Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyanet Isleri - Laiklik
« önceki   1234 ... 262728   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
sipahi
15 yıl önce - Prş 10 Tem 2003, 00:04

Alıntı:
...kim getirdi imam hatiplileri bu hale?

Imamhatipler arka bahcemiz diyen fosil Erbakan...
Alıntı:
Genelde buradan cikan ogrencileri, feni, matematigi, sosyal dersleri neden zayif?
. Iste buna katilmiyorum bence basa bas gittiler agabeyim de ordan mezun universiteyi tutturdu kapida hangi örgüttensin diye sorunca babam góndermedi simdi avrupada.

Alıntı:
Eger amac Kuran ogrenmekse eger, din adami yetistirmek degilse...ozaman imam hatipler normal okullar haline gelsin....her okula secmeli ders Kuran dersi konulsun veya ozel Kuran dersaneleri acilsin!
Buna katiliyorum.

M.Ali
15 yıl önce - Prş 10 Tem 2003, 00:04

Tesekkürler Ckaya, sen de son noktayı koydun bu konuya. Seçmeli ders veya devletin yaz aylarında vereceği kurs tercihlerinden ben 2. sini tercih ederim.

Fakat imam hatiplilerin sosyal derslerini bilmem ama fen dersleri hakkındaki görüşlerinde yanılıyorsun. İnanılmaz derecede ağır veriyorlar fen derslerini bildiğim kadarıyla. Ben süper lisede okudum, sınıfımızda bazı imam hatipden ayrılan arkadaşlar vardı. Fen konusunda sınıfın en iyisiydiler. Bu arada biz de EA sınıfıydık. Buna ragmen sayısalcılardan daha iyi yapabiliyorlardı.

Saygılar...

Cihangir
15 yıl önce - Prş 10 Tem 2003, 01:03

Arkadaslar bazi imam hatiplerin sgitimi cok iy gercekten. Super cocuklar cikariyorlar. Ama genel olarak ortalamaya bakildiginda okadar da yuksek basari sonuclari...ben bit tablo grmustum...nerde hatirlayamiyorum...milli egitim bakanligi sitesinde miyde neydii...

Bu arada bazi senelerde Sinav birincisi bile cikardilar imam hatipler...iyi ogrenciler de yok degil..

Cihangir
15 yıl önce - Prş 10 Tem 2003, 15:25

Okullardaki din egitiminin laiklige zarar getirecegi konusunda haklisin. Benim zaten zorunlu ders olarak dusundugum tum dinleri kapsayan dinlerin olusumu, dinlerin felsefeleri vs ni cocuklara verip, ondan sonra secmeli dersler ile istedikleri seye egilmelerini saglamakti.

Benim din ogrenmenin ozel kurslarla yapilmasi konusunda bir tek suphem var o da malesef dinle ugrasan kesimin genellikle cok farkli bir cizgide olmalari dini modern hayatla bir araya getirmek yerine geleneksel ve hatta radikal cizgiyi tasimalari. Turk toplumun da malesef daha egitim duzeyi dusuk, maddi imkanlari az manevi somuruye cok aciklar. Kolayca hocanin bilmem kimin soylediklerin beyin firtinasi yapmadan kabulleniyorlar. Kurslar ozele verildiggi taktirde ben bu kurslarin radikal dinci amplara donusecegini dusunuyorum. O yuzden gene okullarda din dersi verilmesi daha modern bir cizgiye sokabilir dini.

Ama toplumumuz yeteri kadar gelistikten sonra tamamen ozele birakilmali bence de...

AHMETR
12 yıl önce - Sal 23 May 2006, 01:05

Eski başlıklarda gezinirken böyle bir başlık buldum. 2003 yılında ne güzel tartışılmış konu. Seviye harika. Tamamını okumanızı öneririm.

Bu başlık bu gün açılsaydı malum kişiler tarafından konu nerelere getirilir ve kilitlenmek zorunda kalınırdı. Sadece okumanız için yukarıya taşıyorum. Lütfen 3 sene önce yazılanlara yanıt verme telaşına girip gereksiz tartışmalar yüzünden 3 senedir var olan başlığı kilitlettirmeyiniz. (Bence kilitlenecek )

ayşe sultan
12 yıl önce - Sal 23 May 2006, 01:44

Bence konu tekrar açılmasın, tam kıvamında kalsın
Bu arada tartışma ortamı gerçekten güzelmiş , niye acaba eskiden insanların muhabbetleri daha ılımandı, nasıl geldik bu hale bizz?...gibi saçma sapan bunalım bir soru sormayacağım

Şerif Ali
12 yıl önce - Sal 23 May 2006, 03:14

Ben konuyu yeni fark ettim,vatandaş olarak ve bu konuda tek yanlı düşünceye sahip olmadığım için şunu belirtmek istedim:Diyanet devlete bağlı bir kurum,devletimizin anayasasının temellerinden biride laiklik fakat Diyanet eylem ve söylemleriyle farklı inançlara sahip insanlara sırt çevirerek,yanlı davranarak devletin temel özelliklerinden üçünü(Demokratik,laik,sosyal devlet)çiğnemektedir.

tolga-dubai
12 yıl önce - Sal 23 May 2006, 04:37

Ben de Diyanetin laik sistemle çelişen bir kurum olduğunu ve biran evvel kapatılması gerektiğini düşünenlerdenim... Laik bir devlet yapısı içerisinde devletin bir kurumu nasıl olur da çıkıp din adina fetvalar verebilir, ve daha da ötesi ne maksatla bu din sadece İslam dini olabilir... Kontrolü elde tutamadiklarina - ipi coktan elden kacirdiklarina gore bu kuruma gerek kalmamistir...

Sinan YILDI
12 yıl önce - Sal 23 May 2006, 05:12

Ahmetr demiş ki ;
Alıntı:
Eski başlıklarda gezinirken böyle bir başlık buldum. 2003 yılında ne güzel tartışılmış konu. Seviye harika. Tamamını okumanızı öneririm.

Bu başlık bu gün açılsaydı malum kişiler tarafından konu nerelere getirilir ve kilitlenmek zorunda kalınırdı. Sadece okumanız için yukarıya taşıyorum. Lütfen 3 sene önce yazılanlara yanıt verme telaşına girip gereksiz tartışmalar yüzünden 3 senedir var olan başlığı kilitlettirmeyiniz. (Bence kilitlenecek    )

Diyanet Isleri - Laiklik  ile bu yazılanın bir alakası yok.
Alıntı:
malum kişiler tarafından konu nerelere getirilir ve kilitlenmek zorunda kalınırdı.

diyerek tartışmaya sebep olacak bir yazı yazmışsın. Bir üye malum kişi sensin dese başlık kitlenecek zaten. Başlığın tarihini herkes görüyor ve kendine göre bir değerlerlendirme yapıyor. Diyanet Isleri- Laiklik ile ilgili bir fikrin var ise bu konuyu gündeme getirmeni anlarım.
2003'teki bu başlığı bugün yeniden bu yorum ile gündeme getirmen dikkatimi çekti.
ayşe sultan demiş ki ;
Alıntı:
Bence konu tekrar açılmasın, tam kıvamında kalsın

katılıyorum.

Turgay34
8 yıl önce - Pts 18 Ekm 2010, 11:31
Diyanet kurumu, laiklikle bağdaşıyor mu? Bağdaşmıyorsa, sizce çözüm nedir?

Laiklik malum, en tartışmalı konulardan birisi.. Herkesin kendi ideolojisi ve meşrebine göre bir laiklik tanımı var.. Her ülkenin de farklı dozlarda laiklik uygulamaları göze çarpıyor.. Fakat laiklik; en temel anlamıyla din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ve devletin bütün inanç gruplarına eşit mesafede bulunduğu bir sistem olarak bize öğretildi..

Anayasa'nın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeleri arasında yer alan 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin niteliklerinden birisinin "laiklik" olduğu belirtilmektedir.. Hâl böyle olunca devletin Diyanet kurumu vasıtasıyla imam, müezzin ve müftü istihdam etmesi, cuma hutbelerini dikte ettirmesi, hatta müftüleri vasıtasıyla fetva vermesi ve bu şeklide "dine müdahil olması" laikliğe ne kadar uymaktadır?

En son geçen hafta Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'nun "başörtüsü konusuna bizi karıştırmayın, bunu siyasetçiler çözsün" derken, kurban konusunda "canlı hayvan stokları yeterli olmasa kurban kesmeyin derim" diyerek konuya direkt müdahil olması Diyanet kurumunu tekrar tartışma konusu haline getirmiştir.. Devletin bir eliyle fetva verip, diğer eliyle de kumar oynatması, faiz alıp vermesi, genelev işletmelerine ruhsat vererek "fuhuşa" göz yumması hatta buralardan vergi alarak kazanç sağlaması nasıl bir çelişki oluşturmaktadır? Yoksa bütün bunlarda bir çelişki ve tezat yok mudur? Bunlar laikliğin gereklerinden midir? Bu durumu çelişki olarak değerlendiriyorsanız, Diyanet'in yerine nasıl bir çözüm düşünüyorsunuz? Yoksa din "bağımsız" bir kurum olarak kendi mecrasına ve toplumun insiyatifine mi bırakılmalıdır? Bu konulardaki düşüncelerimizi paylaşmanın yararlı olacağını düşünüyorum..

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 262728   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET