Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ASLI
13 yıl önce - Cum 03 Şub 2006, 19:46
İzmir'de çöpler merkezlerde toplanacak!


İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni yasa ile sınırlarına dahil olan yeni ilçe ve beldelerdeki çöp depolama sorunlarını ortadan kaldırmak için transfer istasyonları kuruyor.

Yerleri tespit edilen Urla ve Gümüldür çöp transfer istasyonları için proje çalışmaları başladı. Ayrıca bazı ilçe ve beldelerde çevre sağlığına uygun olmadığı için kapatılan çöp döküm sahaları yeşil alana dönüştürülecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni ilçe ve beldelerde de çevre sağlığının korunması için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Kocaoğlu, “Yıllardan bu yana düzenli bir depolama sahası olmayan ilçelerimizi yapacağımız transfer istasyonları ile bu sorundan kurtaracağız. Şu anda bazı ilçe ve beldelerimizin sağlıklı olmayan ve çevreye büyük zarar veren çöp döküm sahalarını kapattık. Bu yerleşim birimlerinin çöpleri mevcut transfer istasyonlarımıza getirilerek bizim depo alanımıza taşınıyor. Yeni yapılacak transfer istasyonlarımızın tamamlanmasının ardından diğer ilçe ve beldelerimiz de bu sorundan kurtulacak ” dedi.

Kocaoğlu, ilçe ve beldelerde kapatılan çöp döküm alanlarının yeşil alan olarak düzenleneceğini söyleyerek, “Böylece bu alanların yarattığı önemli bir çevre sorunu da ortadan kaldırılmış olacak” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çöp transfer istasyonları kurmak için de çalışmalarına hız verdi. Proje çalışmaları süren Gümüldür Çöp Transfer istasyonuna Gümüldür, Özdere, Ürkmez, Doğanbeyli; Urla Çöp Transfer İstasyonuna ise Urla, Güzelbahçe, Seferihisar, Yelki ve Mordoğan’dan toplanan çöpler getirilecek. Projelerin hazırlanmasının ardından çıkılacak ihale ile yapımı tamamlanacak Transfer istasyonlarına getirilen çöpler büyük tırlar ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen depo alanına taşınacak.

NTVMSNBC


alikemal@
13 yıl önce - Cum 03 Şub 2006, 21:22

Evet bu konuya ben de yakından ilgiliyim, yukarıda yazılanların manası artık çöplerden geri kazanım yapılabilcek ve çöpler vahşi depolama alanları yerine katı atık toplama alanlarında toplanacak ve ayrıştırılacak, özel şirketler de bunları satın alıp dönüştürecek ya da çöplerden elektrik üretecek. Asıl bizim göreceğimiz kısımı da arabamızla çöp toplama alanlarının yanındn geçerken o pis koku burnumuza gelmeyecek, yeraltı suları korunacak, araziler boş yere istila edilmeyecek.

2005 yılı içersinde sanıyorum 15 kadar ilin katı atık bertaraf tesis temeli atıldı, biirkaçında bu tesis zaten bulunmaktaydı, 2006 yılı ortasında 81 ilde de bu projeler faaliyete geçecek ve insanlığın gerektirdiği bir uygulamaya imza atmış olacağız.

Bu konular ile ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.

http://www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/
http://www.cevreorman.gov.tr/konusmalar.asp
http://www.katiatik.com/


Misafir d99

1 yıl önce - Cmt 01 Tem 2017, 13:22

çöpler zaten merkezde toplayan yokANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet