Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Cihangir
16 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 15:26

İsrail, Avrupa Birliği üyeliği için girişim başlattı.

NTV

9 Temmuz 2003— Birliğin dönem başkanı İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin İsrail’in üyeliğini destekleyen açıklamalarından da cesaret alan Tel Aviv yönetimi, Avrupa Birliği’ne komşularıyla tüm sorunlarını çözmeyi hedeflediğini resmen açıkladı.
Bir ülkenin Avrupa Birliği’ne adaylık başvurusu yapabilmesi için sınır komşularıyla iyi ilişkiler içinde olması gerekiyor.
İsrail Dışişleri Bakanı Silver Shalom Mayıs’ta Washington’da görüştüğü bir Avrupa Birliği heyetine, ülkesinin üyelik başvurusu yapmayı düşündüğünü söylemişti. Shalom, “İsrail ve Avrupa benzer ekonomilere ve demokratik değerlere sahip olduğuna göre, İsrail’in Avrupa Birliği’ne dahil olması ilke olarak mümkündür” demişti. Fakat İsrail, bu yönde resmi girişimlerde bulunmak için İtalya’nın dönem başkanlığını bekledi. Zira İtalya Başbakanı Berlusconi, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’dan sonra Moldavya, Ukrayna, Rusya ve İsrail’in de dahil olacağı büyük bir Avrupa Birliği istediğini söylüyor.
İsrail’in Avrupa Birliği’ne tam üyelik için başlattığı kampanya konusunda çekince belirten ilk ülke Almanya oldu. Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Rusya, Ukrayna ya da İsrail’i de AB’ye dahil etmek gibi bir planları olmadığını söyledi.

Eh hadi hayirlisi bakalim. Israilin de Avrupa Birligine girmesi bolgenin istikrari icin cok yapici olabilir aslinda. Tabi uhtemelen Avrupa, Israile Filistin sorununu cozmesi gerektigini diretecek muhtemelen. Avrupa Birliginin o bolgeye uzanmasi harika olur. Turkiyenin de onemini arttirir bu gelisme. Hatta ben ilerinde Lubnan ve Jordan'in da ve Fas'in, Gurcistanin, Ermenistanin ve Azerbaycanin da Avrupa Birligine alinacagini tahmin ediyorum...cok uzun vadede tabi....

M.Ali
16 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 15:44

Böyle bir şeyin bizim üyeliğimize de olumlu etki yapacağı açık ama Avrupa'nın İsrail'i Birliğe kabul etmesi şu koşullar altında bizi kabul etmesinden bile daha zor.

-İsrail'de hala bir Filistin sorunu var. Ve ABD hariç tüm dünya İsrail'e karşı. Bu kutubun en güçlü kanadı da AB'dir. İsrail bu sorunu bazı fedakarliklar yaparak çözmezse AB onlar için bir hayalden öteye gidemez.

-İsrail'in ABD ile ilişkileri de çok ilerlemiş bir boyutta. Almanya'nın ve Fransa'nın, savaşa destek veren Balkan ülkelerine(AB'ye yeni üye olmuş) olan soğuk davranışları gördüğümüze göre ABD'nin en yakın müttefigine mesafeli duracakları kesin gibi.

Saygılar...

Cihangir
16 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 15:58

Ben de senin gibi dusunuyorum. Su an Israilin uyeligi Turkeyeden de cok zor. Fakat onlardan boyle bir talep gelirse sanirim Avrupa Birligi de onlara goz kirpacaktir. Tabi muhtemelen Israilin onune sunulacak kosullar Turkiyeninkinden bin beter olacak diye dusunuyorum. Ama Israili AB ne almak Avrupa icin de cok avantajli. Bir kere bu adim Israilin Amerika ile olan iliskilerini azaltip, Avrupa ile yakinlasmasina neden olacak. Boylece Avrupa bolgedeki etkinligini arttiracak.

Ben Filistin sorunu cozulmeden ISrailin alinacagina inanmiyorum. Tabi bir secenek daha var gelecek icin. Belki de Filistin sorunu boyle cozulecek. Cunku West Bank seridi falan su an Filistinden kopuk. Belki Filistin ve Israil Avrupa Birligine birlikte alinirlar. Boylece yerlesim sorunu falan da ortadan kalkar. Isteyen istedigi yerde oturur, calisir. Guvenlik sorunlari azalir. Tabi tum bunlari ben 2010 sonralarinda ongoruyorum...dur bi Turkiye uye olsun da bakalim..issallah...ah keske Bulgaristan ve Romanya ile birlikte...ama hayal...

M.Ali
16 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 17:04

Ckaya sen şunu bir 2020 yaparsan daha iyi olur çünkü bizim bile ancak 2008 de tam üye olabileceğimizi söylüyorlar, o da istediklerini hızlı ve tam olarak yaparsak

İsin görünen kısmı seni doğruluyor ama burada biraz düşünmek lazım. Belki İsrail'i Amerika üyeliğe itiyor, AB üzerindeki nüfuzunu arttırabilmek için? Eğer böyle bir şey varsa İsrail'in AB'ye üye olması imkansız gibi bir şey olur.

Hatırlarsınız,16 Kasım'da Bush'un Chirac ve Schroder ile yaptığı telefon görüşmeleri ters tepki doğurmuştu doğal olarak.

Saygılar...

Cihangir
16 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 17:50

Bu adam zaten eski kafali bir adam. Her konusmasinin atinda Avrupanin Hiristiyan ve Bati Avrupali insanlarda olan bir birlik olmasi fikri yatiyor.

EU madem bukadar guclu idi Bati Avrupa sekliyle, neden yayilma ihtiyaci duydu doguya?!? Cunku biliyorlar ki bunu yapmazlarsa EU diye birsey kalmayacak. Cunku dunya almis basini gidiyor.

Avrupada iki cok onemli duvar var. Birisi Orta ve Dogu Avrupa duvari, digeri Islam duvari. Avrupa daha Almanyanin gobeginde olan Cek Cumhuriyetinin ve halkini Avrupali kabul etmiyordu...neymis...onlar daha 1500 yil once gelmisler...ustelik Asyadan...komunistlermis...Avrupali deil...

Bu duvari ekonomik zorunluktan dolayi yiktilar...ancak daha...Amerika almis basini giderken...Avrupa ancak cag disi milliyetcilik ve dini duygularini dengelemeye adim atti. Bunun ikinci asamasi Turkiye ile gerceklesecek...yani Islam duvarinin yikilmasi. Ve belki de dunya yeni bir caga girecek...gene Turkiye sayesinde...gorun bakin. Cunku dunyada ozellikle Bati yarikuredeki en buyuk sorun Islam Hiristiyan Yahudi catismasi...ancak Turkiye sayesinde Islam dunyasi da gelisecek belli ki...

Ustelik Avrupa Turkiye sayesinde hem Orta Doguya hem de Orta Asyaya uzanacak...politik ve ekonomik acidan...

Dunya birlesiyor ve buyuk bloklar olusuyor. Sizce Avrupanin dunyada soz sahibi olmasi icin gelecekte...iclerine kattiklari uc bes kucuk orta avrupa devleti yetecek mi?!? Eger bizi almazlarsa hem Orta Dogudaki hem de Orta Asyadaki gucu Turkiye- Amerika ve Rusyaya kaptiracaklar.

Bosuna endiselenmeyelim...sika sika alacaklar bizi iclerine!!

Geri kafali o adam ne derse desin...uger Avrupada gercekleri farkina varacak bir cogunluk yok ise daha...eger gercekten Milliyetci Hiristiyan ruhlari daha agir basiyorsa, ozaman uzulmeyelim...bizim iclerine girmemiz icin bir neden yok. O kafayla uzun vadede onlar kaybedecek. Bizim kaybedenlerle ne isimiz var?!?

Turkiye istikrari yakalarsa 15 sene icerisinde bolgede bir Fransa, bir Ingiltere gibi olacak...ekonomik ve politik guc olarak...

Cihangir
16 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 23:18

Bence Turkiyenin Avrupa Birligine uyeligi 2015i bulmaz. Ben 2010 civarlarinda dusunuyorum. Son olaylardan sonra EU da artik anlamaya basladi Turkiyenin onemini ve onemli bir kamu oyu olusmaya basladi.

Hatta cok komik, burada Amerikada Alman bir arkadasim var...Almanyada dogmus buyumus...Irak savasi sirasinda tartisiyorduk...o bana soruyordu neden Turkiye Kuzey Irak konusunda bukadar hassas diye. Ben de ileride bir Kurt devleti kurulursa teror yaratirlar deyip aciklamaya calisiyordum....

Ben ogle deyince...."Olur mu hic ogle...nasil teror yaratirlar ileride Turkiyede! Nasil Turkiyeyi bolmeye calisirlar...Orasi Avrupa Birligi topragi...kolay mi bolmek" diye cevap vermisti bana. Turkiyeye gelen cok Avrupali turist var. yavas yavas alismaya basladilar Turkiyeyi Avrupali olarak. Onlara garip gelen farkliliklar Italyada bile var hala. Onun icin anlayisli onemli bir kismi.

Su gayrimenkul yasalarindaki degisikliklerden sonra, Amerikadaki bir gayri menkul dergisinde Kuzey ve Orta Avrupalilarin nasil Turkiye sahillerinde ev almak icin uluslararasi emlak sirketlerini aramaya basladiklarini okumustum. Zengin unluler ise Istanbul yalilarina goz dikmisler ama...fiyatlari cok pahali buluyorlarmis...

Bu tip gelismeler bence insanlarin olumlu bakisini gosteriyor...

Esra
16 yıl önce - Prş 10 Tem 2003, 10:47

Ckaya, ne kadar guzel ve mantikli aciklamissin.Soylediklerine katiliyorum.
Ama AB alinmamamiz icin ugrasacak devletlerde olacak tabii ki.Bunun basinda A.B.D geliyor. Eger AB ne katilirsak (ki katilacagimiza bende inaniyorum)
Amerika icin kayip olacak bu.Bunun ulkemizde AB girmemizi geciktiren ne varsa,elinden geleni yapacakmis gibi geliyor bana.Terror,yeni bir kriz vs vs.ee birde Yunanistan var tabii..Turizmlerine golge dusecek,bizim daha populer olacagimizi dusunuyorum,ozellikle AB girdikten sonra.

Bunu yanisira Avrupa nin bir kisminin bizi artik AB ulkesi gibi gormeye basladiklarida dogru.
Esimle bu konuyu tartisirken,senin aciklamana benzer bir aciklama yapti bana "TR,AB ne katildigi zaman bizim icin cok buyuk bir avantaj olacak,TR li bir AB Amerika dan daha fazla soz hakkina sahip olacak orta doguda.." diyede ekledi.
Super Guce karsi AB Gucu...tabii daha fazla birlik icinde olmalari lazim.
hala herkes ayri telden calisiyormus gibi geliyor bana.Bu birligi bozanda Ispanya,Ingiltere ve italya oldu ne yazik ki ..:/

p.s: arkadaslar,arada kelime yanlisi yapiyorsam affola..saat oldukca gec

DENIZLI
16 yıl önce - Prş 10 Tem 2003, 12:18

hayir!
hayir!

Türkiye AB'ye falan bir yere girmiyicek, okadar!
ne o öyke hepiniz ayni telden caliyorsunuz

suraya biraz renk katalim

saka biryana arkadaslar, ama ben sizinkadar iyimser ve hernepahasina olursa olsun Türkiyenin AB birligine üyeligini olsun, diye düsünmüyorum.

uzun yillardir almanyada yasiyorum ve edindigim izlenimler bu insanlarin Türkiyenin Birlige getirisini bizim acimizdan görmemeleri.

"Sokakdaki adam kendisini tanimlarken bizi öteki olarak gördügü sürece"

bizim AB üyeligimiz gerceklesse dahi bu mutlu bir sonuc dogurmayacaktir.
Bir takim cikarlar (ölcülebilir bir zamana dayanan) dogrultusunda yapilan zoraki bir evlilik...bir nevi bir "ICGÜVEGI" Hayati ... hayir, istemez, kalsin...
durum böyle olunca, acaba nekadar mantikli veya hangi bedellere bizlere maal olur!

ben sahsen, belki biraz zorluklarla baglida olsa, mutlu ve hür olan bir evliligi tercih ederim.
.

Cihangir
16 yıl önce - Prş 10 Tem 2003, 15:36

Kizgin damdaki kedi...tesekkurler ayni fikirleri paylastigin icin...

Amerikan tarihine bir goz atarsaniz, Amerikadaki eyaletlerin 150 yil gibi bir sure once nasil da kucuk kucuk devletler oldugunu, cesitli nedenlerle, ozellikle ekonomik nedenlerden dolayi nasil bir araya geldiklerini goreceksiniz. Avrupa birliginin su anki hali de Amrikanin o zamanki halinden kesinlikle farksiz.

Avrupa birligi de tek bir devlete dogru gidiyor. Yanliz bir sey var ki bu, Amerikanin yaptigindan cok daha zor bir surec, cunku Avrupadaki devletlerin yuzyilladan gelen bir kulturleri var.

Avrupa once ekonomik isbirligi seklinde geldi bir araya, sonra serbest para....ve simdi de tek bir bilmemne bakani su bu diye ilerliyor. Zaten kendileri de farkinda Avrupa Birliginin, politik birliktelik olmadan buyukluk olmaz, ve yavas yavas bu surec ilerliyor bence. Ileride tek bir meclisli, baskanli muhtemelen bir eyalet sistemine donusecek. Iste o anda zaten Turkiye de iclerindeyse, guclenecekler. Yoksa din irk kultur su bu polemiklerine girerlerse, hic bir onemleri kalmayacak dunya uzerinde.
Dunya globallesmeye gidiyor. Artik toplumlar daha cok etkilesim icerisinde. Kulturler, dinler, diller irklar kaynasiyor. Daha global bir anlayis hakim dunyaya, farkliliklari on plana ceikarmak yerine, onlari bir zenginlik olarak kabul etmek, insani insan olarak sevme anlayisi. Avrupa bu anlayista sinifta kalorsa, o onlarin sorunu. Biz nasil olsa gelisecegiz ve bolgeye hakim olacagiz...yanliz su var...ileride bir grubun icerinde olmak cok onemli olacak...biz nerede olacagiz...o onemli...

sipahi
16 yıl önce - Prş 10 Tem 2003, 15:56

Arkadaslar biraz mantikli düsünürsek zaten Israil AB nin ganimetlerinden faydalaniyor.Icerde cok yahudi ve israil yanlisida var girmis girmemis pek degismez.Onlarin simdi tek sorunu terör,onunla basa ciktilarmi gerisi basit.Birde TR'ile kiyaslamayin n'olur.TR'nin ne dayisi nede halasi var.40 senedir kapida bekliyoruz bekletiliyoruz.Belki sucu kendimizde aramamiz gerekecek ama durum bu.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET