Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Büyükçekmece-Florya Sahil Yolu Yapılmalı mı?
Evet 62.0%  62.0%  [44]
Hayır 29.6%  29.6%  [21]
Fikrim Yok 8.5%  8.5%  [6]
Toplam Oy : 71

hasan77
17 yıl önce - Çrş 01 Şub 2006, 00:31
[İST-F2.05] - Büyükçekmece-Florya Sahil Yolu YapılmalıBenim Avrupa yakasının batı bölümü için önerim yeni arter oluşturulmasıdır. Şu anda trafik yükü E-5 üzerindedir. E-5 'de bir çalışma yapıldığında trafik felç olmaktadır. E-5 in trafik yükünü hafifletmek için Büyükçekmece-Gürpınar-Beylikdüzü Sahil-Ambarlı-Avcılar-Küçükçekmece (Menekşe)-Florya arasında dolgu ve istimlak yapılarak 3er şeritli sahil yolu  yapılmalıdır. Bu yol Sirkeci-Florya arasındaki sahil yolu ile bağlanmalıdır. Böyle bir proje olup olmadığını bilmiyorum umarım vardır. E-5 'i genişletmek artık mümkün değildir. Üstgeçit ve köprülü kavşaklar E-5 in genişletilmesine izin vermemektedir. Bu yeni yapılacak sahil yolu kesinlikle minibüslere kapalı olmalıdır.En son hasan77 tarafından Çrş 01 Şub 2006, 12:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Patron
17 yıl önce - Çrş 01 Şub 2006, 01:55

Tahmin ediyorum ki Büyükçekmece - Gürpınar sahiline giden hiç kimse böyle bir projeye
evet diyemez. Bu sahile mi 3'er şeritli yol yapılsın?(+) Sahildeki plajdan bir manzara 

(+) 

(+)
 

(+) 

(+)


fotoğrafların devamı için :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=16307


hasan77
17 yıl önce - Çrş 01 Şub 2006, 12:48
Düzeltme


Çizim konusunda yetenekli olmadığımdan bahsettiğim yolu Büyükçekmece sahil'in içine kadar uzamış görünüyor sanırım. Burç'un mesajındaki resimlerin olduğu bölgeye ulaşmadan Beykent Adnan Kahveci Bulvarına bağlanacak. Resimlerdeki İstanbullunun denize girebildiği son plajların yerine yol yapılmasını istediğim düşünülmesin. Anadolu yakasındaki sahil yolunun bir benzerinin yapılması gezi, yürüyüş  ve sosyal tesisler ile bu sahiller İstanbul'a kazandırılmalıdır. Beylikdüzü sahil'e IDO terminali yapılması konusunda belediyenin çalıştığını duymuştum. 80lerde gecekondu semti görünümündeki Bostancı Maltepe'nin çehresi sahil yolunun yapılmasından sonra değişti. E-5 te 2 yıla yakın süredir devam eden çalışmalar yüzünden trafikte perişan oluyoruz. Bu alternatif güzergah revize edilerekte olsa yapılmalıdır.

umit1
17 yıl önce - Çrş 01 Şub 2006, 21:04

Malesef 50 li yillarda baslayan Karayollari hamlesinde sahil doldurularak adina "sahil yolu" denen,ama aslinda  insanlari denizden ,denizide insanlardan uzaklastiran ve ayiran bir "Cin Seddi" inden baska bir sey olmayan ucubelerin yapimina Istanbulun denizle barisik kulturunden habersiz Tasrali yoneticilerimiz eliyle hiz verilmistir.

Yani ragmetli Menderesle baslayan denizin doldurulup yol gecirilebilecek bir gayrimenkulden baska bir sey olmadigi tasraliligi,diger bir tasrali Istanbul belediye baskani olan sayin Dalan doneminde zirve yapmis,Istanbula "kazikli  yol"  kazigi atilarak guzelim Arnavutkoy denizi " seyreder" hale getirilmistir.

Bu bir kultur sorunudur Levanten kulturler denizle birlikte yasarlar,yollar denize dik iner ve cogunlukla denizde nihayetlenir,deniz ile yasayanlarin arasina cin seddi gibi otoyollar sokulmasi ise bu yasam seklinden seklinden nasibini alamamis yoneticilerimizin ve onlari secen  yeni "Istanbullularin" dusunebilecegi cinsten bir sey olmalidir.

Evet Anadolu yakasinda yapilan cin seddi benzeri sahil yolu cevreyi cok degistirmistir,50 lerin ,60 larin hatta 70 lerin nezih semtleri ,Idealtepe Sureyya plajlari tertemiz denizi ortadan kalkmis,bolge insan silolariyla domustur.Insan kalitesini ise kiyaslamak dahi mumkun degildir.
Kainatta hersey izafidir,yani goreseldir,bu iyi olmustur yahut kotu olmustur denebilmesi icin kiyaslama yapilan zaman dilimlerideki durumun iyi bilinmesi gerekir

Saygilar,


Kemal Çevik
17 yıl önce - Prş 02 Şub 2006, 01:21
Neresi?


Alıntı:
80lerde gecekondu semti görünümündeki Bostancı Maltepe'nin çehresi sahil yolunun yapılmasından sonra değişti


Sevgili Hasan,

Nereden bahsediyorsun?. Sahil yolunun geçtiği yerlerin öncesinden mi, yoksa D-100 civarından mı?

Sahilde  küçük şirin evler, bir kaç apartman, D-100 o zamanki E5/1 civarında ise aralarında sürülerin otladığı bir iki site vardı da.....

Kemal ÇEVİKhasan77
17 yıl önce - Prş 02 Şub 2006, 21:53

Demiryolu hattı ile D-100  arasında kalan bölgeden bahsediyorum.  O bölgede gecekondu görünümlü ruhsatı olmayan binalar S çizen sokaklar halen bulunmaktadır. Sahil yolu ve beraberinde imar planları yeniden yapılmasaydı bu bölgedeki bu tür yapılaşma devam edecekti ve bugün farklı bir görünüme sahip olacaktı. Bunlar benim kişisel düşüncelerim.

can_ycln

15 yıl önce - Sal 31 Tem 2007, 04:15

bu tarz yolar yapıla yapıla istanbul da sahil kalmadı  

Gökbörü
15 yıl önce - Sal 31 Tem 2007, 12:01

Yok değil raylı sistem yapılmalı, her yere. Yol yapmakla trafik sorununu çözüm bulunmaz. Önemli olan trafiği azaltacak köklü çözümler gerçekleştirmek. Bunun içinde raylı sistem ve toplu taşımaya teşvik en iyisi. Minibüsler kalkar ve otobüsler azalırsa trafik rahatlar.

mehmet özerhun
15 yıl önce - Sal 31 Tem 2007, 14:02

bütün sahil yollarını yıkmayı planlarken...

can_ycln

15 yıl önce - Prş 30 Ağu 2007, 17:08

oraya sahil yolu yapılmaya çalışılırsa,ilk yapacağım iş şantiyeyi havaya uçurmak olursayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM