Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Yasemin Doğuş
16 yıl önce - Sal 28 Şub 2006, 01:30
Bursa Merinos Tren İstasyonu
MERİNOS'TAKİ TARİHİ TREN İSTASYONU

Merinos fabrikası karşısında Gaziakdemir Caddesi üzerinde yer alan tarihi Tren istasyonu II. Abdülhamid döneminde demiryollarının yaygınlaştırılması amacıyla yürütülen çalışmalar çerçevesinde Mudanya Demiryolu üzerinde 1874 yılında inşa edilmiştir.

Bir dönem Fransız bir firmaya işletmesi verilen demiryolu Mudanya-Bursa arasında uzun yıllar ulaşımı sağlamıştır. Üretilen malların başta Avrupa olmak üzere başka bölgelere aktarılmasında önemli rol oynamıştır.

Bursa ve çevresinde çağının modern yöntemleriyle üretilmeye başlanan İpeğin Avrupa’ya naklini kolaylaştırmak amacıyla Bursa-Mudanya demiryolu üzerinde hayata geçirilen Merinos İstasyonu, Bursa’nın verimli bir Pazar olmaya aday genişçe bir bölgenin kilit noktasında bulunması dolayısıyla tren hattının önemli istasyonlarından birisi olarak kabul edilmekte idi.

Bursa ve yöresinin tanınmasında oldukça etkili olan demiryolunun 10 Temmuz 1953 yılında işletmeden kaldırılması ile raylar bir bir satılmak suretiyle bugün sadece cadde ismi ile anılır hale gelmiştir.

Toplam alanı yaklaşık 4350 metrekaredir. Şu anda nikah salonu, otopark ve çocuk parkı olarak hizmet veriyor.

Kendine özgü damak tadıyla leziz yemeklerin yenilebildiği restorantı,hoş sıhbetlerin yapılabildiği kafeteryası ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Ayrıca çok leziz yemekler sunan bir restoran ve cafes'i mevcuttur.


hasansemre

16 yıl önce - Sal 28 Şub 2006, 10:04

Yer olarak bursa'nın merkezi sayılabilecek bir yerde olmasına karşın yakın çevre olarak çok az gelişmiş bir semtte yer almaktadır.
Restoran ve cafesinin bursadaki ilgi odaklarından biri olabilmesi için biran önce merinos fabrikasının yokedilerek yerine düşünülen projenin hayata geçirilmesi ve çevre halkının biraz daha dikkatli olması gerekmektedir...


Batur

16 yıl önce - Çrş 01 Mar 2006, 00:54

Allahtan tren raylarını söküp satanlar, garları da ortadan kaldırmamışlar. Yoksa böyle güzel mekanlardan da mahrum kalırdık. Merinos metro istasyonuyla, stadıyla, istasyon kafesiyle ve yakın bir zamanda da kültürparkıyla Bursa'nın en güzel mekanlarından biri olacak.  

Akın Alan
16 yıl önce - Çrş 01 Mar 2006, 00:58(+)


ESKİ HALİ!!!

 

(+) 

Gerçekten çok güzel bir yer ama işlevsellik kazanması için bölgedeki yaya aksı yeniden düzenlenmeli Merinos parkı açılınca eminim oraları daha çok hareketli olacak.Bursa için güzel bir kazanım bence keşke birde trenyolumuz olsaydı


En son Akın Alan tarafından Çrş 01 Mar 2006, 01:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Akın Alan
16 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 04:25

Şimdi de çuf çuf nostalji

  Bursa-Mudanya hattında 1892-1951 tarihleri arasında çalışan trenin lokomotifinin bir benzeri ile bir vagonunu Manisa Alaşehir'deki istasyondan temin eden Osmangazi Belediyesi, iki aracın tamir ve onarım çalışmalarına başladı. Tamamı döküm olan buharlı trenin devasa lokomotifinin, orijinaline uygun olarak onarılacağını belirten

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, tamiratın trenler konusunda uzman, Devlet Demir Yolları'na iş yapan Hıztaş adlı firma tarafından gerçekleştirileceğini belirtti.
RAYLAR BURULAŞ'TAN

  Çalışır duruma getirilmeyecek ancak, tüm detaylarıyla onarılacak lokomotifin Merinos Tren İstasyonu'nun bahçesinde, Burulaş'tan temin edilecek raylar üzerine oturtulacağını anlatan Altepe, "Lokomotif sadece sergi amaçlı onarılırken, vagon ise tamir edildikten sonra restoran olarak kullanılacak. Vagon-restoranda ayrıca, Mudanya-Bursa Demiryolu ile ilgili çeşitli resim ve yazıların yer alacağı bilgi köşesi de oluşturulacak. Merinos Tren İstasyonu'na gelen vatandaşlarımızı, lokomotifiyle, vagonuyla, istasyonuyla tren seferlerinin yapıldığı 1900'lü yıllara götürecek" dedi.mustafaşahin
16 yıl önce - Pts 24 Nis 2006, 12:21

1950lerde Demokrat Parti iktidarı döneminde komünizm gelmesin diye gönderilen Marshall yardımları ABD'nin yol yapımı şartına bağlanmıştı.

Marshall'ın "arka bahçe doktrini" diye siyasi tarih literatürüne geçen bu yaklaşık 100 milyon dolarlık yardım yol yapımında kullanılacak ve ABD de araba gönderekti.

Ancak "halkın yanında olan" Demokrat bu parayı zorunlu da olsa yol yapımında kullandığı gibi var olan demiryollarını da sökme gafletinde bulundu.Bugün dünyanın en çok kullanılan demiryolu ağına biz 80 yıl öncesine sahipken 50  yıl öncesinde hepsini söktük.

dolayısıyla gelen para yardımı ABDye yaradı.onlar bize amerikan arabalarını sattılar ve verdikleri "yardımı" ekonomik krizden çıkmak için kullandılar.


Haluk Erkurun
16 yıl önce - Pts 24 Nis 2006, 12:57

İşletmeden kaldırılan demiryolunun vaktiyle Bursa-Mudanya arasında takip ettiği güzergah ve diğer istasyon yapıları saptanabiliyormu ?

Batur

16 yıl önce - Pts 24 Nis 2006, 13:10

Evet saptanabiliyor maalesef.  

Merinos istasyonundan ilerde Paşaçiftliği istasyonu özel bir işletme tarafından kafe olarak kullanılıyor ve o istasyonun çevresi yapılaşmadığından dolayı tren yolunun izi görülebiliyor. Yine Mudanyadaki büyük istasyonda  otel olarak kullanılıyor.


ugursurmeli
16 yıl önce - Prş 11 May 2006, 19:29(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)

    Merinos Tren İstasyonu 14 Mayıs 2006 tarihinde saat 12:00 de Dışişleri Bakan Sayın Apdullah Gül'ün de katılacağı açılış töreni ile hizmete başlayacak...

    17 sene Kırcı Otel yiyecek-içecek bölüm müdürlüğü yapmış, 30 senelik mesleki tecrübesi ile Hüsyin Aluç yiyecek-içecek müdürlüğü görevini üstlenmiş. Tüm personeli Turizm ve Otelcilik Okulu mezunu olan Merinos Tarihi Tren İstasyonu, Şimendifer Lokantası,Cafe Vagon, Lokomotif Kır Düğün Alanı ve Portakal Cafe bölümlerine ayrılmış...

Şimendifer Lokantası
   150 Kişilik kapasitesi olan lokantanın mönüsü 10 çeşit yöresel yemek 4 çeşit zeytinyağlı 4 çeşit tatlı, ızgara çeşitleri, mantı ve içli köfteden oluşuyor...
   Öğle 12:00-Akşam 22:00 saatleri arasında hizmet veren Şimendifer Lokantasının sabah 08:00- öğle12:00 saatleri arasında da çorba servisi mevcut...

 

(+) 

(+) 

(+)Portakal Cafe
   250 Kişilik kapasitesi ile açık alanda her türlü içecek çeşitleri ile hizmet veriyor...


Cafe Vagon
    80 kişilik kapasitesinin yanında 20 kişilik şark köşesi mevcut...

 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)Merinos Nikah Salonu
   100 Kişilik kapalı salonun yanında 600 kişilik Kır Düğün Alanı mevcut...


 

(+)


Kemal
16 yıl önce - Çrş 17 May 2006, 17:58
merinos lokomotifi


Buraya son günlerde bir lokomotif kondu onun da fotografları çekilemezmi?sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara