Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
hakan_1970
14 yıl önce - Sal 04 Nis 2006, 01:07
Köprünün rahatlaması?

Alıntı:
Ödeme gişeleri kaldırılıp ücretler 2 ile çarpılınca, buradaki yol tamamıyla rahatladı.

Geç kalmış olsa da OGS/KGS uygulaması mutlaka olumlu etki yapacaktır.
Ancak hergün köprüden geçen biri olarak, özellikle gişelerin olmadığı yönde trafiğin daha çok biriktiği görüşündeyim.
Hele hele Cuma akşamları, sanıldığının aksine, Asya'dan Avrupa'ya geçişin her iki köprü için de en ağır işleyen köprü geçişi olduğunu sanıyorum.
Bunun da nedeni şeritlerin dağılımı. Akşam Boğaziçi Köprüsünde  4 şerit Asya'ya, 2 şerit Avrupa'ya akıyor.
Karayolları'nın hergün aynı saatte kukaları dizmek/toplamak rutini yerine her iki yöndeki araçların da köprüyü eşit ya da birbirine yakın zamanda geçmesini sağlaması gerekiyor.
Yani yoğunluğu ölçmesi, süreler tutması, bilimsel çalışması gerekiyor.

Kadir Özmen
14 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 20:26

Kgs'de çok mantıksız bişe ya. sonuçta kartı okutucan. camını acıcan. kolun uzanmicak arabadan inicen vs vs. gene trafik birikicek arkada. Bütün gişeleri ogs yapacaksın kurtulacaksın. Adam niye gidip 80ytl verip ogs alsın. Ogs'i olmayan Kgs 'e yonelecek. bu seferde kgs çilesi başlıcak. bitmez bu çile bence.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pts 10 Nis 2006, 05:21

Nakit gişeleri iptal edildikten sonra, Birinci Boğaziçi Köprüsü'nün ortaya doğru olan 4-5 gişesinin tamamıyla kaldırılmakta olduğunu farkettim. Bu yolu kullanan arkadaşlar, bu konudaki son bilgileri buraya yazabilirlerse, arşivlik bir veriyi, kesin tarihi ile sabitlememiz mümkün olacaktır.    

Akın KURTOĞLU

selim_
14 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 18:22

Bugün geçerken özellikle dikkat ettim. Solda 5 OGS, yanında 4 KGS, en sağdaki ayrı gişelerde ise 2 OGS ve 2 KGS gişesi hizmet veriyor.

Yusuf Göksel
14 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 21:21

3 yıldır hergün sabah 08:00-12:00 arası bir saatte mutlaka Avrupa'dan Asya'ya geçen birisi olarak yeni sistemle beraber sabahları 2 şerite düşen Asya'ya geçişin eskiden %90 ihtimalle köprülü kavşakta başlayan trafiğin tamamen eridiğini söylemekten mutluluk duyuyorum.

hakan_1970
14 yıl önce - Cum 14 Nis 2006, 23:49
Köprüdeki kuka uygulamasının kaldırılması ya da hafifletilmesi gerekiyor!!!

OGS/KGS mecburiyeti sayesinde gişe yönünde trafiğin rahatladığı kesin.
Boğaz Köprüsü'nde sol şeritten itibaren 5 OGS, 4 KGS, az ileride 1 KGS, 1 OGS, 1 OGS (geniş, otobüsler için) ve 1 KGS uygulaması işe yaramış durumda.
Şimdi sıra yoğun saatlerde diğer şeridi Boğaz Köprüsü'nde 2, FSM köprüsünde de 3 şeride düşüren (buna karşılık yoğun yön 4+5=9 şerit hala) kuka uygulamasının kaldırılmasına ya da hafifletilmesine gelmeli artık.
Sanıldığının aksine, örneğin akşam saatlerinde Asya-Avrupa geçişi diğer yönün geçişinden daha uzun sürüyor. Araç sayısı daha az olmasına rağmen 5 şeride karşı 9 şerit orantısızlığının değişmesi gerekiyor. Bu uygulama yüzünden 2 şerit akan Boğaz Köprüsü'nde kuyruk Çamlıca'ya (TEM'den birleşen yola kadar; yani yaklaşık 40-45 dakika sürebiliyor köprüyü geçinceye kadar), FSM'de ise Ümraniye-Şile çıkışından FSM'ye kadar kuyruk oluyor ve araçların 3 şeritten akması geçiş süresini bir hayli uzatıyor.
Kuka uygulaması tamamen kaldırılmasa bile hiç değilse hafifletilmeli, örneğin saatleri azaltılmalı. 22:00 yerine 20:30'da kukalar kaldırılabilir, ya da 1 saat geç kuka konmaya başlanabilir. Hiç değilse iki köprüden birinde vazgeçilebilir.
Umarım bu konu basın ya da karayollarının ilgisini çeker ve zaman ölçümleri yapılır da, üvey evlat muamelesi gören akşam Asya-Avrupa geçişi de bir nebze olsun rahatlar.

selim_
14 yıl önce - Sal 02 May 2006, 23:53

Daha önce planlandığı gibi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 4 değil, 8 tane nakit ödeme gişesi bulunuyor. Herhalde çok kuyruk olmasından endişe edilerek bu uygulama yapılmış.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Çrş 03 May 2006, 01:32

Alıntı:
Daha önce planlandığı gibi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 4 değil, 8 tane nakit ödeme gişesi bulunuyor.

Yakında FSM Köprüsü'nün tüm geçişleri yeniden eskisi gibi paralıya çevrilirse hiç şaşmam...   Çünkü bizde âdettendir... Bir kural; uygulanmamak, ya da uygulamadan olabildiğince sapmak amacıyla konulur. Söylenen sözün ardında durulmaz. Verilen ilk karar evrilir, çevrilir, gün gelir bitirilir...  

Akın KURTOĞLU

Selcuk Aral

14 yıl önce - Pts 05 Hzr 2006, 01:10

(+)

Sevgili Akin !

Yukarda görmüs oldugun *Türk zekâsini öven* küpür bugün ki Sabah Gazétesinden alinmistir. Sâyet bu durum baska bir ülke'de cereyân etseydi ben yazacaklarimi bilirdim. Simdi sadece bas salliyarak geciyorum.

Iyi geceler

iguler
14 yıl önce - Pts 05 Hzr 2006, 06:32

Ben dunyanin hicbir yerinde boyle birsey duymadim, en cok trafigin oldugu yer Manhattan'a girislerde bile boyle bir uygulama yok, istanbul koprusune girecek bir yabanci sehirden gelen insana, boyle bir ceza uygulatmak gercekten utanmalari gereken bir durum.

sayfa 5
ANA SAYFA -> ULAŞIM