Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'un Çeşmeleri
123 ... 232425   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
ahmet.k
11 yıl önce - Pts 06 Mar 2006, 20:05
İstanbul'un Çeşmeleri

eğer resim olsaydı koyacaktım ama ne yazıkki şu anda elimde yok  neyse konuya girim  istanbulun(üsküdar,sarıyer vs) neresine gitsek neredeyse bir sokakta  çeşmelere rastlıyoruz hepside harap şekilde duruyor bu çeşmelerle ilgili bir çalışma yapılıyormu bir bilgisi olan varmı acaba??

Ünal111
11 yıl önce - Pts 06 Mar 2006, 21:28

Çoğu restore ediliyor, şişe su firmaları restore ediyor genelde. Üsküdar'da küçük bir tane var o şu sıralar restore ediliyor. Tophane'de restore edilen var. Belediye kandillerde çeşmesinden şerbet akıttımı da işte İstanbul diyorsun.

Başka başlık yoksa bununla ilgili fotoğrafını çekip koyarım buraya.

ahmet.k
11 yıl önce - Pts 06 Mar 2006, 21:34

kardeş saolasın hep merak ediyordum şu çeşmeler restore ediliyormu diye geneldenereye gitsem harebe şeklinde çeşmeler gözüme çarpıyorda ondan sordum

Başdoğan

11 yıl önce - Pts 06 Mar 2006, 21:57

Mutlaka sitemizde başka başlıklar altında güzel çeşme resimleri vardır ama başlangıcı ben yapayım dedim. Tophane'den bir çeşme, ismini hatırlayamadım.

(+)

ümit 806

11 yıl önce - Pts 06 Mar 2006, 22:04

Başlığı görünce aklıma doğrudan Cevherağa Çeşmesi geldi. Bu çeşme Ümraniye Çarşı'da bulunan, Cevherağa Camii'nin karşısında, Çarşı durağının arkasında kalan tarihi bir yapı idi. 2000 yılında çeşmenin arkasında bir inşaat başladı ve 2000 yılı Kasım ayında metal bariyerler söküldüğünde çeşme maalesef ortada yoktu. Şimdilik sokağın köşesinde Çeşme sk. yazan bir tabelâ vardır sadece çeşmeden geriye kalan.

Çeşme, Cevherağa (Ümraniye Çarşı) Camii, Dudullu'daki tarihi çeşme, Hekimbaşı'ndaki av köşkü dışında Ümraniye İlçe sınırları içerisinde kalan sayılı tarihi eserden biriydi.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 232425   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL