Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Cmt 11 Şub 2006, 13:34
Bursa MOBESE ile gözaltına alınıyor


Artık hırsız, gaspçı ve kapkaççıya rahat uyku yok. Bursa'nın bütün cadde ve sokakları 597 kamerayla 24 saat izlenecek.  
 
Kısa bir süre önce İstanbul'da kurulan 'kameralı takip' sistemi Bursa'da da hayata geçiriliyor. Vali Canpolat başta olmak üzere, İl Genel Meclisi Başkanı Tunçak'ın da desteklediği dev proje, göreve geldiğinden bu yana önemli çalışmalar yapan Emniyet Müdürü Çapkın'ın imzasını taşıyor.

Anında müdahale...

Kısa adı MOBESE olan proje, kentin 167 noktasına 378'i sabit, 164'ü hareketli toplam 542 bölge görüntüleme kamerası, ayrıca 15 ayrı noktaya 55 'plaka okuma' kamerası yerleştirilmesini öngörüyor. Görüntülerin Komuta Kontrol Merkezi'ne ulaşmasıyla, ekipler olaylara anında müdahale edebilecek.

Maliyeti çok yüksek...

Trilyonlarca liraya mal olacak sistemin İstanbul'dakinden çok daha gelişmiş olduğu belirtilirken, 164 muhtarlığın da birbirine ve Komuta Kontrol Merkezi'ne bağlantılı olacağı kaydedildi. Böylelikle nüfus hareketleri ve göçlerle birlikte bu bölgelerde yaşayanların kimlik bilgileri anında tespit edilebilecek.


EMNİYET'TEN MEGA PROJE

Kısa bir süre önce İstanbul'da kurulan 'kameralı takip' sistemi Bursa'da da hayata geçiriliyor. Vali Canpolat'ın destek verdiği dev proje, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın imzasını taşıyor.

Kent güvenliği için geliştirilen Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) Tükiye'nin en büyük kenti İstanbul'dan sonra Bursa'ya da kuruluyor. Vali Nihat Canpolat ve İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Tunçak'ın büyük destek verdiği mega proje uygulama aşamasına gelirken, kurulacak sistemle kentin cadde ve sokakları 24 saat boyunca kameralarla izlenecek.

Projeye göre, Bursa'nın bir çok cadde ve sokaklarındaki 181 noktaya 55'i 'plaka okuma' olmak üzere toplam 597 kamera yerleştirilecek. Ancak, maliyeti trilyonlarla ifade edilen projenin hayata geçirilmesi için İl Özel İdare bütçesinden ödenek çıkması bekleniyor.

Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) Bursa Projesi sayesinde sokak ve caddelerin kameralarla izleneceğini belirterek, kentte yaşanabilecek hür türlü olumsuzluğun anında tespitle bu olaylara daha hızlı müdahale edilebileceğini bildirdi. Çapkın, Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje çalışmasının, Vali Nihat Canpolat ve İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Tunçak'ın destekleriyle tamamlandığını söyledi.

KENTTE 24 SAAT GÖZETİM

Kısa bir süre önce İstanbul'da kurulan 'kameralı takip' sistemi Bursa'nın da gündemine yerleşti. Göreve başladığı günden buyana kentin asayiş ve güvenliği için geliştirilen bir çok önemli projede imzası bulunan Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın talimatıyla, yaklaşık bir yıl önce başlatılan 'mega proje'ye son nokta kondu.

Kısa adı MOBESE olan Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu Bursa Projesi kapsamında Bursa Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından hazırlanan proje gereği, kentin 167 noktasına 378 sabit ve 164'ü hareketli toplam 542 "bölge görüntüleme kamerası" konacak. Böylece Komuta Kontrol Merkezi'ne ulaşacak görüntülerle, kent güvenliği kontrol altına alınırken suç ve suçluya anında müdahale edilecek.

KAMERA KONULACAK CADDELER

Nüfus yoğunluğu ve suç haritalarından elde edilen verilere göre yerleri tespit edilen "bölge görüntüleme kameraları"nın konacağı ana cadde ve kavşaklar arasında Gazcılar, Uluyol, Santral Garaj, Atatürk, İnönü, Çekirge, Stad çevresi, Merinos ve Gençosman Kavşakları, Devlet Hastanesi, Gökdere, Polis Koleji Kavşağı, Erikli Kavşağı, Yüksek İhtisas Hastanesi Kavşağı, Teleferik, Cezaevi kavşağı, Fevziçakmak, Haşim İşcan Caddeleri ve Setbaşı gibi önemli merkezler başta yer alıyor.

Öte yandan sistemin bir başka yararı da, çalıntı ve kayıp otolara yönelik olacak. 15 stratejik noktaya konulacak 55 plaka algılama kamerası, sistemde kayıtlı olan 'kayıp' ve 'çalıntı' plakaları takip edecek.
Bu kameralar, görüş alanından geçen kayıp veya çalıntı bir aracın plakasını tespit ettiğinde merkeze acil sinyal gönderecek. Böylelikle ekipler bölgeye sevk edilerek, çalıntı veya suça karışan araçların yakalanmaları sağlanacak.

Plaka algıma kameralarının ise Ankara yolu Esenevler üst geçidi, Yüksek İhtisas Hastanesi Kavşağı, Santral Garaj, Uludağ Üniversitesi yol ayrımı, Sırameşeler Metro İstasyonu, İstanbul Yolu'ndaki As Merkez üst geçidi, Geçit'teki Çevreyolu Köprüsü, Orhaneli Yolu'ndaki Bursa Yem Sanayi civarı, Uludağ Yolu üzerinde bulunan Büyük Yıldız Oteli civarı, Çalı Kavşağı, Eski Gemlik Yolu'ndaki Tamek fabrikası önü, Çekirge Polis Merkezi önü, Yakın Çevre Yolu, BUTTİM açık oto pazarı ile OTOKOOP girişine konulacağı öğrenildi.
Bu noktalara yerleştirilecek 55 kamera, yollarda hem geliş hemde gidiş şeritlerini kontrol altında tutacak.

POLİS FİLOSU GENİŞLETİLECEK

Sistemin devreye girmesiyle, BEMTAP veri tabanı üzerinden uydu bağlantılı GPRS sistemiyle takip edilen polis aracı sayısı da 35'ten 262'ye çıkacak. Halen sokakta sorgu sistemini yürüten 20 ekip otosu sayısı ise 100'e çıkarılırken, polis merkezlerinin toplam 28 nezarethanesi de yine bu kameralarla gözlenecek. Sistemle ayrıca, 26 ayrı polis binası birbirine 'online' bağlantılı olacak. Mega projenin bir başka hizmeti de muhtarlıklarla ilgili...Polis sorumluluk bölgesinde bulunan 164 muhtarlık da sistemle birbirine ve Komuta Kontrol Merkezi'ne bağlantılanacak.

Böylelikle nüfus hareketleri ve göçlerle birlikte bu bölgelerde yaşayanların kimlik bilgileri de anında tespit edilecek.

Yaklaşık 12 trilyon liraya mal olması beklenen proje şimdi, Valilik İl Özel İdaresi'nde. Sistemin kurulması için ödenek bekleniyor.

Mesajıma "-1 kaynak belirtilmeliydi" şeklinde puan veren arkadaşın isteğini yerine getiriyorum.Haberin kaynağı Bursa Olay Gazetesi.Olay Gazetesi demek aynı zamanda Olay Televizyonu demek.Umarım arkadaşım gazete haberinin güvenirliği konusunda şüphe etmez.Çünkü yerel gazete olan Olay,haber yaparken haberin muhataplarıyla gider, birebir röportaj yapar ve yetkililerin söyledikleri tek bir kelimeyi bile değiştirmeden gazeteye aktarır.Ben gerekeni yaptım.Umarım arkadaşta puandaki gerekli düzeltmeyi yapar.


Yasemin Doğuş
14 yıl önce - Pts 13 Şub 2006, 04:10

Woow    güzel bir haber bursalılar adına.  

İstanbulda bu sistem ne kadar etkili olabilidi bilmem ama İstanbuldan sonra kullanacak ikinci şehir olarak takılacak camera sayılarına falan bakınca bursa için ilk aşamada yeterli olabilir ama uzun vadede bence sadece ismi geçen yerler değil diğer bazı semtlerde sisteme dahil edilmeli. ne kadar etkili olduğu tartışılır fakat sonunda sokaklardaki güvenlik için bişeyler yapılmaya başlanması Türkiye için güzel bir durum. Benim gözümde şu sıralarda çok hızlı değişimler yaşamaya başlayan bursa için güzel bir proje ama inşallah hayata geçmesi çok uzun sürmez.levent tezcanlı

14 yıl önce - Pts 13 Şub 2006, 12:29

Sabrı beye guzel ve bılgılendırıcı calısmasından dolayı tesekkur ederım.. sayesınde haberlerden once wowturkey'den aldık bılgıyı..    
eger kameralar dogru yerlere konumlandırılır ve gerektıgı sekılde kullanılırsa bursanın suc oranında buyuk bır dusus olacaktır,bursa kontrolu ıstanbula nazaran cok daha kolay bır sehır,ustelık kamera sayısıda epey yuksek.. butun bursalılara hayırlı olsun..


ugursurmeli
14 yıl önce - Çrş 03 May 2006, 16:47
merhabalr...


Arkadaşlar bence çok güzel bir uygulama. Ancak yasamızdaki bazı eksiklikler yüzünden bu sistemle rızamız olmadan görüntülerimiz kaydedildiği için yüklü miktarlarda tazminat talep edilebileceğini okumuştum. Elbette kimseye dava açın demiyorum. Yasal düzenleme biran önce yapılmalı. Bizim yararımıza olan bir uygulama ve devam etmeli.

kıvanç

13 yıl önce - Sal 18 Tem 2006, 01:17

bu konuda herhangi bir gelişme yok sanırım..
şehirde kamerayla da izlenemeyecek bir çok nokta var..karanlık sokak ve caddelerde kamera olsa ne işe yarar..Ahmed_
13 yıl önce - Sal 18 Tem 2006, 01:23

Alıntı:
şehirde kamerayla da izlenemeyecek bir çok nokta var..karanlık sokak ve caddelerde kamera olsa ne işe yarar..


zaten ara sokaklarada yapılmayacaktı. sadece ana arterlerde olur. oralarında çok karanlık kaldığını sanmıyom. zaten kamera takılcak yerleri aydınlatırlar.

bir gelişme var bu konuda ama 2007 yılı için var. 2006 bütçesinin belirlenmesinden sonra bu proje ve birkaç proje daha duyurulduğundan il genel bütçesinden sadece  olayın yapılacağı garanti olsun diye küçük bir meblağ ayrıldı.fakat ayrılan parayla işe başlanınca yarıda kalacağı için hiç başlmayıp 2007 yılı bütçesinden gerekli kaynağı aldıktan sonra başlanması kararlaştırıldı.Bu da yıl ortasında duyurulan projelerin genel kaderi malesef mecburen


Gün_Ay

13 yıl önce - Sal 18 Tem 2006, 22:05

Bu sistem sadece belli başlı caddelere yapılırsa sonuç çok verimli olmayacağını düşünüyorum. Ancak sokak aralarınada yapılırsa faydalı olur, ancak bazı yasaların değiştirlmesi gerektiği kanaatindeyim....

A.Nibal
12 yıl önce - Prş 15 Ksm 2007, 14:56

Bildiğim kadarıyla sistemin kurulması için İl Genel Meclisi ödeneği 2008 yılına kalmıştı; ancak basında çıkan haberlere göre (yanlış hatırlamıyorsam) DSİ tarafında Ankara Yolu'nda Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinin ortaklaşa kullanacağı bir emniyet binası oluşturulacak ve MOBESE Sistemleri de bu iki ilçede buradan denetlenecekmiş. Binanın yapımını da sanırım Yıldırım ve Osmangazi Belediyeleri üstlenecekmiş... Yıldırımın 50 yılı çalıştayında da MOBESE kurulumu konuşulmuş.

Yine aynı haberlere göre Fatih Sultan Mehmet Bulvarı girişinde 6 yıl önce temeli atılan Emniyet Müdürlüğü Bursa'daki tüm muhtarların ortaklaşa başlatacağı kampanya ile tamamlanacakmış. Bütün birimlerin tek çatı altında toplanacağı Emniyet Sarayı için 17 milyon YTL gerekiyor.

Toplum Destekli Polis uygulaması da Nilüfer'den sonra Yıldırım ve Osmangazi'de de başlıyormuş.


yusuf ülkü
12 yıl önce - Cum 16 Ksm 2007, 18:49

heyecan verici bi proje, olursa muhteşem olur ama uzunca bir süre daha hava alırız gibi geliyor bana hatırladığım kadarıyla geçmişte çevre yoluna 3 trilyon lira ödenek zor çıkmıştı buna nasıl cıkar merak içindeym

A.Nibal
12 yıl önce - Sal 08 Nis 2008, 18:57

Alıntı:

Alıntı:
Alıntı:
MOBESE için bina resterasyon ve sisteme entegre yapılandırmasını Yıldırım Belediyesi 500bin YTL ile yapacakmış sanırım. Bildiğim kadarıyla Osmangazi de destek verecek projeye... Kameralar ise Emniyet'in harcamalarıyla...
Bu arada wowturkey'de MOBESE için bu konuda açılmış ayrı bir başlık da var...
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=20746
Bu da haberler.com'daki Bursa MOBESE'ye hazırlanıyor haberi... Emniyet Müdürü'nün açıklaması (ocak 08) http://www.haberler.com/bursa-mobese-ye-hazirlani ...ri-yazdir/Bu sistem bir binayı modernize etmekle yada Yıldırım Belediyesinin 500bin desteğiyle bitecek iş değil.
Bina sorun değil, koca belediye bir yer bulur heralde.Mesele kurulacak sistemin maliyeti.Trilyonlardan bahsediliyor.Şu anki konumda Osmangazi-Nilüfer-Yıldırım bu sistemi finanse edebilir mi bilmiyorum belkide edebilirler.Zaman içerisinde olacak iş.Ama Büyük şehirin birkaç trilyon vereceğini hiç sanmıyorum.
Soru:İhtisas kavşağı 3.2 trilyon gibi bir paraya yaptırıldı.Belediye bu parayı şuan ki durumda Yalova yolundan geçecek olan Raylıya yada Kavşaklarına mı harcar yoksa MOBESE ye mi?
Ayrıca http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=20746 bu forumun açılma tarihine dikkat ettiniz mi, Cmt 11 Şub 2006 12:34. Yani 2 sene önce ve o foruma da son mesajı (sizin mesajınızdan sonra) 5 ay önce gene ben yazmışım.O zamandan beri bir hareketlilik olmadı sanırım.
Ben olmaz, olamaz demiyorum, şuan bunu büyükşehir yapmaz çünkü önceliği farklı projelerde.
Bursa ya MOBESE sisteminin kurulmasını canı-gönülden isterim.Ama biraz daha beklememiz gerekiyor sanırım.

Bir bakmışız belediye yarın kurmuş MOBESSE'yi, Ahmet ÇAKAR'a döneriz valla


Yusuf Ülkü'nün yazısını bu başlığa taşıyarak devam edelim....

Bildiğim kadarıyla MOBESE sisteminin bina ihtiyacını iki ilçe belediyesi (Yıldırım ve Osmangazi) karşılayacak... Yıldırım'ın 500binYTL'lik bina resterasyonu (Yıldırım Belediyesi karşısındaki Sosyal Hizmetlere ait bina) ile proje başlıyor...
Eski mesajlara baktığımızda da görülen Büyüşehir'in değil İl Özel İdaresi'nin sistemi finanse edeceği.... İl Özel İdaresi'nin MOBESE bütçesinin 2008'e kaldığı biliniyordu... Ankara ve Bursa İl Özel İdaresi kamera ve teknolojik altyapıyı karşılayacağından Bursaray veyahut kavşak vb. yatırımları etkilemesi ya da etkilenmesi söz konusu değil... İnşallah en kısa zamanda hayata geçer (ki en yakın 2009 gözüküyor)sayfa 1
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet