Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bünyamin
12 yıl önce - Pzr 12 Mar 2006, 12:40
Kayseri - RESSAMLAR SOKAĞI'NA KAVUŞTU


Büyükşehir Belediyesi bir ilke daha imza atarak amatör ya da profesyonel ressamların biraya gelip resim yapabileceği bir  'Ressamlar Sokağı' oluşturdu.

Mimarsinan Parkı içerisindeki Mimar Sinan Heykeli'nin önünde düzenlenen törenle ilk adımı atılan Ressamlar Sokağı'nda ilk gün programı olarak şehir dışından gelen Çoban Ressam Süleyman Şahin ve arkadaşları ile Kayseri ressamlar ve Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri resim çalışması yaptılar.

Kayseri Valisi Osman Güneş, Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ın yanısıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ve Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Hayri Özdengül ile sanat camiasından çok sayıda ressam, müzisyen ve öğrencilerin de katılımıyla bir tören düzenlendi.

Burada yaptığı konuşmada sanata ve sanatçıya destek olan Büyükşehir Belediyesi'nin büyük iş yaptığını söyleyen Kayseri Valisi      Osman Güneş, bu sokağın sanatın gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Kocasinan Belediye Başkan   Bekir Yıldız da konuşmasında şehirde eksikliğini hissettikleri konularda çalışma yaptıklarını ifade ederek,     "Büyükşehir Belediyemiz bir ilke daha imza atarak ressamlarımız için 'Ressamlar Sokağı' oluşturdu. Burada şehrimizin değişik yerlerinde resim çizen insanlarımız biraraya gelecekler ve bundan sonraki çalışmalarını burada yapacaklar. Burası zamanla bir sanat merkezi haline gelecek, bir köşesinde ressamlar resim yapacak, bir köşesinde müzisyenler müzik yapacak. Sanat dolu bir mekan haline gelecek"    diye konuştu.

Çoban Ressam olarak bilinen ve Türkiye'nin değişik şehirlerinde sokak ressamlığı yapan     Süleyman Şahin de Türkiye'de gerçek anlamda ressamlar sokağının ilk kez Kayseri'de yapıldığını belirtti ve bu konuda göstermiş oldukları yaklaşım için Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Vali Güneş ve diğer katılımcılar resim yapan sanatçıları ve öğrencileri tek tek gezerek resimleri incelediler.
 
 
 


 Bünyamin
12 yıl önce - Pzr 12 Mar 2006, 12:45
Kayseri'de 'Dünya Ressamlar Günü'


Süleyman Şahin, Bayram Saltabaş ve Cengiz Çeliker, 27 şubatı Kayseri'de açacakları sergiyle 'Dünya Ressamlar Günü' ilan edecek.

Şahin, Saltabaş ve Çeliker, Cumhuriyet Meydanı'ndaki tarihi Hunat Camii önünde, tuvallerine tarihi mekanların yağlıboya tablolarını yaparak, gazetecilere açıklama yaptı.  

Anadolu'da ve Türkiye'nin doğusunda kültür ve sanat faaliyetlerini daha çok artırmak için yola koyulduklarını belirten Şahin, ''dünyada 'Ressamlar Günü' diye bir gün yok" açıklamasında bulundu.

Şahin, "dünyanın ortası Türkiye, Türkiye'nin ortası Kayseri. Kayseri'de ressamlar gününü biz ilan edeceğiz. 27 şubatta çalışmalarımızdan oluşan sergiyi açarak, bu günü, 'Dünya Ressamlar Günü' ilan edeceğiz. Dünyada resim sanatından daha kıymetli birşey olmadı'' dedi.

Kayseri'deki sanatseverlerle biraraya gelerek, Ressamlar Sokağı'nı kuracaklarını da belirten Şahin, Türkiye'nin doğusuna kaydırmayı düşündükleri kültür ve sanatın öncülüğünü Kayseri'de başlatacaklarını açıkladı.

Ressam Cengiz Çeliker, Kayseri'nin tarihi eser yönünden çok zengin bir kültüre sahip olduğunu da belirterek, ''bu eserler resme alındığı takdirde daha geniş kitlelere tanıtılır. Örneğin, Mevlana'nın hocası Seyyid Burhaneddin'in türbesi önünde dönen bir Mevlevi resmi, bu yeri daha iyi tanıtır'' dedi 

CNN TÜRK


Bünyamin
12 yıl önce - Pzr 12 Mar 2006, 12:51
27 Şubat'ı Ressamlar Günü İlan etmek yetmez Bir de sergi açacaksın !


27 Şubat'ı 'Dünya Ressamlar Günü' ilan eden ve bir ressamlar sokağı kurulması için Kayseri'ye gelen 4 ressam, Kültür Merkezi'nde resim sergisi açtı.
  
Kayseri'ye gelen 4 ressam Süleyman Şahin, Bayro, Mualla Şahin ve Cengiz Çeliker tarafından Kültür Merkezi'nde bir sergi açıldı. Serginin açılışı Vali Osman Güneş tarafından yapıldı. 73 eserin yer aldığı sergi, 10 Mart'a kadar açık kalacak. Resim sergisinin açılışına Vali Güneş'in yanısıra, İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş da katıldı. Açılış öncesinde bir konuşma yapan "Çoban Ressam" lakaplı Süleyman Şahin, amaçlarının resim sanatının daha iyi tanınmasını sağlamak olduğunu söyledi. Şahin ayrıca, 2007 yılında Kayseri'de uluslararası ressamlar festivali yapmayı düşündüklerini kaydetti.
Vali Güneş de sanata verdikleri önemden bahsederek, sergiye katkıda bulunan ressamlara teşekkür etti. Açılışın ardından 4 ressam, sergiyi gezenlere resimleri hakkında bilgiler verdi.  


Bursa Hakimiyet GazetesiHasan18

12 yıl önce - Pzr 12 Mar 2006, 20:13

Kayseri içinde müstakil bir şehir sayfası açmalı diyorum. Takip ediyorum Kayserili arkadaşlar memleketleriyle çok ilgililer ve sitede devamlı haber yazarak Kayseriyi gündemde tutuyorlar. Kayseri bencede hızla ve gösterişsiz ilerleyen güzzel bir ilimiz. Kayserili arkadaşları kutluyorum ve site yönetiminden Kayseri şehir başlığının açılmasını talep ediyorum.

senayy
12 yıl önce - Sal 27 Hzr 2006, 14:56

Kayseri  Anasayfada yer edinmeyi hakediyor bence de...

Burç

12 yıl önce - Sal 27 Hzr 2006, 19:17

Kayseri'nin anasayfada yer edinebilmesi için Burhanettin arkadaşımızdan başka bir
adetcik Kayserilinin daha fotoğraf çekip, siteye eklemeye başlamasını bekliyoruz.
(internette bulduğu haber ve fotoğrafları değil)cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET