Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Saat Kulesi
123 ... 333435   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Bünyamin
12 yıl önce - Cum 03 Mar 2006, 11:52
Kayseri Saat Kulesi

Türkiye Saat Kuleleri

İl Merkezinde Cumhuriyer Meydanı'ndaki saat kulesi, 1906 yılında yaptırılmıştır. Kule, yonu taşından yapılmış, kare planlı, sağlam bir yapıdır. Kuleye bitişik olarak yapılan küçük bir oda yer almaktadır. Üzeri oluklu saçla örtülü olan bu oda, geçmişte muvakkıthane (Güneşe bakılarak namaz vakitlerini belirten yer) olarak kullanılmıştır. Kulenin dört yanında birer adet saat bulunmaktadır.

En son Bünyamin tarafından Cum 03 Mar 2006, 12:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Bünyamin
12 yıl önce - Cum 03 Mar 2006, 12:19

Kayseri meydanındaki saat kulesi, tıpkı Anadolu'nın diğer şehirlerinde olduğu gibi bir heyecan uğruna hemen yapılmış. 1906 senesinde yapımına başlanan kule, aynı sene içerisinde tamamlanarak hizmete sunulmuş. İnsan ister istemez düşünüyor: İnsanımızın güneşe bakarak bildiği zamanı, bilinçli olarak mı berhava etmek istediler, bu sebeple mi peşisıra şehirlerimizin meydanları bunlarla doluverdi? Üzerinde düşünülmesi gerekir. Zamanının parası ile 26.000 liraya mal olması da bu şüpheleri artırıyor.

Kaç defa tecrübe ettim bilmiyorum ama Kayseri insanının saat kulesini benimsemediğine eminim. Mesela meydanın orta yerindeki saate bakmadan insanların kollarındaki saatten zamanı sordum. Büyük yekünu kuleye değil, kollarına itimat ettiler. Durum yine aynıdır. Kule, orada mevcut olan bir eşyadır. Ne dört cephesindeki dört saat, ne üzerindeki çan, ne altındaki muvakkithane önem taşır. Bir asırlık çınar gibi durur, yalnız ve ilgisiz.

Bünyamin
12 yıl önce - Cum 03 Mar 2006, 22:14

KIs mevsiminde saat kule

remzi
12 yıl önce - Cum 03 Mar 2006, 22:20

çok güzel görünüyor o odada ne var acaba ( günümüzde yani )

En son remzi tarafından Cum 03 Mar 2006, 22:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

DOGUKOC
12 yıl önce - Cmt 04 Mar 2006, 11:07

Kayseride de bulundum oradanda birkaç çalışmamı sizlerle paylaşıyorum...
siteye hızlı ve bol fotoğraflı girdim umarımçalışmalarını beğenirsiniz....
türkiyenin hemen her yerinde fotoğraf çektim yavaş yavaş paylaşıyorum sizlerle iyi seyirler..

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 333435   sonraki »
ANA SAYFA -> KAYSERİ