Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Edirne - Eski Fotoğraflar
« önceki   12345 ... 194195196   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 4
yılmaz büktel

11 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2007, 15:54

Yaklaşık aynı açıdan Selimiyenin renkl bir fotoğrafı

(+)

yılmaz büktel

11 yıl önce - Pts 19 Ksm 2007, 18:39

Olasılıkla Selimiye camiinden çekilmiş bu fotoda Halk Eğitim merkezi ve onun solunda, Edirne Kalesi surlarının yıkılan bölümlerinin taşlarıyla yapıldığı bilinen bugünkü Ticaret lisesi binası görülüyor. Sol üst köşede görülen cami ise Taşlık caminin yıkılmadan önceki görünümü. Bu cami onarılamadığı için yıkılmış, daha sonra yeniden inşasına başlanmışsa da yarım kalmıştı. cami aradan 30-40yıl gibi bir süre yarım halde durduktan sonra anacak geçtiğimiz yıl tamamlandı

(+)

yılmaz büktel

11 yıl önce - Sal 20 Ksm 2007, 17:08

Bugün günün anlam ve önemine uygun bir resim gönderiyorum.

Olasılıkla Üç şerefeli cami minaresinden II.beyazıt külliyesine doğru alınmış foto bir taşkın zamanı çekilmiş. böyle sert taşkın zamanlarında su, edirneyi bilenler için söyleyim, üç şerefeli camiye kadar geliyormuş. ama bundan 40-50 yıl önce DSİnin nehirlerin iki yanına yaptığı sedler sayesinde bu manzaralar artık yaşanmıyor.

Sudan zarar gören bölgeler , zemin suyu olan nehre yakın bölgeler ile nehir yatağı içinde olan kuruluşlar. birde tahliye sistemleri düzgün olmayan yapılar ve alt yapısı düzgün olmayan kent içi yollar ki bu karmaşık durum sanırım tüm kentlerde var. geçen ay İzmirde iken bir yağmura yakalanmıştım ve mezarlıkbaşında yollar nehir olmuş akıyordu. yani hentlerimizin bu belediyelerin ellerinden çekecek çok çilesi var.

(+)

yılmaz büktel

11 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 15:42

bu tablo resim yediyol ağzını gösteriyor. burası bugün, cafe sersdan, Kıyık caddesine uzanan yolun doğrultusu. Yolun sağ tarafında bugün Mezitbey hamamı, ekmekçioğlu hanı ve sebili ile güncel bir ünlü olarak köfteci osman var. resim tablo olarak çok başarılı, resmi ilk bulduğumda fotoğraf sanmıştım

(+)

yılmaz büktel

11 yıl önce - Cum 23 Ksm 2007, 16:03

Öncekilere oranla biraz daha yeni olan bu resimde yaklaşık 30 yıllık. Edirne'nin candamarlarından biri olan Saraçlar caddesini gösteriyor. cadde bugün dahi aynı canlılığını ve kent merkezi olma işlevini arttırarak sürdürüyor. dikkat ederseniz yol kenarına park etmiş arabalar yok, cadde arnavut kaldırımı. bugün ise düzensiz ve yoğun park edilmesinden yaka silken belediye, kaldırımları otopark olarak ihaleye açtı böylelikle hem gelir temin ediyor hem düzensiz parkın bir dereceye kadar önüne geçiyor ama bu kez de halk ara sokakları arabayla dolduruyor.
Resimde artık tarih olan 2 bankanın şubeside farkediliyor, sağda Osmanlı ve solda Türk ticaret bankası.
belki soldaki sarı levha da anadolu bankasına ait olabilir.

(+)

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   12345 ... 194195196   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler