Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ismail cengiz
14 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2005, 02:11
BURSA HAKKINDA YENİ BİR KİTAP

Bu yıl Eylül ayında Bursa'da düzenlenen Dünya Sağlıklı Kentler Zirvesi dolayısıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi PRUSA'DAN (Avrupa Yolunda Kentleşen) BURSA'YA isimli yeni bir kitap yayınladı. Sağlıklı Kentler Zirvesi'ne katılan delegelere dağıtılan kitap İngilizce ve Türkçe olarak neşredildi. Kitap; 192 sayfadan ve 16 bölümden oluşuyor. Raif Kaplanoğlu ve İsmail Cengiz'in editörlüğünde hazırlanan kitabın bölüm başlıkları şöyle:
Birinci Bölüm : Bursa'nın Konumu ve Önemi
İkinci Bölüm  : Uygarlıklar Geçidi Bursa
Üçüncü Bölüm: Çok Felaketler Gördü Bursa
Dördüncü Bölüm:Bursa'yı Yönetenler
Beşinci Bölüm:Bir Göçmen Şehri Bursa
Altıncı Bölüm: Bursa Gelenekleri
Yedinci Bölüm:Yaşayarak Değişen Bursa
Sekizinci Bölüm: Avrupa Yolunda Kentleşen Bursa
Dokuzuncu Bölüm:Sayılarla Bursa
Onuncu Bölüm:Üreten Bursa
Onbirinci Bölüm:Bursa'nın Markaları
Onikinci Bölüm:Bursa'nın Ünlü Simaları
Onüçüncü Bölüm:Bursa'yı Bursa Yapan Değerler
Ondördüncü Bölüm:Kültür Şehri Bursa
Onbeşinci Bölüm:Turizm
Onaltıncı Bölüm: Bursa Sınıf Atlıyor.
Büyük boy, kuşe kağıda basılı kitapta Bursa'yı tanıtıcı yüzlerce fotoğraf yer alıyor.

Bilal533416
14 yıl önce - Çrş 22 Şub 2006, 20:04
Bursa Üzerine Kitaplar

Bursa'nın tarihi fotoğraflarının bulunduğu arşiv niteliğinde bir kaynak kitap.

OSMANLI'NIN İLK BAŞKENTİ BURSA
Engin Özendes
ISBN 975-7438-76-6
yapı endüstri merkezi yayınları

SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Prş 23 Şub 2006, 15:34

Bursa'nın dünü bugünü hakkında yazılmış kitap isimleri bilen varsa burada belirtirlerse sevinirim.Ben almak istiyorum ancak çak fazla bildiğim kitap yok.İsmail Doğan'ın "Eylül ve Bursa" adlı kitabını biliyorum;onu da henüz okumadım.

Bilal533416
14 yıl önce - Cum 24 Şub 2006, 18:14

Seyahatnamelerde Bursa

BURSA TİCARET BORSASI YAYINLARI tarafından kaliteli kağıda basılmış yaklaşık 240 sahife olan bu kitap satılmıyor.  BURSA TİCARET BORSASI'nda isteyenlere imza karşılığı ücretsiz olarak veriliyordu. Hala öylemidir bilmiyorum. Borsanın yeri kapalıçarşının doğu kapısından cumhuriyet cadddesine inerken solda idi uzun süredir geçmediğim için bina yerinde duruyormu bilemiyorum.

uguremre

14 yıl önce - Cum 24 Şub 2006, 18:26

Bursa'da Bir Başka Zaman

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı yayınları

Tanpınar'ın Dünyasında Bursa

Osmangazi Belediyesi yayınları    2005

Uludağ'ın Etekleri Gümüşten

4.Bursa Edebiyat Günleri

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı yayınları

Emre Alkor
14 yıl önce - Cum 24 Şub 2006, 18:49

Uguremre kardeş tam ben yazacaktım "uludağın etkeleri gümüşten" adlı kitabı okuyun diye. aslında çeşitli yazarların yazılarını birleştirip oluşturmuşlar ama çok bilglendirici. ben daha öncleri okumştm ama onu okuyunca insan bursaya hayran oluyor. daha doğrusu bursanın köklerine ve geçmişine. eğer imkanı olan varsa kesinlikle edinsin derim.  

SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Cmt 25 Şub 2006, 14:44

Görebildiğim kadarıyla kitapların önemli bir bölümü belediyeler ya da tüzel kişiler tarafından çıkarılmış;bu da biraz daha zor bulunması anlamına geliyor.Bilal Bey satılmadığını söylemiş,adı geçen diğer kitapları edinebilme şansımız var mı??

Bilal533416
14 yıl önce - Cmt 25 Şub 2006, 15:49

Geçmişten Günümüze
BURSA TARİHİ
Mesut Haluk Kosifoğlu
ISBN  975-97003-0-1

Birinci sınıf kağıda basılmış. Bursa tarihi ile ilgili başka yerlerde bulamayacağınız birçok bilgi, siyah beyaz fotoğraf, harita, belge mevcut.

Bilal533416
14 yıl önce - Pzr 26 Şub 2006, 16:44

Bu kitapta Bursa sınırları içinde bulunan ilçe, köy, mahalle, dere, köprü, pınar gibi isimlendirilmiş coğrafi oluşumların tamamının isimleri ile bazı bilgileri yer almakta.

BURSA ANSİKLOPEDİSİ  I
(YER ADLARI)
RAİF KAPLANOĞLU
ISBN   975-6738-01-04 (1. CİLT)
AVRASYA ETNOĞRAFYA VAKFI YAYINLARI

uguremre

14 yıl önce - Pzr 26 Şub 2006, 17:01

Alıntı:
Görebildiğim kadarıyla kitapların önemli bir bölümü belediyeler ya da tüzel kişiler tarafından çıkarılmış;bu da biraz daha zor bulunması anlamına geliyor.Bilal Bey satılmadığını söylemiş,adı geçen diğer kitapları edinebilme şansımız var mı??

Bu kitapları edinebilme şansın yüksek..Kent müzesi girişinde satılıyordu bir zamanlar,oraya bakabilirsin içeride olmasa bile danışmadan yardım istediğinde sana satıldığı yer hakkında bilgiler vereceklerini tahmin ediyorum...

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet