Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Doğanbey - Haşim İşcan Kentsel Dönüşüm Projesi
« önceki   12345 ... 101102103   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 4
uğurkoç

13 yıl önce - Cum 27 Tem 2007, 10:47

http://www.osmangazi.bel.tr

Arkadaşlar tarihi yapılar aksine korunuluyor. Bakın Osmangazi belediyesinin sitesinde yapılacak projelerde Kiremitçi hamamının restorasyonu projeler kapsamında.

Ayrıca çok büyük kallavi yapılar değiller. çok rahat sökülüp taşınabilir.yeniden restore edilebilinecek yapılar.  

Alıntı:

KİREMİTÇİ HAMAMI

Kiremitçi Câmi karşısında, evlerin arasında bulunan hamamın; kadınlar hamamı olarak 1543 yılında Sinan Bey’in vekili Yahşi Bey ve Abdullah Bey tarafından yaptırıldığı kaynaklarca ifade edilir. 1601 yılında yaşanan hamam baskınında kadınların kaçırılması ile hamam adeta kendi kaderine terk edilmiştir.

Özel mülkiyette bulunan hamam ile ilgili projelendirme çalışmaları tamamlanmak üzeredir. 629 m2 toplam alana sahip olan bu mekân yapılacak çevre düzenlemeleri ve restorasyon çalışmaları sonunda mahalle halkına dolayısıyla Bursa’ya çevresiyle birlikte önemli bir yapı kazandırılmış olacaktır.

kıvanç

13 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 19:47
belediyenin projesi

(+)

Okan C.
13 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 20:42

Kıvanç arkadaşımızın koydugu belediyenin ilanında görünen binalar, Fomara da yıkılan alanlara aynen konulunca bayaga hoş görünecegini düşünüyorum. Sıradan ucuz konutların bu alana yapılmayıp, Fomara daki binalarla uyumlu modern yüksek binalar bana göre harika görünecek. Bursa nın bazı bölgelerinde böyle projelere ihtayaç var acıkcası. Örnegin şimdiki yapılan Kent Merkezinin çevresindeki viran yapılara da böyle bir proje uygulanırsa iyi olur oldukça diye düşünüyorum. Bursa da aslında toplu konutlar için yeni yerler belirlenecegine; bu tarz yerler kentsel dönüşüme ugratılsa, kentin çehresinin daha da olumlu manada değişecegini düşünüyorum.

klcahmet66
13 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 03:49

iğrenç görüntüden kurtulmanın vakti çoktan gelip geçti.Artık güzel Bursamız dar sokaklı olarak anılmayacak bu projeler sayesinde!
benim merak etttiğim bi unsur da yeraltı sistemini(kanlizasyon vs) AB standartlarına uygun yapılıp yapılmayacağıdır.Bi yağmurda sel götüren o yolları biz Bursalılar çok iyi biliriz.bazı bölgelerde hala parmak kadar borular kullandıklarını görünce..

Kazma ve kürekler ellereee

Süleyman Kula
13 yıl önce - Pts 27 Ağu 2007, 21:55

haberlerde cıkmıstı eski binalar yıkılırken nerdeyse bi kaza meydana geliyordu.dozerin kullanıcısı işi biliyomus bir felaket meydana gelmeden kaçabildi.ünlü vidyo sitelerinde görebilirsiniz.

musty324
13 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 10:52

ne gibi bir kaza?hergün o bölgede olmama rağmen hiç duymadım böyle birşey.

Süleyman Kula
13 yıl önce - Çrş 29 Ağu 2007, 02:04

galiba 4 katlı bir binanın yıkım çalışmalarında olmuştu . bina aniden çöküvermişti.

musty324
13 yıl önce - Çrş 29 Ağu 2007, 12:56

benim bildiğim o bina geniş güvenlik önlemleri içerisinde ve kontrollü olarak yıkıldı.herhangi bir kaza değil yani.profesyonel işçiler çalışıor o bölgede.

omersar
13 yıl önce - Prş 06 Eyl 2007, 13:59
Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi

Bursa Hakimiyet gazetesi bugünkü sayısından alıntıdır...

Kentsel dönüşüm tam gaz
Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bugüne kadar 350 binanın yıkıldığını, Tabakhane bölgesindeki esnafın da 30 gün içerisinde tahliye edileceğini belirtti.
Osmangazi Belediye Meclisi, eylül ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Belediyenin projeleri hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bugüne kadar 350'ye yakın binanın yıkıldığını söyledi. Başkan Altepe, ev sahiplerinin yüzde 98'i ile anlaşma sağladıklarını belirterek, "Ekiplerimiz günde 15 bina yıkıyor. Vatandaşımızın kampanyaya katılması ve gösterdiği ilgi bizleri memnun ediyor. Tek sıkıntımız 4 bin kişinin işlem yaptırdığı tapu dairesindeki yoğunluk. Bu projeyi iki yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz" dedi. Altepe ayrıca, Kamberler Projesi'nde ticarethane yerlerinden vazgeçtiklerini, bölgeyi sadece park olarak inşa etme kararı alındığını dile getirdi. Tabakhaneler Bölgesi'ndeki kentsel dönüşüm projesine de değinen Altepe, esnafın bölgeden taşınması için 30 gün süre tanındığını vurguladı. Altepe, işlemlerin ağırdan alınması nedeniyle bölgedeki esnafı uyardıklarını ve ardından dört gün enerji kesintisine gittiklerini ifade etti. Altepe son olarak, Kanalboyu'na yeni bir havuz yapılacağı, Ördekli Hamamı'nın da iki ay içerisinde faaliyete geçeceğini müjdeledi.

necati demir
13 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 10:34

yeni bir haftaya ve 2007-2008 eğitim döneminin ilk gününe merhaba,
merak ediyorum da 2020 yılında hala hayatta ve torun sahibi isem, elinden tutup çıkarttığımda onu tophane sırtlarına "bak dedecim 1900 ile 1950 yılları arasının sivil mimari örnekleri vardı şu güzel yapıların altında.
baba, anne dedelerin oralarda büyümüştü, sokakları dardı hatta çıkmazı da boldu vb sözler ile mi öğreteceğim yakın geçmişimizi yoksa kent müzesinde o dönemlere yıllara ait maketler mi olacak?
demek istemem bırakınız olduğu gibi kalsın değildir ama bu sivil mimari örneği mahalleler, yapımlarının üzerinden 200 yıl geçince birden tarihi köşkler gibi değerlenivermiş olmasınlar, o zaman üzülürüz yahu biz ne ettik birazını da korusaydık diye dövünmeyelim. şimdiden bursa mızın içinde bir bölge seçip oralarda oturan sakinlerimizi de mağdur etmeden gelişmekte olan cumhuriyetin ilk yıllarına ait mahallelerimizden de örnekler saklayalım geleceğe. sadece kale içi sokağı yetmez zira. eciş-bücüş, yıkıntı-döküntü alanı dediğimiz yerlerde de bizim atalarımız yaşadı ve hatta her kerpiç-tuğla tanesini ekmeğinden keserek koydu ailesi için bir diğerinin üzerine.
çocukları okula ilk kez bugün başlayan tüm ebeveynlere ve hepimize kolay gelsin.  

sayfa 4
« önceki   12345 ... 101102103   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet