Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Tersane Projesi


ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Bülent
12 yıl önce - Cmt 25 Şub 2006, 22:50
İzmir Tersane Projesi


Izmir icin bir süredir tersane yapimi projesi var, ama arazi sorunundan dolayi gecikme yasaniyor. Ancak önümüzdeki günlerde bu konuda hareketlilik bekleniyor, Izmir Deniz Ticaret Odasi yakinda Büyüksehir Belediyesiyle görüsüp arazi talep edecekmis.


Alıntı:
İZMİR TERSANE YATIRIM PROJESİ TANITIM DOSYASI:
http://www.ebso.org.tr/tr/enformasyon/duyuru/proj ...sunumu.pps


Alıntı:
Ege'ye tersane için sorunsuz arazi aranıyor
21.02.2006  

Ege kıyılarında bu yıl yerinin seçilmesi, gelecek yıl da tamamlanması planlanan tersane yapımı için çalışma başlatıldığı bildirildi.

İzmir Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh, tersane için arazi aradıklarını belirtti. Konuyla ilgili gelecek hafta İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle görüşerek yer talep edeceklerini kaydeden Dologh, “Önüne engel çıkarılamayacak bir arazi istiyoruz. Daha önce benzeri yatırımlar için bulunan arazilerin karşısına SİT gibi engellerin çıkması nedeniyle yatırımlar iptal edilmek zorunda kalınmıştı. Bu kez aynı hataya düşmek istemiyoruz” dedi. Arazi bulunduğu taktirde Denizcilik Müsteşarlığı ve yatırımcıların hazır olduğunu ifade eden Dologh, “Ege kıyılarında tersane bulunmaması büyük bir eksikliktir” diye konuştu.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın ise tersane kurulması konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Aliağa İlçesi'ndeki gemi söküm tesislerinin uygun olduğunu ancak, bu tesislerde gemi yapımına izin verilmediğini kaydeden Taşkın, “Orada 45 kadar, gemi sökümü konusunda uzmanlaşmış girişimci var. Bölgede gemilerin sökümüne izin veriliyor ama yapımına verilmiyor. Mart ayında İzmir'e gelecek Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a konuyu iletip, destek isteyeceğiz. Sadece burada değil, Dikili ve Çandarlı'da tersane kurma çalışması var. Bu konuda kararlıyız. Araziyi belirleyerek, gelecek yıl içinde tersane inşaatına başlanmasını hedefliyoruz” dedi.

Avrupalı gemi üreticilerinin tesislerini, işçiliğin daha ucuz olduğu Uzakdoğu ülkelerine taşıdığını kaydeden Taşkın, Hollanda ve Almanya'da yaptıkları girişimlerle bu yatırımcıları Ege kıyılarında yatırıma çağırdıklarını söyledi. Gemi yapımının istihdam yoğun bir sektör sayıldığına dikkati çeken Taşkın, “Bölgenin gelişim planında yıllarca gözden kaçırılan gemi inşa sektörünü, potansiyelimizi kullanarak köklü hale getirmek istiyoruz. Sadece gemi değil, lüks yatların yapımı konusunda da Avrupa'nın önemli merkezleri arasına girebiliriz” diye konuştu.

http://www.finansalforum.com.tr/haber.aspx?HBR_KOD=35808


Alıntı:
Tersane
Gündemde Türkiye'de denizciliğinin geliştirilmesi için, sivil gemi yapan tersaneye ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Dologh, bu konuda oda olarak çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Dologh, İzmir'e bir ya da iki tersane yapılması gerektiğini düşündüklerini dile getirerek, “Bunlardan birisi büyük gemi yapımı alanında diğeri de yat türü gezi teknelerinin yapımında faaliyet gösterebilir. Bu konuda Gemi Mühendisleri Odası ve ilgili müsteşarlıkla görüşüyoruz. Sanıyorum ortak bir proje ortaya koyabileceğiz” diye konuştu.

http://www.ekonomistler.com/arsiv/yerelkalkinma/Y ...Sayi_6.pdf


En son Bülent tarafından Cmt 04 Mar 2006, 16:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Ayhan
12 yıl önce - Cmt 25 Şub 2006, 23:35

Alaybey kalkacak mı?

Bülent
12 yıl önce - Pts 27 Şub 2006, 14:27

Alaybey tersanesi Deniz Kuvvetlerine ait bildigim kadariyla ve kaldirilacagini pek sanmiyorum... Izmir Deniz Ticaret Odasi ise sivil gemi üretimi icin bir arazi ariyor....


arastirma yaparken bu yaziyi buldum:
Alıntı:
17 Ağustos 1999 tarihinde, Marmara Bölgesi'nde meydana gelen deprem nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tersanelerinin yeniden yapılanma ihtiyaçları karşısında Türkiye Gemi Sanayii bağlısı Pendik ve Alaybey Tersaneleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığına devredilmiş ve askerî tersanelerin gemi inşa kapasiteleri önemli ölçüde artmıştır.

Taşkızak Tersanesinin, İstanbul Tersanesi adını alan Pendik Tersanesine taşınma ve İzmir Tersanesinin Alaybey Tersanesi ile bütünleşme faaliyetlerinin tamamlanmasını müteakip 10.000 DWT'a kadar askerî gemiler ve 170.000 DWT'a kadar sivil gemiler inşa edilebilecektir. Bugüne kadar sürdürülen projelerin devamı olarak İstanbul, Gölcük ve İzmir Tersanelerinde; firkateyn, denizaltı, hücumbot, mayın avlama gemileri gibi yüksek teknoloji ürünü gemilerin yanı sıra çıkarma gemileri, yüzer havuz, sahil güvenlik botları, avcı botları ve çeşitli yardımcı sınıf gemi ve deniz araçlarının dizayn ve inşaatları gerçekleştirilebilecektir.

http://www.msb.gov.tr/Birimler/GnPPD/GnPPDBeyazKB ...l5Kis3.htm
Bülent
12 yıl önce - Cmt 04 Mar 2006, 16:14

Alıntı:
Çandarlı'ya tersane

İzmir'e tersane yapılması konusundaki soruları yanıtlayan Bakan Binali Yıldırım, yeni bir tersane yapacaklarını, ancak bunu İzmir Körfezi'ne kurmayı düşünmediklerini açıkladı. Yıldırım, "Çandarlı bölgesinde tersane yapımı için fizibilite çalışmaları tamamlandı. Bunun için talipli arıyoruz. Talipli bulunduğu taktirde, yap-işlet-devret modeli ile yaptıracağız" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/03/04/index.php ...lum=gunluk


Alıntı:
Ege'de ilk tersane Dikili’ye yapılacak
 
   Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın talimatıyla Ege Bölgesi'nin ilk sivil tersanesi, Çandarlı ve Yeni Şakran arasında yer alan Dikili ilçesinin Zeytindağ beldesinde kurulacak.  

Kuzey Ege Limanı için hazırlanan projeye tersanenin de eklenmesi konusunda Ulaştırma Bakanlığı ve DLH arasında mutabakat sağlandı. Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Sami Kabaş, imar planında gerekli değişiklik yapılması için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Ege Bölgesi'nin ilk sivil tersanesi, Çandarlı ve Yeni Şakran arasında yer alan Dikili ilçesinin Zeytindağ beldesinde kurulacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın talimatı ile Kuzey Ege Limanı için hazırlanan projeye tersane de dahil edildi.

Ege kıyıları için tersanenin çok acil bir ihtiyaç olduğunu dile getiren Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Sami Kabaş, şunları söyledi: "İstanbul'dan Bodrum'a kadar olan bölgede İzmir'deki askeri tersane dışında tersane bulunmuyor. Bu hem bölge hem de ülke ekonomisi için büyük bir kayıp anlamına geliyor. Sadece gemi yapımı değil bakım ve onarım için de burada acil tersaneye ihtiyaç var. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bu durumu görerek, bölgede tersane yapımı için talimat verdi. Biz de Kuzey Ege Limanı Projesi'ne tersanenin de eklenebileceğini belirledik. DLH (Devlet Limanları ve Havameydanları İnşaatı) ile mutabakat sağladık. Şu an gerekli imar değişiklikleri yapılıyor. İmar Planı tamamlandıktan sonra onay için Bayındırlık Bakanlığı'na gidecek. Şu an bir süre vermek doğru değil ama projeyi en kısa zamanda hayata geçirmek istiyoruz"

Kuzey Ege Limanı için hazırlanan ÇED Raporu'nun geçen yıl Mart ayında Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını ifade eden Zeytindağ Belediye Başkanı Feridun Ergün ise, "Liman  2012'de hizmet vermeye başlayacak. İlk dilim kapasitesi yıllık 20 milyon ton, tamamlanınca da 110 milyon ton olacak. Plan hazırlanırken işin içinde tersane yoktu. Fakat biz bu yatırımı beldemize çekmek istiyorduk. Bu yıl başında  DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan beldemize gelerek alanın konumunu gördü, olumlu görüş bildirdi. Tersane için limanınkinden ayrı ÇED Raporu istenmedi. Limanın imar durumu çizilmişti. Buna tersane ilave edildi. Şu an Master Planlar hazırlanıyor" dedi.

Tersane ve limanın yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkacağını vurgulayan Ergün, "Talipliler bilgi almak için belediyemize gelmeye başladılar. Tersane için şimdiye kadar 4 grupla görüştük. Bunlardan ikisi halen tersane işleten çok büyük gruplar. Diğer ikisi de tersane işine yeni giriyor. Elbette ihaleyi kimin kazanacağı bizi ilgilendirmiyor. Liman için bizimle görüşen olmadı ama İspanyolların ve Türkiye'den büyük bir grubun ilgilendiği konusunda duyumlar alıyoruz. Her durumda kazanan beldemiz olacak. Tersanede 400-600 bin ton kapasiteli 8 gemi aynı anda işlenebilecek. Bunlardan 6'sının inşaa, 2'sinin bakım-onarım amaçlı kullanılması planlanıyor" diye konuştu.

Zeytindağ'da hemen hemen hiç fabrika bulunmadığını vurgulayan Ergün, "Geçimimizi çiftçilikten sağlıyoruz. Tersane istihdama büyük katkı sunacak. Bizden bilgi almaya gelenler personelin yüzde 80'ini bu bölgeden alacakları konusunda söz verdiler. Milli Emlak'a ait bir yer olduğu için istimlak sorunu yok. 2 bin 500 dönümlük alanın 580 dönümü tersane, bin 920 dönümü liman için tahsis edilecek. Bu bölge İzmir'e karayolu ile yaklaşık 80 kilometre, deniz yolu ile 55 mil mesafede" bilgisini verdi.

Bölge için büyük kazanç

Tuzla'dan Bodrum'a kadar olan bölgede hiç tersane bulunmadığını dile getiren Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, "Bodrum'daki de ahşap tekne imalatının yapıldığı bir tersane. Burada çok büyük potansiyel var. Gemi inşaa yanında gemi bakım onarım konusunda önemli eksiklik yaşanıyor. Örneğin Ege'de arızalanan bir tekne eğer Tuzla'ya kadar gidecek durumu yoksa Yunanistan'a götürülmek zorunda kalınıyor. Geçen yıl gemi yapım ve tersanecilikle ilgili bir panel yaptık. Bunun ikincisini önümüzdeki ay yapacağız. Çünkü sektör en hareketli dönemini yaşıyor. Tersaneler 2008'e kadar sipariş kabul etmiyorlar. İnşallah bölgenin tersane kazandığı o günleri görürüz" diye konuştu.

Türkiye'nin kıyılarının tersane ile dolu olduğunu ifade eden Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, "İstanbul ve Karadeniz'de büyük gemiler,  Bodrum-Antalya arasında ise yat tersaneleri var. Halen yeni yerlerin yapımı sürüyor. Oysa Ege bu konuda çok geri kaldı. Gerek gemi, gerekse mega yat yapımı için acil tersanelere ihtiyaç var. Yurtiçinden ve yurtdışından yatırımcılara her türlü olanağı sunuyoruz. Şimdiye kadar yer sorununu aşamamıştık, şimdi bu yerin belirlenmesini sevinçle karşılıyoruz" dile konuştu. Tersaneciliğin sadece düz saca kaynak yapmak anlamına gelmediğini belirten Taşkın, "Elektrik, mobilya gibi sektörler de tersanelerde iş yapıyor. Yan sanayi ile binlerce kişiye istihdam sağlanıyor. Tersanecilik katma değeri çok yüksek bir işkolu. Bunun devamının gelmesini ve yeni yerler sağlanmasını umuyoruz" dedi.

Kaynak: Ahmet USMAN-Dünya Gazetesi/Perşembe Rotası

DenizHaber.Com

Kaynak: http://www.denizhaber.com/index.php?sayfa=habgst& ...mp;id=4047
26. Mayis 2006


Bülent
11 yıl önce - Çrş 16 May 2007, 21:10

Çandarlı için olmasada bu haberi buraya eklemeyi uygun buldum...

Alıntı:
İlk tersane Aliağa'ya

Gemi ve yat yapım sanayinde Marmara ve Karadeniz kıyılarındaki gelişimi yakalayamayan Ege Bölgesi'nde, bu alandaki girişimlerin hız kazandığı belirtildi. Gerekli izinleri tamamlayan Avşar Gemi Söküm firmasının ilk tersaneyi, Aliağa ilçesinde kuracağı belirtildi. Avşar Gemi Söküm Genel Müdürü İsmail Önal, 2 yıllık çalışma sonucu gerekli izinleri aldıklarını
belirterek, Çakmaklı Köyü Horozgediği mevkisindeki 150 dönüm arazi üzerinde bir bakım-onarım tersanesi kuracaklarını belirtti. Tersanenin kurulacağı bölgenin Türk Loydu Vakfı tarafından hazırlanan Kıyı Master Planı'nda da tersane bölgesi olarak işaretlendiğini ifade eden Önal, İzmir Büyükşehir Belediyesi nazım imar planına da işlenmesiyle yatırımın başlayacağını kaydetti. 50-60 milyon dolar yatırımla kurulacak tersanede ilk etapta bakım-onarım ağırlıklı olarak "panamax" diye tanımlanan büyük gemilere hizmet
verileceğini ifade eden Önal, gelecekte yatırımın büyüyeceğini kaydetti. Bölgenin en büyük tersanesinin ise Çandarlı bölgesinde kurulması planlanıyor. Bu bölgede tersanenin yanında gemi inşa organize sanayi bölgesinin de kurulması planlanıyor.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/05/16/index.php ...lum=gunluk


H.İ.Murat ÇELİK
10 yıl önce - Pts 21 Oca 2008, 11:51

İzmir tersanesini istiyor.

Çandarlı Horozgediği'ndeki yer için İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çandarlı Zeytindağ için ise Tarım İl Müdürlüğü bekleniyor.

Alıntı:
Yıllardır Ege Bölgesi'nde tersane kurulması için çaba harcayan İzmir iş dünyası temsilcileri, 3 yıldır tersane yerinin ilan edilmesini bekliyor. İzmir'de tersane için 2 yer üzerinde çalışılırken, yerler üzerindeki bürokratik işlemlerin biran önce tamamlanması isteniyor. Çandarlı Horozgediği'ndeki yer için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 1/25 bin 1/5 bin'lik imar planlarına bu yeri işlemesi beklenirken, Çandarlı Zeytindağ'da kurulacak olan Limanı'nın yanındaki arazi için ise Tarım İl Müdürlüğü'nün olumlu görüş vermesi bekleniyor.
Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından tersane kurmak isteyen yatırımcıların başvurusu ile İzmir'e tersane kurulabilecek. Şu anda 30 bin kişinin istihdam edildiği ve milyonlarca dolar katma değer yaratan sektörden, İzmir tersane olmadığı için hiç pay alamıyor.

Ege'de hiç yok
Türkiye'de ağırlıklı olarak Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren tersaneler, 2012 yılına kadar tam kapasite çalışırken, Ege Bölgesi'nde bugüne kadar tersane kurulamadığı için sürekli büyüyen bu pastadan pay alamıyor. Emek yoğun bir sektör olduğu için bölgedeki işsizlik sorununa da çözüm olacak tersane kurulması için 3 yıl önce Gemi Mühendisleri Odası, Deniz Ticaret Odası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası 'Tersanemizi istiyoruz' kampanyası başlatmasına rağmen bugüne kadar yer seçimi yapılamayan tersane için 'Artık zaman kaybedilmesin' diyen Başkanlar, ilgili kurumların çalışmalarını hızlandırarak tamamlanmasını istiyor.

Çalışmalar sürüyor
Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Emrah Erginer, halen 2 yer üzerinde çalışma yürütüldüğünü belirterek, çalışmaların kısa süre içinde tamamlanmasını beklediklerini kaydetti. Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh da tersane için 3 yıldır mücadele ettiklerini belirterek, artık mutlu sona ulaşmak istediklerini söyledi.
Ege Denizi kıyıları dışında Türkiye'nin her yerinde tersane kurulduğuna dikkat çeken Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, bu konuda 3 yıl önce başlattıkları kampanyanın hala sürdüğünü söyledi. 2012'ye kadar Türkiye'de ağırlıklı olarak Marmara Bölgesi'nde yer alan tersanelerin dolu olduğunu anlatan Dologh, "Biz bu konuda çok zaman kaybettik. Türkiye bu konuda son yıllarda büyük bir atak yaptı. Ama biz Ege Bölgesi olarak giderek büyüyen pastadan hiç pay alamıyoruz. Tersane yatırımcı için karlı bir iş. O nedenle birçok yatırımcı adeta sırada bekliyor. Devlet uygun yer göstermesi halinde tersane yatırımcısı da hazır. İşsizlik sorununa da emek yoğun özelliği ile merhem olacak tersane yatırımları için Ulaştırma Bakanlığımız daha hızlı davranmalı" diye konuştu. Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer ise İzmir'e tersane kurulması için kampanya başlattıklarını dile getirerek, tersane için 2 yer üzerinde çalışıldığına dikkat çekti. Ege Bölgesi'nde en azından bir tane tersanenin mutlaka olması gerektiğini vurgulayan Erginer, Çandarlı Horozgediği mevkiindeki yerin tersane olarak imar planlarına işlenmesi ile ilgili çalışmanın sürdüğünü söyledi.
Ayrıca yine Çandarlı Limanı'nın yapılacağı Zeytindağ Bölgesi'nin yanındaki arazinin de tersane olarak düşünüldüğünü belirten Erginer, "Marmara kıyılarında onlarca tersane var ama Ege kıyı şeridinde bir tane bile yok. Tersaneler 2012'ye kadar dolu. Ancak bize bir türlü yer gösterilmiyor. Yer seçiminin biran önce tamamlanmasını bekliyoruz. Yer belirlendikten sonra kısa sürede bölgemizde birçok tersane kurulacaktır" diye konuştu.


Ulaştırma Bakanlığı yetkili
Türkiye'de tersanecilik konusunda Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürlüğü yetkili. Ege Bölgesi'nde şu an hiç tersane bulunmuyor. Horozgediği'ndeki tersanenin kurulması için yatırımcı hazır. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin planlara bu yeri işlemesinin ardından Ulaştırma Bakanlığı'na yapılacak müraacatla burada tersane kurulacak. Çandarlı Zeytindağ'daki yer için de Tarım İl Müdürlüğü'nün olumlu görüş vermesinin ardından alınacak Çevre Etki Değerlendirme raporunun ardından yine yatırımcılar tarafından buraya da tersane kurulacak.
http://www.yeniasir.com.tr/ya2008/01/21/index.php ...lum=gunluk
Hüseyin Acar
7 yıl önce - Prş 23 Eyl 2010, 12:57

2008.ocak ayından 2010.eylül ayına kadar tersane icin bir civi cakmayan veya caktırmak istemeyen bir belediyeden ben hicbişey beklemiyorum ücüncü büyük ŞEHRİMİZİ köye cevirdiler

c.kazım.r
7 yıl önce - Prş 23 Eyl 2010, 16:12

Hüseyin bey bu konu sadece belediyenin tasarrufunda değil.

Misafir 1387

3 yıl önce - Prş 31 Tem 2014, 23:39

Izmir tersanenin candarli taraflarında bir yere 1ila2 yıl içersinde taşınacak diye duydum. Ancak bugünlerde tersanede tadilat cslismalari yapılmaktadır.tasinma durumunu yıllardır isitiyoruz gerçeklik payı nedir acaba. Bilgilendirir iseniz sevinirim. Teşekkürler iyi çalışmalarcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet