Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Kayseri - Gesi
« önceki   12345 ... 383940   sonraki »
Ana Sayfa -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
İsmail Adil Şahin
7 yıl önce - Cmt 30 Arl 2006, 21:15
Gesi Bağları

Gesi Bağları ile ilgili gerek fotoğraflar, gerekse türküsüyle ilgili yazılar kadrini bilenler için altın değerinde. 1975-1980 yılları arasında beş yıl öğretmenlik yaptığım ve sadece 15 dakika mesafedeki Mancusun-Yeşilyurt Köyü'nün -bağları ve  bahçeleri karışıktır- bir insanı olarak bu çalışmayı baştan sona okudum ve doğrusu çok etkilendim. Gesi ve çevresindeki köylerin erkekleri İstanbul'a inşaatlarda boya ve sıva yapmaya giderler ve geçekten de sılalarına dönmeleri uzun zamanlar alırdı.Bu ayrılık bazen yıllarca sürer hasretler yaşanır, gurbetteki baba eşinin ve çocuğunun bir kaç yılını göremezdi.
 Bu yörenin halkı hem konuşma adabı, hem de davranış özellikleri itibariyle İstanbul görmüş insanların etkisiyle bir hayli de köy içinde şehir anlayışına yaklaşmış bir medeniyetin temsilcileri durumuna gelmişlerdir.Mesela, Gesi'de insanların birbirlerinin kılık, kıyafetlerine karışmadıklarını, kınama ve dedikodunun bulunmadığını öğretmenlik yaptığım yıllarda gözlemlemiştim.
 Gesi aynı zamanda ilk ortaokulun açıldığı beldelerimizden birisi.Dolayısıyla okumuş, yazmışı aydın ve bürokratı çok olan bir bölge.Rahmetli babam, ilkokulun ilk üç yılını Mancusun'da okuduktan sonra, 4 ve 5.sınıfları Gesi'de okuduğunu anlatırdı.Bu dediğim Cumhuriyetin ilk yılları.Benim çalıştığım yıllarda da Ağırnas, Turan, Vekse,Darsayak, hatta 10 km ötedeki Salkuma  ve Bürüngüz, hatta Sarmısaklı gibi yerlerden öğrencilerimiz vardı.Sabahleyin bir-bir buçuk saatlik bir yoldan gelen ortaokul çağındaki erkek ve kız çocuklşarının hele kış aylarında çektiklerini gördükçe çok üzülürdüm.
 Sözü uzatmadan bu fedakârane çalışması sebebiyle Burhanettin Akbaş Bey'i kutlamayı bir görev addediyorum.

En son İsmail Adil Şahin tarafından Cmt 30 Arl 2006, 21:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burhanettin Akbaş

7 yıl önce - Pzr 15 Tem 2007, 23:41

Arkadaşlar bu haftasonu da Gesi'yi çalıştım. Fotoğrafları sizlerle paylaşırken bazı küçük bilgiler de vermek istiyorum. Daha önce Gesi Bağları türküsünün hikayesini vermiş ve bu türkünün Kayseri'de çok sevildiğine değinmiştik. 100 dörtlükten oluşan uzun ve ilgi çekici bir türküydü. Gesi sayfalarında geriye giderseniz, hepsini okuyabilirsiniz.

1. Fotoğraf:
Gesi beldesi, Gesi Bağları türküsü kadar olmasa da tarihi güvercinlikleri ile ünlüdür. Gesi'nin görsel simgesi bu güvercinliklerdir. Gesi Meydanında sonradan yapılma iki güvercinlik bu yüzden vardır ve ortasında da Gesi Belediye Binasını görüyorsunuz.

(+)

2. Fotoğraf:
Bu fotoğrafta ikinci kez meydandaki güvercinliklerden birini almamın sebebi, arka planda tepede bulunan devasa Türk Bayrağını fark etmenizi istememdendir.

(+)

3. 4. ve 5. Fotoğraflar:
Gesi'nin 2006 yılında yapılmış, çok hoş bir mesire yeri var. Buradan Gesi'yi ve İLDEM'i seyrebilirsiniz. Yemyeşil bir alan... Gesi'nin de yörede ne kadar yeşil bir yer olduğunu fark edersiniz.

(+)

(+)

(+)

6.7. ve 8. Fotoğraflar:
Gesi'de tarihi güvercinlikler var demiştik. Bu güvercinlikler, Gesi'nin yerli ailelerine aittir ve hemen hemen her ailenin bir güvercinliği vardır. Güvercinlik adı verilen bu mekanların mimari dokusu ve sosyo-kültürel işlevi ise ayrıca bir araştırma konusu zannediyorum.

(+)

(+)

(+)

En son Burhanettin Akbaş tarafından Pts 16 Tem 2007, 01:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burhanettin Akbaş

7 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 15:32

2006 yılında yapılan Gesi Mesire Alanı Gesi'yi genel açıdan görmek ve fotoğraflamak için ideal bir mekan olarak gözüküyor. Tavsiye ediyorum.

(+)

(+)

(+)

Son fotoğrafta yakın planda Gesi, uzak planda İldem konutları görülüyor.

Burhanettin Akbaş

7 yıl önce - Sal 17 Tem 2007, 11:18

Bir Anı:
MEMLEKETİN KÜLLÜĞÜNÜN KOKUSUNU ÖZLEDİM
1987 yılında dergi çıkarıyoruz Kayseri'de. Derginin dağıtımını da zamanın şartlarında elden ve postayla yapıyoruz. Zamanla gurbetçi kardeşlerimiz, özellikle Avrupa'da yaşayanlar, o kadar çok abone olmaya başladılar ki posta sayımız da çok arttı. Bir ara derginin içine bir form koymuştuk. İşte Kayseri'de hangi konuyu görmek istersiniz, hangi konuları ele alalım vs. babında şeyler var.
Hiç unutmam, gurbetteki kardeşlerimizden biri memleket hasretini buram buram hissettiren bir cümle yazmıştı. Diyor ki: "Memleketimin küllüğünün kokusunu özledim." Bu sözle artık memleket hasretinin doruğa vurduğunu kendi lisanınca çarpıcı bir şekilde izah ediyordu. Derginin diğer sayısında başyazımın başlığı belli olmuştu.
"Memleketimin küllüğünün kokusunu özledim."

(+)

(+)

Burhanettin Akbaş

7 yıl önce - Cmt 21 Tem 2007, 19:42

Gesi'de güvercinlikler ve bir davetsiz misafir:

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> KAYSERİ