Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

E-5 üstünde kaç yaya geçidi var?
19 9.4%  9.4%  [9]
29 4.2%  4.2%  [4]
39 12.5%  12.5%  [12]
49 12.5%  12.5%  [12]
59 19.8%  19.8%  [19]
69 28.1%  28.1%  [27]
79 1.0%  1.0%  [1]
89 2.1%  2.1%  [2]
99 2.1%  2.1%  [2]
109 8.3%  8.3%  [8]
Toplam Oy : 96

Burç

16 yıl önce - Sal 07 Mar 2006, 20:54
İstanbul E-5 üzerinde kaç yaya üstgeçidi var?

E-5 üstünde kaç yaya geçidi var sizce?
ve bunların kaçı Anadolu, kaçı Avrupa yakasında dersiniz?
Cevabı görmeden tahmin etmek isterseniz mesajın en altına bakmayın.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Bir merak üzerine Google'dan saymak gibi bir gaflete düştüm,
Tuzla'dan Selimpaşa'ya kadar görünen detaylı uydu fotoğrafında,
E-5 üstünde 69 adet üstgeçit var. (Altgeçitler ve araba ile de geçilen köprüler sayılmıyor)
Bunların 40 adeti Avrupa yakasında, 29 adeti Anadolu yakasında.
işin garibi, Avrupa yakasında Topkapı'dan sonra köprüye kadar üstgeçit yok..

Yeni eklenen üstgeçitlerle birlikte, 2013 itibari ile son rakam 110 buçuk oldu :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2901090#2901090

Neslihan Kamer
16 yıl önce - Sal 07 Mar 2006, 22:03

59'u seçmiştim.

Üstgeçit sayısı yetersiz, aralarındaki mesafe kısaltılmalı. Bence bunun da bir standardı vardır kesin, bizim doğal olarak uymadığımız. İki geçit arasında kalan bir yere gitmeniz gerektiğinde bu durumun sıkıntısını çekiyorsunuz.

Üst geçite örnek olmayacak ama, ben E-5'in Abide-i Hürriyet Caddesi'nin üstünden geçtiği noktaya bir durak yapılmasını ve aşağıya doğru bir yaya iniş yolu olmasını istiyorum.

Bu şehirde yaya olmak da zor!  

kutlay34
16 yıl önce - Sal 07 Mar 2006, 22:24

Ben soruyu sadece anadolu yakası olarak anladığım için 29'u seçtim... Eğer öyle sorulsaydı cevabım doğru olacaktı... Ama malesef yanlış cevap verdim...  Bu sayı yeterli mi?? Kanımca hayır... Daha fazla olması gerekir...

Kemal A
16 yıl önce - Sal 07 Mar 2006, 23:31

Ben itiraf edeyim seçim yapmadan direk mesajın altını okudum. 69 üst geçit görüntü kirliliği için çok bile, yeni yapılanlar biraz daha iyi tabi.

Mehmet BERBER

16 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 10:22

Soruyu görünce 50'den fazla üstgeçit vardır diye düşünmüştüm.

E-5 te muhakkak yaya üst geçidi eksikliği var ama bence ilk önce sahil yolunun Zeytinburnu kesimine acilen bir yaya üst geçidi lazım. Karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayalar nedeniyle yüzlerce araç kırmızı ışıkta beklemek durumunda kalıyor bu kesimde. Hem yayalar da daha rahat geçiş yapabilir böylece..

Burç

16 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 10:40

Bir ek bilgi olarak : gördüğüm en uzun yaya geçidi Topkapı Cevizlibağ'daki idi.
Google'a göre uzunluğu 110 metre.  
(boğaz köprüsünün onda biri kadar)

Anıl

16 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 11:45

Belediyeler ustgecitleri tercih ediyorlar cunku altgecitlere gore cok daha ucuza mal oluyor.

Bazi ustgecitler modern vede guzel gorunsede insanlar ustgecitleri fazla kullanmiyorlar. Ancak mecbur olduklari zaman kullaniyorlar, oda trafin gercekten yogun vede hizli oldugu zamanlar. Onun haricinde ortada beton ya da çit olsa bile atlayip gecmeyi tercih ediyorlar.

Uzmanlarin dedigi gibi altgecitler insan psikolojisine daha uygun cunku insanlar ustgecitlere cikmak yerine yoldan gecmeyi tercih ediyorlar. Ustgecitlerin oldugu yerlerde ise daha cok kaza oluyor cunku soforler yayalara ustgecit oldugu icin daha az dikkat ediyorlar.
Mesela Amerika'da su ana kadar kaldigim butun sehirlerde hep altgecit gordum, hic ustgecit gormedim, binadan binaya gecilen kuzeydeki dondurucu sehiler haricinde...

(Bu arastirmaya cogu kisi inanmaz fakat ben Ankara Kizilay'da en cok arabanin yayaya carpma olayini ustgecitlerin altinda gordum, daha dogrusu tek gordugum arac - yaya kazalari oradaydi; Ankara'da en cok ustgecit olan caddelerde)

sabahattin kayış

16 yıl önce - Prş 09 Mar 2006, 00:36

Anıl kardeş, ben bir fotoğraf görmüştüm zannedersem Perpa'nın önündeki Piyalepaşa Bulvarı üzerindeki üst geçitti, üzerinden koyunları geçerken altından insanlar geçiyordu, eğer bu resmi bulursam buraya ekleyeceğim, inşaallah bulurum...

Ha bu arada ne ararsan bulacağım bir site burasi belkide arkadaşlarda vardır da koyarlar, izleriz ibreti alem için..

CenkCelik

16 yıl önce - Prş 09 Mar 2006, 21:37

Sizin bahsettiğiniz fotoğraf değil sanırım ama huzurlarınızda memleketimizden karşıdan karşıya geçme ile alakalı trajikomik iki adet enstantane:

recep demirbas
14 yıl önce - Pzr 28 Ekm 2007, 22:37

hem nicelik hemde nitelik bakımından sorunları var mevcut üst geçitlerin. özellikle metrobüsle birlikte bu üst geçitler çok yetersiz kalıyor. incirlide yıkılıp yeniden yapılan üst geçitte yanyana 2 kişii geçebiliyor

ibb nasıl hesap yapıyor ve ne tür mühendisler çalıştırıyor halen anlayabilmiş değilim. bu köprü tamamen yenilendiği için sadece bunu örnek olarak verdim. ama diğer köprülerin durumu da iç açıcı değil. 500 tane otobüs için ihale açmaya bile gerek duymayan belediye bu üst geçitler için neyi bekliyor acaba.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM