Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kazandibi
12 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 18:07
İzmir'de bir rahip dövülerek ölümle tehdit edildi

Italyan basininda yine "medeni Turkiye" manseti

http://www.repubblica.it/2006/b/sezioni/esteri/mo ...uovag.html

Un gruppo di giovani ha minacciato un sacerdote a Smirne
Per il vicario apostolico è "frutto evidente di fanatismo"

Turchia, aggredito un prete
"Morirete tutti, Allah è grande"

SMIRNE (Turchia) - Un gruppo di giovani ha aggredito e minacciato un sacerdote a Smirne. Quattro giorni dopo l'omicidio di don Andrea freddato da un giovane fanatico a Trebisonda, gli integralisti tornano a colpire i religiosi cattolici in Turchia. Questa volta l'obiettivo è stato un sacerdote di nazionalità slovena, don Martin Kmetec. Teatro dell'aggressione è stata la piccola parrocchia di Sant'Elena dei frati conventuali a Smirne, sul mar Egeo.

Il vescovo monsignor Luigi Padovese, Vicario Apostolico dell'Anatolia, a Roma per i funerali di don Andrea, ha raccolto la testimonianza del sacerdote aggredito. "Erano un gruppo di persone fra i 25 e i 30 anni", ha detto il prelato riferendo le parole del religioso. "Hanno picchiato violentemente don Martin contro la porta della sua abitazione. Lo hanno preso perla gola e gli hanno urlato: Vi faremo morire tutti. Siamo nazionalisti. Allah Akbar (Dio è grande). Di certo - ha detto il vicario apostolico - questa aggressione è frutto evidente di fanatismo".

Il vescovo Luigi Padovese si è immediatamente messo in contatto con la locale comunità cristiana. Secondo quanto riferito al vescovo dai suoi collaboratori, la polizia locale "non avrebbe prestato molta attenzione alla notizia dell'aggressione".

(9 febbraio 2006)

Polis olayi ciddiye bile almamis
(ciddiye almalari icin ille de adamin oldurulmesi gerekli)

Bizim polisin ciddiye almadigi olay dun aksam RAI-1'deki ana haber bulteninde ilk siradaydi.

Zaten son zamanlarda universitedeki hocalarin bana eskisi kadar sicak davranmadiklarini da farkettim, ama onlari suclayamam.

Ulkemdeki "yobaz cogunluk"tan ben de igreniyorum, onlar nasil igrenmesin?

En son Kazandibi tarafından Cum 10 Şub 2006, 19:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

alabay

12 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 18:33

Latince ve roman dili olmayana şunun bari kısa bir tercümesi daha elverişli olmaz mıydı?

Konuya: her yerde bulunan serserilerin hangi probleme kıvılcım olabilecekleri asıl önemli olan. Nasıl ki dazlak ve sağcı her yerde var, ama Almanya'da olay olursa dünya batar, öylesine. Bari polis bambaşka reaksyon gösterip ülkeyi başka ışığa koysaydı  

B. Alabay

Burç

12 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 18:53

ben özetliyeyim :

* Türk = müslüman = kötü
* sakın gitmeyin sizi de yerler
* bizim gibi modern ve hoşgörülü olamazlar
* biz sadece karikatür yaptık, onlar bizi dövüyor
* yaşasın haçlı seferleri

Saygun

12 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 19:05

Türkiye'yi karalamak için fırsat kolluyorlar, fırsatı da tırnağından yakalayınca bacağından tutup çekiyorlar, tepe tepe kullanıyorlar. Haksızlar mı? Art niyetli oldukları için evet, değindikleri mesele gerçekten de rahatsız edici olduğu için hayır. Ben %51 haksızlar diyorum, çünkü çifte standardın kitabını yazıyorlar. Ama şu da bir gerçek ki; Danimarka'da en fazla bir düzine adamın ilgili olduğu bir olay için ülke ürünleri boykot edilmeye kalkılırken Danimarka'ya yapılanın aynısı, birkaç büyükbaş hayvanın sergilediği birinci sınıf hayvaniyet yüzünden Türkiye'ye yapılıyor. Onlar adamı dövmese, İtalyan gazeteleri de daha az kışkırtıcı ifadeler kullansa ne güzel olurdu oysa ki.

Çok yanlış işler oluyor Dünya'da, bakalım sonu nereye varacak...  

Kazandibi
12 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 19:07

Burc, bu konuda sana katilamayacagim.

Italya'daki genel hissiyat daha ziyade "hayal kirikligi" cunku Turkiye'yi ve Turkleri "dost" zannediyorlardi, meger pek dost degilmisiz.

Cok sevdikleri ve guzel bulduklari bir ulkede pek de sevilmediklerini farketmenin saskinligi icindeler.

Tum bu gelismelere ragmen Papa dun Turkiye'ye Kasim ayinda yapacagi ziyareti ertelemeyecegini acikladi (Erdogan tarafindan davet edilmisti)

Korkulu kesimin "gitme" uyarisina ragmen.

Yani Papa "ben gidiyorum, siz de gidebilirsiniz, endise edecek birsey yok" deyip ortaligi yatistirmaya gayret ediyor, "Hacli Seferleri" baslatmaya degil.

Bu ne kompleks, bu ne celal?

fatih kocaoglu
12 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 19:31

Kazandibi Bazı noktalarda Haklısın ama İtalyan Milletvekillerinden bir kaç Deyüs Papaya Haçlı seferlerini başlat diyerek bir çağrıda bulunmuş buna ne diyeceksin canları sıkıldıkça haçlı seferi bahsini çıkaranlar onlar.

Bu arada şu din adamını dövenin ne malum Türk olduğu.Pkk'lı Köpeklerin leşlerindende Biliyorsunki Haç kolyeleri çıkmakta çok hassas dönemden geçiyoruz tek problemsiz tepki veren ülke Türkiye ama karıştırmaya çalışıyorlar malesfki oda yemiyor

Saygun

12 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 19:38

Sevgili Kazandibi,

Haçlı Seferleri bana da abartılı geldi, ama bu adamlar Apo olayında da bize ters gitmedi mi? İtalyan bir çocukla bu konuyu tartıştığımda da söylediği şeyler yenilir yutulur değildi. Biz kristal bir kürede yaşıyormuşuz, birşeyden haberimiz yokmuş, Kürtler eziliyormuş, Apo kahramanmış...

Politika ve ikili ilişkiler konusunda İtalya'yı ve halkını ziyadesiyle samimiyetsiz buluyorum. Buna tonton Silvio amca da dahil. Gerçi arkadaşım Valerio o zamanki başbakana Türkiye'yi gereksiz yere karşısına aldı diye çok kızıyordu, ama 57 milyonluk ülkede 57 kişi farklıysa bu istisnadır, bir işe yaramaz.

Tabi bir Belçika ya da Fransa gibi kafadan düşman ülke de değil İtalya, ama yine de Türkiye'yle ilgili siyasi içerikli bir durum olduğunda olaya Türkiye aleyhinde bire bin katma konusunda diğer AB ülkelerinden pek geri kalmıyorlar.

ferhat_AD
12 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 19:46

böyle seyler heryerde olur, sdece türkiyede deil, büyütmeyelim bu olayi,
ne biliyoriski, hangi islere karisdigini rahibenin...

messiah_haktan

12 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 20:28

ATV habere göre adam dövülmemis, "mahallenin delikanlilari" adamin arkasindan laf atmislar oda karakola gidip polise anlatmis bunu ama sikayetci olmamis.

Burç

12 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 20:31

Alıntı:
Italya'daki genel hissiyat daha ziyade "hayal kirikligi" cunku Turkiye'yi ve Turkleri "dost" zannediyorlardi, meger pek dost degilmisiz.

Cok sevdikleri ve guzel bulduklari bir ulkede pek de sevilmediklerini farketmenin saskinligi icindeler

Ne zamandan beri bizi çok sevip dost görüyorlardı?
2000 yılından bir Italyan dergisi kapağı :

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet