Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bünyamin
12 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 21:13
Kayseri Ressamlar Sokağı'na kavuştu


Büyükşehir Belediyesi bir ilke daha imza atarak amatör ya da profesyonel ressamların biraya gelip resim yapabileceği bir  'Ressamlar Sokağı' oluşturdu.

Mimarsinan Parkı içerisindeki Mimar Sinan Heykeli'nin önünde düzenlenen törenle ilk adımı atılan Ressamlar Sokağı'nda ilk gün programı olarak şehir dışından gelen Çoban Ressam Süleyman Şahin ve arkadaşları ile Kayseri ressamlar ve Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri resim çalışması yaptılar.

Kayseri Valisi Osman Güneş, Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ın yanısıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ve Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Hayri Özdengül ile sanat camiasından çok sayıda ressam, müzisyen ve öğrencilerin de katılımıyla bir tören düzenlendi.

Burada yaptığı konuşmada sanata ve sanatçıya destek olan Büyükşehir Belediyesi'nin büyük iş yaptığını söyleyen Kayseri Valisi      Osman Güneş, bu sokağın sanatın gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Kocasinan Belediye Başkan   Bekir Yıldız da konuşmasında şehirde eksikliğini hissettikleri konularda çalışma yaptıklarını ifade ederek,     "Büyükşehir Belediyemiz bir ilke daha imza atarak ressamlarımız için 'Ressamlar Sokağı' oluşturdu. Burada şehrimizin değişik yerlerinde resim çizen insanlarımız biraraya gelecekler ve bundan sonraki çalışmalarını burada yapacaklar. Burası zamanla bir sanat merkezi haline gelecek, bir köşesinde ressamlar resim yapacak, bir köşesinde müzisyenler müzik yapacak. Sanat dolu bir mekan haline gelecek"    diye konuştu.

Çoban Ressam olarak bilinen ve Türkiye'nin değişik şehirlerinde sokak ressamlığı yapan     Süleyman Şahin de Türkiye'de gerçek anlamda ressamlar sokağının ilk kez Kayseri'de yapıldığını belirtti ve bu konuda göstermiş oldukları yaklaşım için Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Vali Güneş ve diğer katılımcılar resim yapan sanatçıları ve öğrencileri tek tek gezerek resimleri incelediler.


 


 


Suatk

11 yıl önce - Cum 20 Tem 2007, 21:12

Baska guzel bir uygulama, Kendim dahil eminimki Kayserimizde ne sakli yetenekler vardir, bunlarin aciga cikmasini kolaylastiracak her turlu yenilige tam destek,

ersin01

11 yıl önce - Cmt 21 Tem 2007, 01:18

Sanatsal faaliyet adına sevindirici bir haber..Sanatsal destekler her zaman  olmalı  zeynepim
10 yıl önce - Prş 04 Ekm 2007, 11:02

Çok sevindirici bir haber Kayseri her türlü güzelliği kaldırabilecek bir şehirdir ve öylede olmaya devam edecektir.

ilker22
10 yıl önce - Prş 04 Ekm 2007, 14:21

Kültür bakımından kültürel etkinlik bakımından Kayseri ileriye doğru yol almayı hedef seçmiş.Çok başarılı buldum bu olayı.Esengül inalpulat

10 yıl önce - Prş 04 Ekm 2007, 14:48

Sanatçılar; yaptığı ve emek verdiği estetik değeri olan sanatını başkaları ile paylaşmak ister, sanatını duyurmak ister. Paylaşmanın ve duyurmanın en iyi yolu ise sanatı sevenlerle birlikte olabilecekleri, adresi belli olan ve farklı dallarda çalışmalarını sürdüren sanatçılarla beraber olabilecek ortamlardır. ( Sokak, pasaj gibi) Bu ortamı oluşturmanın yoluda, büyük pay yerel yönetimlere düşüyor. Emeği geçen her kese teşekkürler. Darısı diğer şehirlerimize.

Zafer

10 yıl önce - Prş 04 Ekm 2007, 14:57

Arkadaşlar şimdi konunun geçtiği şehir olan Kayseride olmam itibari ile bahsi geçen sokak heralde bir günlük ya da birkaç günlük sokaktı (hatta sokak bile değil), resimlerde gördüğümüz yer Kayseride Mimarsinan Parkı adıyla geçer ve içerisinde dünyanın ilk (akıl) hastanesi ve Mimarsinana ait bit heykel yer alır ama bahsi geçen sokak yer almaz.. En azından şu sıralar öyle bir sokak yok.. Hatta parkta sokak yok..
Tabii güzel bir düşünce ama süreklilik arz etse idi kabul edilebilir bir yanı olabilirdi.. Sonuçta elle tutulacak bir konu değil..

Mimarsinan Parkıcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET