Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Konya Şerafettin Camii
123 ... 171819   sonraki »
Ana Sayfa -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
omeralp
8 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 04:14
Konya Şerafettin Camii

Hukumet konaginin guney  cephesinde  bulunan bu tarihi  camii Seyh Serafettin  tarafindan 1336 yilinda insaa edilmis  ancak  Cavusoglu Mehmet bey tarafindan tekrar  yikilarak  bugunku  haline getirilmistir.Govdesi kesme tastan bir kubbe  ile ortulu ,mermer islemeli  minber ve mihrab bir  sanat saheseri olarak goz  dolduruyor..
....

En son omeralp tarafından Cum 10 Şub 2006, 16:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

hasan42

8 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 06:12

Aslında bir Anadolu Selçuklu Devleti eseridir. 13. Yüzyılda Şeyh Şerafettin tarafından yaptırılmıştır.  Daha sonraları 1444 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey II. tarafından onarılmıştır, yani Beylikler Dönemini görmüştür. Zamanla harap olan camii, 1636 yılında Konya'lı Mehmet Çavuşoğlu Memi Bey tarafından yıktırılarak yeniden yapılmıştır, yani bir Osmanlı dönemi eserine dönüşmüştür. Gördüğünüz gibi tarihi oldukça eski. Şimdilerde ise çevresindeki seyyar satıcıları, otobüs duraklarıyla şehrin oldukça canlı bir noktası.
Ömeralp kardeşe bir kaç fotoğrafla destek olayım:

(+)

(+)

(+)

(+)

42hakan42

8 yıl önce - Cum 10 Şub 2006, 18:49

[daha iyi fotolar yüklendiği için görüntü kalitesi kötü olan fotolar silindi. - ebruturhan - Çrş 28 Hzr 2006, 22:13 ]

erdemivrizli
8 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 14:03

(+)

(+)

kadirbaba
8 yıl önce - Çrş 14 Hzr 2006, 20:38

Bu fotoğrafları çekerken bir elimde kamera öbüründe fotoğraf makinesiyle kendi şehrimde turist gibiydim. Civardaki bir abimiz İnce Minare'ye de gitmemi tavsiye etti. Konyalıyım, biliyorum diyemedim. Cami çok görkemli ve süslemeleri göz alıcı. 17. yy Osmanlı mimarîsinin çok güzel örneklerinden biri. Sadelik ve ihtişam mükemmel bir kompozisyonla birleştirilmiş.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)