Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

16 yıl önce - Pts 30 Hzr 2003, 10:21
Yeditepe üniversitesi

Mimari olarak bence sahane, Selcuklu mimarisinden esinlenmis.
Kayisdaginda (yukseklik 501m) bulunan bu kampus, Pazar gunu oldugu
icin epey bos idi. Havuz disinda pek kimse yoktu.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

alimemo
16 yıl önce - Pts 30 Hzr 2003, 10:43

Oh be hele sukur. Sonunda Turk mimarîsine sahip bir universitemiz oldu. Mimari tebrik etmek lazim.

Benim hayalimdir, Anadolu'nun ortasinda Turk mimarisiyle yapilmis, Turkce egitim veren, cagdaslikla gelenekleri ve Turk kimligini bagdastiran, uretken bir universite gormek. Neyse bu da bir baslangic.

Orta Asya'nin askerî tarihi ile ilgili kitap yazan bir hocam var burada. Aslinda artik ahbap olduk yemege falan gidiyoruz. Sohbetlerde hep ona Turkiye'deki yabanci hayranligindan ve kulturunu asagilama egiliminden yakinirim. O da hep bana "tasalanma, gelismekte olan ulkelerin kimliklerine saygisi zamanla geri gelir" diye teselli eder.

DENIZLI
16 yıl önce - Pts 30 Hzr 2003, 11:35

Her anlamda Türkmimarisi.
alt daki resimdeki ciftkafali Kartala dikkatinizi cekmek isterim!
yanilmiyorsam selcuklu sancaklarinda yer almis bir motiv.

Cihangir
16 yıl önce - Pts 30 Hzr 2003, 17:56

Bana mimari olarak Selcuklu mimarisinden cok Fas, yada ortadogu mimarisini animsatti. Guney orta asyadaki mimari zaten daha cok orta dogundan esinlenerek gelismistir. Daha cok Arap mimarisine yakin. Bir yabanci bu binayi gorse Turk mimarisinden cok Arap mimarisi der. Ben bile ogle dusundum.

Ben Turk mimarisi olarak Osmanli mimarisini algiliyorum. Selcuklu ve diger kavimlerin mimarileri daha cok orta doguluyken, Osmanli mimarisi Avrupa mimarisiyle bir sentez yaratmistir ozellikle son donemde. Bunu Dolmabahce Sarayinda, Ortakoy camiinde muhtesem bir sekilde goruyoruz. Onun icin ben kisisel olarak, Turk mimarisi dendiginde daha cok Osmanli Mimarisini dusunuyorum.

Cok guzel binalar, universite muhtesem bir yatirim yapmis, kutluyorum. Mimari acidan da harika. Bayildim....ama bana Turk mimarisi olarak gelmedi. Herhalde bu binalari en cok Ak Particiler ve Erbakanin gurubu sevmistir....

emrecan

16 yıl önce - Pts 30 Hzr 2003, 22:45

Bu okul Amerikan sistemiyle Ingilizce eğitim veren bir okul. Bir vakıf üniversitesi.

En son emrecan tarafından Pts 30 Hzr 2003, 23:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL