Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bünyamin
12 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 14:29
Talas - 1300 yıllık sarnıçlı yeraltı şehrinde bot gezisi


Kayseri’nin Talas İlçesi Alidağı eteklerinde, Bizans dönemine ait 1300 yıllık sarnıçlı yeraltı şehri bulundu. Sarnıçlı yeraltı şehri temizlenerek ışıklandırıldı.


KAYSERİ - Turizm İl Müdürü İsmet Taymuş ve Talas Belediye Başkanı Rıfat Yıldırım, sarnıçlı yeraltı şehri hakkında yaptığı açıklamada, ilçede yaşayan bazı vatandaşların, yeraltı şehrinin bir bölümüne girdiklerini anlatmalarından yola çıkarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gerekli izni alıp, burada temizleme çalışması başlattıklarını söyledi.


Yeraltı şehrinin 2 faklı yöne giden 300 metre uzunluğundaki yollarını temizleyip, ışıklandırdıklarını belirten Yıldırım, “Yeraltı şehrinde, zaman zaman daralan ve alçalan koridorlarla 20x5 metre büyüklüğünde 2 oda bulundu. Birkaç küçük odacıkta da güvercinliklere rastlandı. 2 koridordan biri, bizi bir sarnıca götürdü. Tavanı kemer şeklinde oyulmuş ve Horasan harcıyla sıvanmış olan sarnıcın, 5x60 metre ebadında olduğu tahmin ediliyor. Sarnıç seviyesi gittikçe derinleştiği ve içi su dolu olduğundan bitim yerine ulaşamadık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi onayı vermesinden ve gerekli ödeneğin sağlamasından sonra mağara dalgıçlarınca sarnıcın tamamı keşfedilecek” diye kaydetti.

İsmet Taymuş da Talas’ın zengin bir tarih kültürünü bünyesinde barındırdığına işaret ederek, “Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilen yeraltı şehrini turizme kazandırmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Yerel idarecilerin turizm konusunda gösterdiği bu tür çabalar, kentte turizmin gelişmesine olumlu katkı sağlıyor. Belediye Başkanı’na çabalarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

 


 


 En son Bünyamin tarafından Pts 27 Şub 2006, 14:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Bünyamin
12 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 14:32

YERALTI ŞEHRİNDE BOT GEZİSİ
Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Ali Dağının eteklerinde bulunan 1300 yıllık tarihi sarnıçlı yeraltı şehrinde bot turu yaptı.
Kısa bir süre önce Ali dağının eteklerinde bulunarak gerekli temizlik ve aydınlatması yapılan sarnıçlı yer altı şehrinde bot gezisi yapıldı. Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım ve meclis üyelerinin de bulunduğu bot gezisinde sarnıçta incelemelerde bulunuldu. Rafting botu ile Başkan Yıldırım ve beraberindekiler sarnıcın sonuna kadar ilerleyerek suyun kaynağını tespit etmeye çalıştılar. Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım yer altı şehrinin turizm adına çok önemli bir değer olduğunu belirtti. Başkan Yıldırım, “Ali Dağının eteklerinde tespit ettiğimiz yer altı şehrinin temizlik ve aydınlatmasını yaptık. Ancak yeraltı şehrinin tamamını açmak için çalışmalarımız sürüyor. Bu yeri basınla ve kamuoyuyla paylaşarak turizme kazandıracağımızı belirttik. Daha önce tespit ettiğimizde suyun ne kadar bir derinlikte olduğunu bilmiyorduk. Yaptığımız ön incelemelerde suyun gayet kaliteli olduğu ortaya çıktı. Bugün burada suyun derinliğini ve sonunu tespit etmek istedik ancak nihayetinde göremedik. Botla yaptığımız incelemeler sonunda suyun çok berrak olduğunu görüyoruz. Ciddi bir akıntı var. Biraz kaynağı andırıyor gibi. Bu akıntı botla suyun sonuna ilerlemeyi engelliyor. Yaklaşık 40 metre kadar ilerledik ancak tünel daha devam ediyor. Bunu tespit etmek için mağara dalgıcı getirterek tespit etmemiz gerekiyor. Botla girmemize rağmen su çok derin suda ciddi anlamda bir hareket var. Burası şehrimiz adına önemli bir turizm aktivitesi kazandıracak. Bu aktivite yalnız burasıyla olmayacak bunun gibi yerler lazım. Biz inanıyoruz ki Talas da bu ve benzeri yeraltı şehirlerinden başka da var. Bunları da zaman içerisinde turizme kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.
Talas Belediye Meclis Üyesi Faruk Karakaya ise Sarnıç da yüzerek suyun sonunu tespit etmeye çalıştı.İlk defa böyle bir manzara ile karşılaştığını belirten Karakaya Başkan Yıldırıma sarnıcın devam ettiğini ancak dalgıçla ilerlenmesi gerektiği ve suyun çok derin olduğunu belirtti.


 


 


 


Kaynak: cnn haber


Bünyamin
12 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 14:37

Gökhan Erdoğan

12 yıl önce - Çrş 19 Tem 2006, 14:32
Talas - 1300 yıllık sarnıçlı yeraltı şehrinde bot gezisi


Görünce çokta şaşırmadığım çünkü örneklerine çok rastladığım yeraltı şehirlerine bide sarnıçlı olanları eklendi bunların keşfedilip gün ışığına çıkarılması güzel ama tamamının ışıklandırılıp,güvenlik önlemlerinin sağlanıp türk turizmine kazandırılması gerekiyor..yoksa yetkililerden önce bulan bazı vatandaşlar burayı kazı alanı haline getirip izinsiz kazılar ve tahribatlar yapıyor..benzer örnekleri derinkuyu ve kapadokyada olan ve turizme açılan yeraltı şehirlerinden biraz farklı ve turizme açılması daha zor olduğunu gördüğüm bu yerin bu farkının avantaja dönüştürülmesi dileğimle...

senayy
11 yıl önce - Cum 21 Tem 2006, 10:56

GökhanErdoğan'ın aksine ben görünce çok şaşırdım  wowTurkey ve emeği geçenler sayesinde neler öğrendik neler...!sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ