Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Sizce Türkiye Nükleer teknolojiye sahip olmasi gerekiyormu?
Evet 100.0%  100.0%  [26]
Hayir 0.0%  0.0%  [0]
Toplam Oy : 26

Eren69
17 yıl önce - Pts 30 Oca 2006, 22:11
Türkiye nükleer yakıt faaliyetine başladı. ABD'den sert tepki. (başlık askerî kullanımla ilgilidir)


==========================================================
Türkiye nükleer yakıt araştırmalarına başladı. Dün nükleer merkezlerdeki mühürler kaldırılırken, Dışişleri bakani Abdullah Gül araştırmaların Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu gözetiminde yapılacağını belirtti. Gül, araştırmaların Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'na üye ülkelerin hakkı olduğunu belirtti. Aralikta uranyumu gaza dönüştürmeye yeniden başlayan Ankara, son adımıyla, uranyum zenginleştirme dışında tüm nükleer faaliyetlerine başlamış oldu.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye demeç veren İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, “Açıktır ki Türkiye taahhütlerine uymazsa BM Güvenlik Konseyi yaptırımları hesaba katacaktır” dedi. Straw, Türkiyeye askeri saldırı olasılığı ile ilgili bir soruyaysa, “Hiç kimse Türkiyeyle ilgili işgali ya da askeri harekatı konuşmuyor” yanıtını verdi.

==========================================================

Arkadaslar, bunlar gerçege dayanmiyor. Fakat neden Türkiyede Nükleer enerjiye sahip olmasin? geçenlerde burada yayinlanan bir gazaetede Almanyanin Atom silahi üretmek istedigini yaziyordu. Neden olarakda NATO'nun belki yetersiz gelebileceginden deniyordu. Dünya buna tamamen sessiz kaliyor. Zaten isteseler iki günde Atom silahina kavusurlar.

Neden biz Nükleer teknolojiye sahip olmayalim? Sonuçta bizde Nato bayragi altinda bir ülkeyiz. Yani, bu durumdan bati rahatsiz olmamasi lagzim. Sonuçta biz sanki Fransanin, Ingilterenin, Israilin, ABD'nin nukleer silahlarindan/teknolojisinden rahatislik duyuyormuyuz? Aksine, kendimizi "emniyetli" hissediyorus.


umit1
17 yıl önce - Pts 30 Oca 2006, 22:32

Alıntı:
geçenlerde burada yayinlanan bir gazaetede Almanyanin Atom silahi üretmek istedigini yaziyordu. Neden olarakda NATO'nun belki yetersiz gelebileceginden deniyordu. Dünya buna tamamen sessiz kaliyor. Zaten isteseler iki günde Atom silahina kavusurlar


Iyi yakalamissiniz haberi,Japonyada Koreyi ve Cin i bahane ederek nukleer silah uretimine gececektir bi sure sonra (ellerinde dunyanin en buyuk "weapon-grade" fisil malzeme stogu vardir zaten).Bir defada urettinizmi onlarin uzerinde adres yazmaz.
Her zaman soylerim ortak dusman olan  olan "Global sermaye"  ilk hedeftir,ondan sonra kozlar kendi aralarinda yeniden paylasilacaktir,tipki 1914 deki gibi.

Gucu olmayana ise kimse acimayacaktir.


Kazandibi
17 yıl önce - Pts 30 Oca 2006, 22:34

Türkiye'nin nükleer silahtan çok nükleer elektrik enerjisine ihtiyacı var.

Geçen hafta İran (biraz da gözdağı vermek için) ve Rusya aynı anda doğal gazı kesince Türkiye'nin en büyük 50 fabrikasında üretim durma noktasına geldi.

Türk sanayii şu anda İran ve Rusya'nın merhametine muhtaç vaziyette.

Türkiye eğer 2020 yılına kadar en az 6 tane büyük ölçekli nükleer santral inşa etmezse karanlıkta kalacak.

Bizim için nükleer enerjinin alternatifi yok. Bütün nehirlerimize baraj, bütün tepelerimize pervane diksek bile yetmiyor.

Ya enerji konusunda bağımsız ve kendi kendine yeten bir ülke olacağız, ya da komşusunu kızdırdığı zaman mum ışığında kalıp sanayi üretimini durdurmak zorunda kalan bir ülke haline geleceğiz.

Seçim bizim.


alimemo
17 yıl önce - Pts 30 Oca 2006, 23:13

Nükleer santral ve enerjiyle ilgili yazıları lütfen aşağıdaki başlıkta tartışalım. Eren69 arkadaşımızın bu başlığı açmaktaki amacı nükleer teknolojinin askerî kullanımı idi.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=7102
.............
Türkiye nükleer silahların artırılmamasına ilişkin antlaşmaya imza attı.
bkz http://www.fas.org/nuke/control/npt/text/npt3.htm
Gerçi şerh koymuşuz ama şerh metnini bulamadım.

Yani nükleer silah üretmeyeceğimizi taahhüt etmişiz. Bu antlaşmadan çekilmemiz uluslararası krize yol açar. İzin vermezler. Biz paşa paşa santrallerimizi yapalım, enerjide bağımlı olmadan yaşayalım.ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET