Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'un Minibüsleri
« önceki   123 ... 818283 ... 939495   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 82
alperen 465

9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 18:59

Alıntı:
İstanbul Minibüslerine artık düzenleme getirilmeli

Mevcut güzergahı üzerinde İETT durakları mevcutsa bu duraklar dışında, İETT durakları mevcut değilse belirlenen noktalara Minibüs durakları konularak bu duraklar dışında yolcu indirmesi ve bindirmesi yasaklanmalı

Minibüslerin hepsi alçak tabanlı, kliması çalışır halde olmalı.

Minibüslerin kalkış varış saati uygulamasına geçilmeli duraklarda boşu boşuna uzun zaman bekleyip zaman kaybı yaşatılmamalı durağa geldiğinde yolcu varsa inecek yada binecek işlemlerini halledip yoluna devam etmeli. Aracı doldurmak için yata yata gitmemeli

Senin bu düşündüklerini herkes düşünüyor fekat örnek araç modeli yok he belediye bi karar alır güzel bi araç çıkarılır parçası ucuz olur az yakar tüm kurallara uygun olur o zaman esnaf almaz anlarım ama şu an karosere devam.

~alperen 465~

mesut1282
9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 20:15

Arkadan 2 koltuk eksikse o arabanın engelli rampası arkadandır o yüzden eksiltilmiştir kafaya göre çıkartmazlar heleki arkadan hiç çıkartmaz yolcunun en az gittiği nokta arka taraf hep önde duruyor yolcular adam niye arkadan koltuk söksün

Burda yazdıklarınızın çoğu zaten alakasız birisi yazmış durak harici indirip bindirmesin yolcuyu güzel kardeşim zaten minibüsün olayı bu istediğin yerde inip binmek şayet durakta indirip bindirse otobüsten bi farkı kalmaz kimse kullanmaz. Örnek olarak bi güzergah söliyeyim ben sana Şirinevler Mahmutbey yolu. Bu güzergahta
78ZB Kazlıçeşme-Başakşehir
97 Beyazıt-Güneşli
97E Kazlıçeşme-Bölge İdare
98A Göztepe-Bakırköy
98M İstoç-Bakırköy
HT13 Bölge İdare-Yenibosna
Mescidi Selam-Bakırköy(yeni açıldığı için hat numarası yok) olmak üzere 7 tane otobüs hattı var. Bunun yanında 1 adette minibüs hattı var(A31). Durakta incek olan otobüse biniyor durak harici incek olan minibüse biniyor. Sen tutup minibüs sadece duraklarda dursun dersen yolcu o minibüse binmez ki. Bu şekilde çok hat var

alperen 465

9 ay önce - Sal 24 Eyl 2019, 10:05

Başka bir üyemizde minibüsler kaldırılsın yazmış şu an minibüslerin kaldırıldığını düşünürsek ben işe gidemem çünkü otobüs saat başı veya 35 dakikada bir haftasonu saat başı geçiyor İETT gerçekten düzenli sefer planlaması yapsaydı tüm hatlar için geçerli bu gerçekten minibüse ihtiyaç olmazdı ama yok örneğim Alibeyköy-İstoç minibüsü varmı böyle bi otobüs hattı yok 10 tane aktarma yapman lazım dediğim hat hınça hınç dolu hadi otobüs koydular diyelim güzergaha ben söyleyim 1.30 dakikada bir geçecektir heryer için bu böyle kimse kusura bakmasın arabası olanlar kaldırılsın diyor ama ulaşımın yüzde 35’i minibüsten geçiyor bu bir İstanbul gerçeği kabullenmeniz gerek.

~alperen 465~

Samet_2335
9 ay önce - Sal 24 Eyl 2019, 10:35

Kendi görüşümü belirtmek isterim.

Minibüsler olmasa ulaşım sıkıntıya düşebilir ama bu durum minibüslere binmek isteyeceğim anlamına gelmez. Mecbur kalmadıkça minibüslere binmiyorum. Gideceğim yerde otobüs alternatifi varsa hemen otobüse binerim. Otobüsün seferleri fazla olmasa bile kendimi ona göre ayarlıyorum.

Sebebi ise minibüslerin büyük çoğunluğu kötü. Otobüsle hızlı gittiğim yere minibüsle çok yavaş gidiyorum. Her trafik ışığının başında, her sokakta, her adım başında yolcu alınıyor. Düz yolda 10 - 20 km/h hızla gidiyorlar. İndi bindi ücretleri gelen zamla beraber fazla oldu. Hiçbir şekilde klimalar açılmıyor. İlkel yöntemlerle camlar veya kapılar açılıp öyle serinliyoruz. Sadece bir kere kliması açık olan bir minibüs gördüm, onu da Yalova'da görmüştüm. Minibüsler bakımsız, aralarında çok temiz minibüsler de var. Denk gelmesi şans işi oluyor. Minibüsçüler arasında yol ve yolcu yarışı oluyor. Gerçi özel halk otobüsçülerinin aralarında da yarış oluyor ama minibüsçülere nazaran fazla olmuyor bu tür yarışlar. Minibüsçüler hep otobüsçülerin önüne kırıyorlar. Gebze - Harem ve Pendik - Kadıköy minibüsleri çete bildiğin. Kendi aralarında bile kavga ediyorlar. İETT otobüsleriyle her gün tartışma çıkartıyorlar.

Kimi zaman hızlı gidecekleri tutar ve yolcuların güvenliğini hiçe sayarlar. Tıka basa dolan minibüsün kapısı kapanamadığı için kapı açık gidiyorlar ve yolcular Hindistan trenlerindeki gibi kapıya asılarak gidiyor.

Otobüslerde hiç yoktan standart var. Ne kadar standartlar uygulanır orası tartışılır ama otobüsler, minibüslerden her zaman iyidir benim gözümde.

Minibüsler Otokar Sultan LF gibi araçlar olsa ve otobüslerde olduğu gibi rotasyon ve havuz sistemi olsa güzel olacak ama olmuyor. İstanbulKart kullanabilsek keşke.

alperen 465

9 ay önce - Sal 24 Eyl 2019, 13:47

Alıntı:
tobüsün seferleri fazla olmasa bile kendimi ona göre ayarlıyorum.

Senin vaktin bol demek ki sabah bi çık bakayım 6 dan 9 a kadar ulaşım nasıl işliyor ben Pazar akşamı eve yürümek zorunda kaldım işyerim haznedarda neden biliyomusun akşam saat 22.00 idi 97T isimli otobüs erken kalkış yaptığı için yetişemedim ayrıca 92 isimli otobüsün seferi iptal olduğu için binemedim bir sonraki araç 32 dakika sonraydı e saat geç olduğu için Topkapı yönlü minibüs te yoktu yani diyeceğim o ki ulaşım endeksi düşük sürekli özelleşme olduğu için tüm hatlar özel oluyor ve bu büyük bi sıkıntı demek sen kendini ayarlıyorsun fekat ben işten çıktığım gibi otobüs arıyorum ama yok fekat sorarsan minibüs var çünkü dakika ve bekleme olayı yok ben heryerde minibüse binin demiyorum ama otobüslerde çok süpermiş gibi göstermeyin Çünkü değil.

~alperen 465~

Ustura Faysal
9 ay önce - Sal 24 Eyl 2019, 13:56

Alıntı:
Başka bir üyemizde minibüsler kaldırılsın yazmış şu an minibüslerin kaldırıldığını düşünürsek ben işe gidemem çünkü otobüs saat başı veya 35 dakikada bir haftasonu saat başı geçiyor İETT gerçekten düzenli sefer planlaması yapsaydı tüm hatlar için geçerli bu gerçekten minibüse ihtiyaç olmazdı

Merak etme sen, minibüsün olmadığı yerlerde İETT bu dediklerini yapıyor zaten. Senin ve bazılarının minibüse bindiği yerde İETT neden gereksiz şekilde fazla otobüs çalıştırsın. O minibüsleri kaldır, ondan sonra İETT zaten o yolcuyu taşımak için sefer sayısını sıklaştırır.

Şimdinin koşullarına göre konuşmaya gerek yok. Orada minibüs var ise İETT'nin çalışması bile bir lütuftur zaten. 35 dakika bekliyorsan ona bile şükretmen lazım.

Şöyle İstanbul'u biraz çık gez, minibüs çalışmayan yerlerde neredeyse otobüs seferlerinin büyük çoğunluğu en fazla 8-10 dakika aralıklarla çalışıyor.

Bağcılar, Haznedar, Güngören v.s. gibi yerlerde vızır vızır minibüs çalışıyorken İETT boş gidip gelen otobüse niye sefer arttırsın.

İETT her bölgede, her hattın hangi saatlerde kaç yolcu taşıdığını, kaç tane öğrenci, kaç tane beleşçi, kaç tane tam akbil basılıyor hepsini sayıyor ve ona göre sefer yapıyor. Sen önce otobüse bin, o otobüsü doldur, ondan sonra sefer sayısını onlar arttırır zaten.

mesut1282
9 ay önce - Sal 24 Eyl 2019, 17:22

Ustura bu sitenin en boş konuşanı sensin sana ödül vermek istitorum hiçbir bilgin ama fikrin çok. Bahsettiğin olayla İett işleyişinin uzaktan yakından alakası yok. En basit örneğini vereyim sana 97E sabah 7.00 arabası. Bu hattın toplamda 43 durağı var. Otobüs körüklü geldiği halde 16 bilemedin 17.durakta iptal oluyor daha binemiyorsun ama gel gelelim iett yolcu az diye normal otobüs gönderiyor hani basılan akbile göre ayarlıyordu İett ? Bol keseden anca sallıyorsun. İETT dediğin kurum halka hizmet için kurulmuş ancak son 5 senedir öho para kazandırmak için var gücüyle çalışıyor burda hiç kimse iettyi övmesin bana iett binipte memnun olanı görmedim burda memnun geçinenlerin %90nı hatta %95i özel arabasıyla trafikte gexen ayda 2 3 kere otobüs kullanan adamlar her sabah işe gitmek veya her iş çıkışı evine dönmek için uğraşsın otobüsü 40 45 dk beklesinler görürüm ben onları minibüse laf söylüyorlar mı bakalım eskilerin dediği gibi bekara karı boşamak kolay

Samet_2335
9 ay önce - Sal 24 Eyl 2019, 18:27

Alıntı:
iett binipte memnun olanı görmedim

@mesut1282,

Ben İETT'nin kendi araçlarından memnunum. Genelde boş gidip geldikleri için benim işime yarıyor. Rahat rahat koltuğumda oturup dolu giden özel halk otobüslerine ve minibüslere bakıp bakıp gidiyorum.

Boş otobüs bulmak şans işidir. Kaçırdığınız zaman maalesef rahatlık oluyor bize işkence.

İETT'nin çok hatası var. Yönetim anlayışı en kısa zamanda değişmeli. Boş yere harcanan mazotların hakkı verilmeli. İsraf diyorum ben bu duruma.

mesut1282
9 ay önce - Sal 24 Eyl 2019, 22:33

Boş olan hatlarda dediğin doğru ama benim kullandığım hatlarda malesef boş otobüse denk gelme ihtimali sıfır olduğu o yüzden benim için iett kesinlikle çekilmez bi çile minibüs konforlu

Ahmet377
9 ay önce - Çrş 25 Eyl 2019, 16:37

Alıntı:
İstanbulKart kullanabilsek keşke.

Bencede İstanbulKart kullanılsa iyi olur bu arada İstanbulKart'a açılmışken konu bir şey söyleyecem benim Altınoluk'ta yazlığım var yazlığımın oradanda Edremit Mıhlı minibüsleri geçiyor minibüsler hem nakit para hemde kart kabul ediyor İstanbul'dada böyle olması gerekir.

sayfa 82
« önceki   123 ... 818283 ... 939495   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM