Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyanet Isleri - Laiklik
« önceki   123 ... 262728   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Cihangir
15 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 20:30

ALIMEMO SANA KATILIYORUM. DIYANETIN OLMASI HIC BIR SEY DEGISTIRMIYOR. HATTA COK KOMIK....BENIM SINIFIMDA RADIKAL DINCI BIR COCUK VARDI....BAZI KONULARDA ONUN GORUSUNUN AKSINE DUSUNCE BELIRTIR, YANIMA DA DIYANETIN ACIKLAMALARINI ALIRDIM. COCUK BANA NE DEDI BILIYOR MUSUNUZ? DIYANET DEDI....SOSYETE HOCASI!

ADAMLAR DIYANET 2 TANE DUZGUN ACIKLAMA YAPTIMI ONLAR SOSYETE DIYORLAR. TAKTIKLARI CIDDIYE ALDIKLARI YOK. BENCE DIYANET KALKSIN. KURAN KURSLARI FALAN DA KAPATILSIN CAMILERDE. ORTA OKUL VE LISELERE SECMELI KURAN KURSU DERSLARI KONULSUN. ISTEYEN CAGDAS ORTAMLARDA, CAGDAS KOSULLADA OGRENSIN KURANI.

BEN KUCUK YERDE YETISTIM, ILKOKULDA BABANNEMIN BASKISIYLA BIR YAZ CAMIDE KURSLARA GITTIM...MUHTEMELEN 2-3 KEZ DAYANABILDIM SADECE. BIR KERE SANDALYE FALAN YOK. YERE OTURUYORSUN. MILLETIN CORABI KOKUYOR...ILK ONCE HOCANIN...SONRA SANA BELLI BIR OTURMA SEKLI OGRETIYORLAR...OOLE OTURULMAZ BOOLE OTUR. KUCUCUK KIZLARA ELINDE SU BARDAGI NASIL TASINIR OGRETIYOLARDI....YOK EFENDIM SAY AVUCUNUN ICINDE BARDAGI TASIYACAKMISSIN, DIGER ELIN GOGSUNUN UZERINDE OLACAKMIS, EGILIP DE BARDAGI UZATACAKSIN VE BILMEM NE DIYCEKSIN...BIRSURU ARAPCA KOKENLI KELIMELER FALAN...YANI BU ADAMLAR SADECE KURAN OGRETMIYO, INSANI BELLI BIR KALIBA SOKMAK ICIN UGRASIYOR...DAHA KUCUCUK COCUKLARA...BEYIN YIKAMASI GIBI.

KURAN OGRENILECEKSE CAGDAS OKULLARDA, SIRALARDA, SECMELI DERS OLARAK OGRETILIR. ISTEYEN ISTEDIGI GIBI BASINI DA ORTEBILIR. BOYLECE YARIM AKILLILARIN ULKEYE SOKMAYA CALISTIGI ARAP KULTURU DE AZALIR HIC OLMAZSA....

ZATEN IMAMHATIPLER NORMAL LISEYE DONUSTURULMELI...COCUKLARIMIZ HEP BIR ARADA YETISSIN...KAMPLASMASINLAR...ISTEYEN ISTEDIGI DERSLERI SECSIN!

sipahi
15 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 20:36

yahu sende camiye taktin cami niye kapatilsin C.Kaya...?

sipahi
15 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 20:41

Alıntı:
KURAN KURSLARI FALAN DA KAPATILSIN CAMILERDE.

-Yoksa benmi yanlis anladim?
-Kapatalim n'olucak kahvehaneleri barlari dolduralim daha iyi!

Alıntı:
Katilmiyorum

Kimse kimseye katilmaya mecbur degil fakat bir konuya deginmeden gecemiyecem.Bir kurum kurulus her ne sekilde anlarsak bu kadar zaman gecmis kemiklesmis bu gün durdurmak bosluk yaratir.Dikkatinizi cektiyse su anda diye yazmistim.Yani zamanla devre disi kalabilir fakat TR nin egitim seviyesi simdilik buna müsait degil.

Cihangir
15 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 22:59

Ben Camilerdeki Kur'an Kurslarini kapatip okullarda secmeli ders olarak koyalim dedim.

xgokhan
15 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 23:09

Su var; bati ulkelerinde Incil'i ogrenmek isteyenler ya cocukken kiliseye bagli pazar okuluna gider, ya da dini egitim veren okullara - tipki imam hatip liseleri gibi. Bizde de bal gibi uygulanabilir. Bana sorarsaniz normal okullarda din egitimine gerek bile yok.

Sorun cok basit, insanlar dini bir tehlike olarak gormekten vazgecmeli, dindar insanlar da dini silah olarak kullanmamayi ogrenmeli. Ayni sey dil icin de gecerli. Temel Turkce ogretilmeli tabi ki, ama kalkip herkese zorla Divan edebiyati ogretmek sacma, isteyen ogrenir isteyen ogrenmez. Bizim egitim sistemimiz o kadar cagdisi ki nereden baslamak lazim bilmiyorum.

M.Ali
15 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 23:11

Arkadaslar bence de şu anda camilerde yapılan eğitim pek kaliteli değil. Bence de modern Kurslarda ve profesyonel kişiler tarafından öğretilmeli.

Okullarda seçmeli ders işine katılmıyorum. Çünkü okuldaki her öğrencinin amacı bir an önce eve dönmektir. Bunun için en iyi yol MEB tarafından yaz aylarında modern dersliklerde kursların açılmasıdır. Böylece isteyen çocuğunu gönderir. İstemeyen de seçmeli dersin yaratabileceği bazı sorunlardan kurtulur. Nedir bu sorunlar? Belki Kur'an dersini almayan çocuğa arkadaşları alaycı tavırlar takınabilir. Belki hocalar bile takabilir çocuğa.

Bence en iyisi bu. Ayrica diyanet bence de devlet elinden çıkartılmalıdır.

Saygılar...

Cihangir
15 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 23:32

Yaz okullari da iyi fikir bence. Benim okullarda verilsin diye yazmamin nedeni, ogrencileri farkli okullara koydugun zaman, zamanla kamplasmalari. Boylede modernlerin gozunde dinciler, dine daha bagli insanlarin gozunde bir dinsizler ayrimina olanak veriyoruz. Halbuki tum ogrenciler ayni siralarda birlikte yetisirlerse, birbirlerini anlayis icerisinde kabul etmeyi ogrenirler.

Evet evet Camilerdeki egitim gercekten de cok cag disi. Cami hocalari da ne yapsin...tum gun 4 duvar arasinda...hic sosyallesme olanaklari yok. Insan icine girmeden surekli ayni seyler. Onun icin hatta gene okul veya dersanelerde hocalar verebilir dersleri...hatta okullarda verirlerse diger ogretmenlerle sosyalesme olanagi da bulurlar.

Cihangir
15 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 23:34

Gokhan,
Imam Hatipler malesef Avrupadaki pazar okullari gibi degil. Imam hatiplerin ilk kurulus amaci universitelerdeki din bolumune liseden ogrenci hazirlamak....ti...ama sonradan diger bolumlere basvurma hakki da verilinceeee.....bambaska okullara donmus oldular.

M.Ali
15 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 23:49

Ckaya haklısın ama imam hatiplilerin de yapabileceği bir şey yok. Eğer gerçekten üniversitelerde dini eğitim alacak kişileri yetiştirmek için kuruldularsa sayıları en fazla 10 bilemedin 20 olmalıydı. Çünkü dini kadro için gerekli ihtiyaç bir yıllık en fazla 2000 kişidir.

Ama bilmem hangi amaçlarla yüzlercesi açılmıştır. E böyle olunca da hepsi din kültürü öğretmenliğine girse inanılmaz bir fazlalık olur ve atıl işgücüne dönüşür. Bu yüzden de bütün bölümlere girme olanakları açılmıştır. Gerçi şimdi katsayı sebebiyle tekrar önleri kapanmıştır. Onları harcamak için de yüzbinlerce meslek liseliyi de heba etmişlerdir. İnşallah bu çarpıklık düzelir.

Sonuç olarak suçu onlarda değil başkalarında aramalıyız.

Saygılar...

Cihangir
15 yıl önce - Çrş 09 Tem 2003, 23:53

Kesinlikle haklisin reignman
Iste buradan su sonuc cikiyor...kim getirdi imam hatiplileri bu hale? Bu okullar neden sadece Kuran agirlikli egitim veriyor. Genelde buradan cikan ogrencileri, feni, matematigi, sosyal dersleri neden zayif? Neden universitelere girme oranlari cok dusuk? e universite egitimleri de olmayinca...daha az gelirli oluyorlar...ev hanimi oluyorlar...radikal dincilige kucak acmis oluyoruz sonuc olarak....

Eger amac Kuran ogrenmekse eger, din adami yetistirmek degilse...ozaman imam hatipler normal okullar haline gelsin....her okula secmeli ders Kuran dersi konulsun veya ozel Kuran dersaneleri acilsin!

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 262728   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET