinde,burada bir de doğum hastanesi kurulabileceğini ekledi.Yıldırım başta olmak üzere Kestel ve Gürsu ile yine güzergahın devamında yer alan Yenişehir ve İnegöl'ün sağlık sorunlarının böyle bir sağlık kompleksi ile çözümlenebileceği, bu sayede hem bölgede yaşayan vatandaşın daha kolay ve daha kaliteli sağlık hizmeti alabileceği, hem de merkezdeki hastanelerin rahatlayacağı sonucuna varıldı.

Toplantıya başkanlık eden Grup Başkanvekili Çelik, önce Kestel Belediye Başkanı'na dönüp arazinin ne kadara çıkarılabileceği çalışmasını hemen başlatmasını istedi. Sağlık İl Müdürü'nden de kentin doğusundaki sağlık kompleksi bünyesinde hangi hastanelerin bulunması gerektiğine dair bir fizibilite çalışması yapılmasını istedi.

Sonra da hedefi gösterdi:

"Bu çalışmalar hemen tamamlansın, 22 Mayıs Pazartesi günü teknik arkadaşları da alıp Ankara'da buluşalım ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ile görüşerek ilk adımı atalım."Olay Gazetesi,Ahmet Emin YılmazEbru K.Türk
12 yıl önce - Prş 18 May 2006, 20:44

Bu haber çok güzel ama şehrin doğusuna ve özellikle de Kestel gibi en doğudaki ilçenin içine yapılacak bu kadar büyük bir sağlık kompleksi ölü bir yatırım olabilir.

Malum, Bursa doğu-batı yönünde genişlemiş kent.  Şehir merkezindeki yerleşimin başladığı en doğusundaki ilk yerleşim birimi ile en batısındaki son yerleşim birimi arasında 40-50km civarında mesafe var. Kuzeybatıya yani Mudanya yönüne olan genişlemeyi hiç saymıyorum bile. En doğuya yapılacak bu kadar büyük bir hastane şehrin orta ve batısındakilerin hiç bir işine yaramaz  

En azından metro bağlantısı tamamlanmadan öyle bir yerin ne kadar kullanışlı olacağına emin değilim. Kestel metro bağlantısı da 2012den daha önce bitmeyeceğine göre o mesafede taşıma su ile değirmen çevirmek zor geldi bana.    Yine de uzun vadede gayet yerine bir karar olarak gördüğümü de belirtmek isterim.

Gerçekten en doğuya yapılacak ve artık hastane demekten çıkıp bir sağlık kompleksine dönüşen büyük bir proje sadece Kestel ve Gürsu değil, Yıldırım'ın doğu semtleri ve hatta Yenişehir, İngöl gibi ilçelerin dahi hiç şehrin merkez trafiğine sokmadan sağlık ihtiyacını giderebilir. Neyse dediğim gibi yeter ki metro bağlantısı olsun şehre. Aksi halde verimli olabileceğini samıyorum..  


En son Ebru K.Türk tarafından Prş 18 May 2006, 21:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


Akın Alan
12 yıl önce - Prş 18 May 2006, 20:54

Bende Ebru'ya katılıyorum.

Şimdi Çimento Fabrikasının oralada beleş arsa var diye gidip oraya para akıtmanın çok bir faydası olacağını düşünmüyorum.

Doğum Hastanesinin oraya taşınması gündemdeymiş.

Doğum aciliyeti olan bir olaydır,hasta oraya gidene kadar 9 doğurur.

Belki gelecek 5-10 yıl için düşünülebilir.Ayrıca böyle büyük komplekslerin,şehrin 3 büyük ilçesinden birisine yapılması taraftarıyım.


levent tmr
12 yıl önce - Prş 18 May 2006, 22:25

Akın kardeşim İl tipi sağlık ocağı projenizde
daha ilk görüşte,, girişte rampa bile yok.......
içerde asansörde göremedim....yapmayın
kapılarda mutlaka 110- 120 cm değildir, acil in ismini
koymuşsunuz hani acile hasta giremez kardeşim...
lütfen bu yapıyı yapmayın,, hiç değilse tabelaya yönlenip,
vakitten kaybedip insanlar ölmez.......


Akın Alan
12 yıl önce - Prş 18 May 2006, 22:35

Evet Bina ufak duruyor fakat taban alan 256m^2 bence bir sağlık ocağı için gayet yeterli.

Rampa kısmına,gelince evet projede belirtilmemeiş ama merdivenlerin bir bölümü rampa olur.

Acil için 1 oda var,sonuçta unutmamak gerekir burası bir sağlık ocağı buraya getirelecek acil hastalar;kol kırılması gibi acil durumlarda getiriliryani bir ameliyatlık durum hastanelere götürülür.

Bildiğim kadarıyla bu proje diğer illere örnek olarak gösterilmiş ve yapılanlar hizmet açısından yeterli görülmüştür.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet