Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

16 yıl önce - Cmt 11 Mar 2006, 10:28
Tarihi yarımadaya girişin paralı olması

"Avrupa'da da öyle" diyerek, sanki alternatif bir
metro sistemi mevcutmuş gibi, istedikleri noktalarda  arabalardan geçiş ücreti
alınması bana pek kanuni gelmedi.

savas_28

16 yıl önce - Cmt 11 Mar 2006, 16:57

Bu uygulama banada pek kanuni gelmedi.
İnsanlar işleri gereği ordan oraya gidiyorlar.
Kendimden örnek vereyim ben işim gereği hergün İstanbul'un bir çok semtine gidiyorum.
O semt'ten bu semt'e girişimde hep paramı ödeyeceğim? Üstelik bir gittiğim yere günde 2'den fazla gittiğim oluyor yinemi para ödeyeceğim?
Bana göre mantıksız bir uygulama çoğu İstanbul'da yaşayan vatandaşlar tarafından da tepki geleceğini umuyorum.

Deniz Gözlü

16 yıl önce - Cmt 11 Mar 2006, 18:38

Bana da kanuni gelmedi, yoğun yere arabası ile giren zaten paradan önce cezasını çekiyor, her gün bile bile dakikada 1 metre hızla aktığını bildiği bir trafiğe giren bir insandan para cezası almaya gerek yok.

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Çrş 15 Mar 2006, 03:54

Suriçi'ne girerken para ödeyen bir oto sahibi, bir de park yeri için değnekçilere haraç ödeyecek zaten. Böylece katmerli bir para ödeme sistemi getirilmiş olacak...   Ama belirli aralıklarla bol miktarda ve ücretsiz katlı otoparklar yapmaları durumunda uygulama tartışılabilir. Çünkü bu izole edilmiş alana girişte verdikleri paralar, aslında baştan mecburen ödedikleri katlı otopark ücretleri olduğu için, hiç kimse yolun sağ şeridine arabasını bırakmaya tenezzül dahi etmez. Nasıl olsa parasını ödeyerek, bir süreliğine satın aldığı bir katlı otopark alanı cepte!... Katlı otoparklar da insanları bezdirmeyecek mesafelerde olduğu taktirde, bir taşla iki kuş vurulur. Hem belediye değnekçilerden kurtulur, park ücretleri legal bir şekilde toplanır, hem de yolların sağ şeritleri ferahlar...  

Akın KURTOĞLU

sabahattin kayış

16 yıl önce - Çrş 15 Mar 2006, 08:28

Bana oldum olası Deli Dumrulu hatırlatır, köprüden ücretli geçişler, bu yüzden mitolojiden bir alıntı yaptım, sözüm meclisten içeri... Araştırmacıların Deli Dumrul felsefesinin günümüze yansımaları üzerine yazdıkları bir kaç satırı önünden arkasından kesip kuşa çevirerek size sunuyorum...

Alıntı:
Dede Korkut tan Murathan'a Deli Dumrul "
L. Burcu Dündar  
....................
Deli Dumrul un  öyküsü kısaca şöyledir: Oğuzda Duha Koca Oğlu Deli Dumrul denen biri varmış. Kuru bir çayınüzerine köprü yapmış; geçenden 33 akçe, geçmeyenden döve döve 40 akçe alırmış...

..........
Belki de yalınlıklarından  ötürü günümüzde pek ilginç bulunmayan bu tür  öykülere yakından bakıldığında, bunların aslında kolektif bilinç dışının resimleri oldukları ve toplumların çekirdeğinde yaşamış, istisnasız her bireye aktarılmış düşünce motiflerini sundukları görülür. Mitler, insanlığın evrensel köklerine ait belirlemelerin yanısıra, belli bir coğrafyanın tarihsel bir döneminin ya da halkının deği?en koşullara paralel olarak oluşturduğu bilincin de yansıması olabilir. R.A. Johnson ın şu sözleri burada anımsanmalıdır: Unutmamak gerekir ki, bir mit yaşayan bir nesnedir ve her bireyin içinde yer alır. Eğer onun, içinizde  örülüp biçimlendiğini fark edebilirseniz, mitin katkısız ve gerçek özünü elde edebilirsiniz herhangi bir mitten alabileceğiniz en değerli ürün, onun kendi psikolojik yapınız çerçevesinde nedenli canlı olduğunu görme olanağıdır...

..........
Köprünün Dumrulun yaşamında ve genelde de bir geçiş dönemini, farklılaşmayı imlediği düşünülürse, onun neden köprüden geçmemekte direnenlerden daha fazla haraç aldığı aç ıklığa kavuşur. Köprünün ötesine gecmemekte direnip berisinde kalanlar Dumrul'un hışmına uğrarlar çünkü onlar eski düzeni sürdürmek istemektedirler...
............
[1] Ergin, Muharrem. Dede Korkut Kitab1. Ankara: TDK Yay1nlar1, 1997.
[2] Mungan, Murathan. Cenk Hik ?ayeleri. 1986.  Istanbul: Metis Yay1nlar1, 1999.
[3] Dumrul ile Azrail.  Adam  öykü 29 (2000): 117-40.
[4] Saydam, M. Bilgin. Deli Dumrul un Bilinci.  Istanbul: Metis Yay1nlar1, 1997.

tarixucu
15 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 16:00
Herkese selam

Bencede çok mantıklı değil, ancak Kadir TOPBAŞ ın söylediği her arabadan aylık 100 YTL alma fikri en azından park sorununa bir çare olabilir. 100 YTL verilecek ve açık otoparklar ücretsiz olacak. Aynı zamanda parklarda yine personel olacak.

ELCIN19
15 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 16:47

Aylik 100 ytl alip acik otoparklari ücretsiz yapacakmis. Yaniücretini pesin alacakmis demek.

Istanbul, u dunyanin hic bir yeriyle karsilastirmam ,güzelligi konusunda , ama bazi yerlere parali girisi savunurken verdikleri örnek şehirlerlede kiyaslayamam trafik ve toplu ulasim acisindan. Londra ,Singapore gibi yerlerle kiyaslamak komik olur. Onlarin toplu tasim sistemi saat gibi isliyor. Ne zamanki bütün Istanbul metro ve tramla heryerine kolayca ulasilir, iste o zaman belki araç kullanmanin lüks oldugu hatlar veya durumlar olusur. Trafikle kiyaslayacaksa Istanbulu Mexico veya Bangkong la kiyaslasinlar, gerci onlarin bile sky metrosu varda.

Daha önce Ankaradaki park sorununda yazmistim.

Geç kalinmis olsada cok acil bir sekilde  PARKMATIK takilmali sehrin her yerine , kurallara uymayanda agir cezalandirilmali. Istanbul gibi maddi kaynaga ihtiyaci olan bir belediye icin inanilmaz bir gelir kaynagi.

BÖYLELIKLE BIZDE , HEM AGLAYIP AYRIMCILIGA UGRADIGINI SÖYLEYIP , HEMDE SEHIRLERIN HER YERINDE HAKSIZ ,VERGISIZ KAZANCLARIYLA , YEDIGI KABA SI... HAINLERI  ,  ZENGIN ETMEMIS OLURUZ.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 16:52

Alıntı:
kurallara uymayanda agir cezalandirilmali.

Maalesef, işin kilitlendiği nokta da tam olarak burası işte... Bırakın ağır şekilde cezalandırmayı, normal yürürlükte olan cezalar dahi uygulanmıyor, sadece teoride kalıyor.

Akın KURTOĞLU

nedimk
15 yıl önce - Pzr 26 Ksm 2006, 12:23

Peki bu parayı vermeyi kabul etsem, her istediğim noktada ve her an boş bir park yeri bulma garantisi verilecek mi.

Turgut Kurttaş
15 yıl önce - Pzr 26 Ksm 2006, 13:22
Önce proje üretsinler

Arkadaşlar Aylık 100 YTL alıp açık otoparkları ücretsiz yapacaklarmış. Bizde bu masala inandık bunlar aslında alıştırma yapıp yoklama çekiyorlar inanmak olası değil.
İstanbulumuzun bazı merkezi yerlerine girişi ücretli yapacaklarmış. Bazı arkadaşların belirttiği gibi dünyanın başka yerlerinde benzer uygulamalar var fakat oralarda her türlü alternatif ulaşım araçları var.
Sen daha doğru dürüst raylı sistem yapamamışın bide sıkılmadan peşin para ver uygulamasından bahsediyorsun efendi bu millet aptal değil vermediğin hizmetin karşılığını alamazsın önce sen kendi görevlerini yerine getir. Sonra para talep edecek fikirler üret.
Yapacakları okadar çok proje varki nasıl oluyorda olmayacak projeler düşünüp para toplamaya kalkıyorlar.
Önce iş üret yeni projeleri hayata geçirin vatandaşa rahatlık getirin sonrası kolay....saygılarımla

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM